Akne sorununuzu yenmek için ilaçlar dışında kullanabileceğiniz bazı doğal yöntemler de mevcuttur. Akne tedavisi için evinizinmutfağındaher zaman bulundurabileceğiniz, çok basit yöntemlerle kullanabileceğiniz bazı ürünleri sizler için derledik:

Akne Tedavisi için kullanabileceğiniz bitkisel ürünler listesi:

BAL: Bal doğal bir anti-bakteriyeldir. Saf, doğal balı, aknelerinize haftada iki kez uygulayabilirsiniz.

DOMATES: Domates, içeriğindeki A vitamini ve antioksidan özelliği ile akne tedavi için en önemli silahlardan biridir. Her gün sorunlu bölgeye ister dilim ister püre halinde uygulayabilirsiniz. Kendisini de bol bol yemeyi sakın ihmal etmeyin.

ZEYTİNYAĞI: Zeytinyağı sadece lezzetli yemekler yapmanıza yardımcı olmakla kalmaz, aynı zamanda saçlarınız ve cildinizde de harikalar yaratır. Yüksek oranda E Vitamini içeren zeytinyağı, akne tedavisi sürecini hızlandırır. Zeytinyağı ile sorunlu bölgeye her gün masaj yapabilirsiniz. Zeytinyağını besin olarak da tüketmeyi unutmayın.

SALATALIK: Akneler ve cilt güzelliği için çok faydalı bir diğer sebze de salatalıktır. Bu nedenle salatalık bir çok kozmetik ürünün içeriğinde yer alır . Salatalığı dilimleyerek veya püre halinde cildinize uygulayabilirsiniz. Salatalık püresini, gül suyu ile karıştırıp cildinize uygulamak ise hem cildinizi nemlendirecek hem de akne tedavisi için size yardımcı olacaktır.

LİMON SUYU: Limon suyu güneş lekelerinin giderilmesinde yararlı olduğu gibi aynı zamanda akne tedavisinde de etkilidir. Bir kulak çubuğunu limon suyuna batırıp, aknelerinize sürün. Bir C vitamini deposu olan limonun iltihap giderici özelliği vardır. 15-20 dakika bekleyip, yüzünüzü yıkayabilirsiniz. Bazı ciltlerin limona hassasiyeti olabilir. Limonu maske içerisinde kullanarak bu etkiyi azaltabilirsiniz.

YULAF: Yulafın sağlık açısından bir çok faydası vardır. Vitamin ve mineral açısından zengindir. Ayrıca yulafın cildi derinlemesine temizleme özelliği vardır. Aşağıda yulafla hazırlanan hem akne sorununuz hem de cilt güzelliğiniz için yararlı olacak iki cilt maskesi tarifi bulabilirsiniz;

doğal akne tedavisi

Akne tedavisi için evde hazırlayabileceğiniz cilt maskesi tarifleri:

Yulaf-Limon Suyu-Bal Cilt Maskesi: İki ölçek suyu (küçük bir fincan olabilir) bir ölçü yulafla birlikte kısık ateşte pişirin. İçine bir çorba kaşığı limon suyu ilave edin. Soğumaya bırakın. Soğuduktan sonra içine bir çorba kaşığı doğal bal ilave edin. Karıştırıp, cildinize uygulayın. 30- 45 dakika bekleyip yüzünüzü yıkayın.Bu maske, akne izlerini gidermek için oldukça etkilidir.

Yoğurt-Limon Suyu-Yulaf Cilt Maskesi: 3 Çorba kaşığı yoğurt, 1 çorba kaşığı ezilmiş yulaf, birkaç damla limon suyu. Tüm malzemeyi karıştırıp, cildinize uygulayın. Asgari yarım saat cildinizde tutup, cildinizi yıkayın.

Gördüğünüz gibi ulaşılması hiç de zor olmayan bazı bitkisel ürünlerle akne tedavisi evde yapılabilmektedir. Siz de bu yazımızdaki ürünleri akne tedavisi için kullanmayı deneyebilirsiniz.