Hassas ciltler diğer cilt türlerine göre daha özenli bir bakım gerektirir. Bu yazımızda cilt bakımının üç temel adımını uygularken hassas cilt tipine sahip kişilerin dikkat etmesi gereken konuları okuyabilirsiniz:

Hassas Ciltlerin Temizliği: 

Hassas cilt tipine sahipseniz, cilt temizleme işleminde çok daha dikkatli olmanız gerekir. Dermatologların tavsiyesi, bu cilt tipine sahip olan kişilerin, kokulu, kimyasal içeren deodorantlı sabunlardan uzak durması yönündedir. Bu cilt tipine sahipseniz ve sabun kullanmak istiyorsanız mutlaka el yapımı, kokusuz doğal sabunları tercih etmelisiniz. Bakım ürünlerinin içeriğindeki Lauryl Sülfat’ın da cildi kurutucu etkisi unutulmamalıdır. Bir diğer önerimiz ise Ph’i düşük olan ürünleri tercih etmeniz olacaktır.

Cilt bakımı için mümkün olduğu ölçüde doğal içerikli ürünleri kullanmaya özen göstermelisiniz. Örneğin doğal bir gül suyu, hassas  ciltler için hem iyi bir temizleyici hem de iyi bir toniktir.Gül suyu ile ilgili blog yazımızı da mutlaka okumanızı tavsiye ederiz. 

Hassas Ciltlerin Nemlendirilmesi:

Hassas cilt kurumaya en müsait cilt tipidir. Her şeyden önce sıcak suyun cildinizi daha da kurutacağını unutmamalısınız. Her banyodan sonra vücudunuza ve yüzünüze mutlaka bir nemlendirici uygulayın. Bunu cildiniz henüz ıslakken yapın. Nemlendirici seçiminizi yaparken, piyasadaki bir çok nemlendiricinin içeriğinde güzel koku veren kimyasallar olduğunu unutmayın. Sizin seçiminiz daha doğal cilt bakımı ürünleri olmalıdır. Artık piyasada bu tür ürünleri bulmak mümkün, eğer daha doğal ürünler talep ediyorsanız aloe vera gibi doğal nemlendiricilerden de yararlanabilirsiniz. Ürün seçiminizde hipoalerjenik olmasına da özen gösterin.

Aşağıda tarifini vereceğimiz losyon, cildinizin hassasiyetini giderecek, aynı zamanda nemlendirip daha sağlıklı olmasını sağlayacaktır. Yüzünüz dahil, cildinizin tüm hassas bölgelerinde kullanabilirsiniz. Mümkünse uygulamayı gece yatmadan önce yapın:

  • Yarım limon suyunu sıkıp üzerine bir bardak kaynamış süt ilave edin.
  • Bir tatlı kaşığı gliserin de koyarak karıştırın.
  • Bu karışımı yarım saat beklettikten sonra bir pamuk yardımıyla cildinize uygulayın. Ertesi sabah cildinizin rahatladığını hissedeceksiniz.

Cildinizdeki kaşıntı ve kızarıklığı gidermenin doğal bir yolu da, bir banyo süngerini, soğuk süte batırıp, kızarık ve kaşıntılı bölgede tutmaktır.

Hassas  Ciltlerin Ölü Hücrelerden Arındırılması

Hassas Ciltlerin Ölü Hücrelerden Arındırılması:

Her cilt tipi gibi hassas cilt bakımında da ölü hücrelerden arındırılması gerekir. Piyasada bu işlem için satılmakta olan ürünler büyük oranda hassas ciltleri tahriş edebilecek özelliktedirler. Hassas cilde sahipseniz bu işlem için de doğal cilt bakım ürünleri tercih etmelisiniz. Yulaf hassas ciltler için en uygun malzemelerden biridir. Yulafı her şekilde kullanabilirsiniz.

Greyfurt - Yulaf Maskesi: Greyfurt suyu ile ezilmiş yulafı karıştırarak macun kıvamına getirip, bunu cildinize uygulayın. Parmaklarınızla masaj yapın. 15-20 dakika bekleyip yüzünüzü yıkayın

Yulaf-Bal-Gül Suyu Maskesi:

  • 2 çorba kaşığı yulaf ezmesi
  • 1 tatlı kaşığı bal
  • 1 tatlı kaşığı gül suyu

Tüm malzemeyi karıştırıp yüzünüze uygulayın. 15-20 dakika bekleyip yüzünüzü yıkayın.

Hassas cilt bakımı için maskeleri evde kendiniz de hazırlayabilirsiniz. Muz, avokado, mango ile hazırlayacağınız maskeler bu konuda size yardımcı olacaktır. Başka bir örnek vermek gerekirse avokado, yoğurt ve zeytinyağı karışımı ile yapacağınız bir maske ile doğal ve derinlemesine bir cilt bakımı yapabilirsiniz. Bu tür maskeleri ve detaylı tarifleri blogumuzda bulabilirsiniz.