Cildimizdeki akne oluşumu esas olarak cilt tipi, hormonal değişikler, genetik faktörlere bağlı olsa da yaşam biçimimizin, özellikle beslenme alışkanlıklarımızın, cildimizi etkilediği bir gerçektir.Bu yazımızda akne oluşturan veya mevcut aknelerinizi daha da kötü hale getirebilecek olan bazı gıdalara örnekler vereceğiz:

Yapılan araştırmalarda glisemik indeksi düşük, meyve, sebze ve yağsız, protein içeren gıdalarla beslenen kişilerdeaknegibi cilt sorunlarına çok az rastlanmıştır. Özellikle beta karoten içeren,havuç, kayısı, mango gibigıdaların akneye neden olan bakterilere karşı direnci arttırdıkları ve cilt sağlığında önemli rol oynadıkları saptanmıştır.

sivilce yapan gıdalar

  1. KARİDES: Karides yemekten kaçınmanız gereken gıdaların başında geliyor.
  2. MİDYE: Karides gibi midye de akne oluşumuna neden olabilir.
  3. ÇİKOLATA: Çikolatanın akne yaptığı söylense de yapılan son araştırmaların sonucu çikolatanın akne oluşumundan ziyade mevcut aknelerin durumunu kötüleştirdiği yönündedir. Eğer cildinizde akne yoksa yüzde yüz kakao içermeyen, örneğin %70 kakao içeren siyah çikolatayı aşırıya kaçmadan tüketebilirsiniz.
  4. PEYNİR BAŞTA OLMAK ÜZERE SÜTLÜ ÜRÜNLER VE SÜT: Amerikan Dermatoloji Akademisinin 2005 yılında yaptığı bir çalışmada süt ürünleri ile akne oluşumu arasında bir ilişki bulunmuştur. Bu ilişki ise şöyle açıklanmıştır; tükettiğimiz bir çok süt ürünü hamile ineklerden elde edilmektedir ve yüksek oranda hormon ihtiva eder. Vücudumuzdaki bazı enzimler ise bu hormonları DHT’ye (Dihydrotestosterone) çevirir. DHT ise ciltteki sebum üretimini artırarak akne yapar. Rengi ne olursa olsun özellikle inek sütü ile üretilmiş peynir ve süt akne problemine yol açabilir.
  5. ŞARKÜTERİ ÜRÜNLERİ: Salam, sucuk, pastırma, sosis gibi işlenmiş şarküteri ürünleri de akne oluşumuna zemin hazırlayabilir.
  6. KIZARMIŞ GIDALAR VE FAST FOOD TÜRÜ ÜRÜNLER: Yerken büyük zevk aldığınız patates kızartması, içerdiği transyağlarla ve yüksek glisemik indeks değeri ve karbonhidrat ile cildinizde akne yapabilir. Yine hepimizin keyifle tükettiği pizza da içerdiği peynir, şarküteri ürünler ve yüksek karbonhidrat değeri ile akne oluşumunu tetikleyebilir.
  7. PATLAMIŞ MISIR VE CİPSLER: Hazır olarak satılan patlamış mısır ve cipsler yüksek oranda transyağ içermeleri nedeniyle akneoluşumuna müsait yağlı ciltlerin düşmanıdır.
  8. HER TÜRLÜ İŞLENMİŞ GIDA VE İŞLENMİŞ KARBONHİDRATLAR: Doğal, işlem görmemiş gıdaların tüketilmesi daha sağlıklı bir vücut demektir. İşlenmiş her gıda sadece sağlığımızı bozmakla kalmaz aynı zamanda şişmanlığa, vücuttaki yağ hücrelerinin artmasına neden olur. Artan yağ hücreleri akne oluşumuna zemin hazırlar. Lezzetli bir gofreti veya fırından yeni çıkmış beyaz ekmeği yemeden önce bir kez daha düşünmek gerekir.
  9. KAFEİN: Kafein denilince aklımıza sadece kahve ve çay gelmemelidir. Bazı ilaçların, Coca-Cola’nın, hatta çikolatanın da kafein içerdiğini unutmayın. Aşırı kafein tüketimi iki probleme yol açar. Birincisi adrenalin salgısını arttırarak stres hormonunu açığa çıkarır. Vücudun strese girmesi ise tüm sağlığımız gibi cildimizi de olumsuz etkiler. Yapılan son araştırmalarda akne oluşumu ile stres arasında ilişki olduğu saptanmıştır. İkincisi ise aşırı kafeinin uyku düzenini bozmasıdır. Deliksiz ve dinlendirici bir uyku tüm sağlığımız kadar cildimiz için de gereklidir. Eğer vücut yeterli uykuyu alamazsa mevcut akne problemi daha kötü hale gelebilir ya da akne tedavisi süreciniz uzayabilir.