Sivilce dünyada en çok rastlanan cilt sorunlarından birisidir. Herkes hayatının bir döneminde mutlaka sivilce ve sivilce izleri ile ilgili sorunlar yaşamıştır. Sivilce izleri, sivilcelerin iltihaplanıp, uzun süre iyileşememesi sonucunda oluşur. Bu konuda cilt tipi, kalıtsal faktörler ve yaş önemli rol oynar ve bu sorun çeşitli uygulamalarla önemli ölçüde azaltılabilir.

Doktor denetimindeki ilaçlı tedaviler, kimyasal cilt soyma teknikleri ve lazerle tedavi yöntemleri bu konuda oldukça etkili olmaktadır. Bu yazımızda, yaşam biçiminize dikkat ederek ve doğal içerikli ürünlerden yararlanarak yapılabilecek sivilce tedavisi konusunda bilgiler bulabilirsiniz:

Sivilce Tedavisi İçin Nelere Dikkat Edilmelidir? 

  1. Öncelikle bütün güzel kokulu, hoş, cazip sabunları cildinizden uzak tutun. Eğer cilt temizliğinde sabun kullanıyorsanız, bu sabun, sivilce tedavisi konusunda size yardımcı olacak, içeriğinde kükürt bulunan bir sabun olmalıdır.
  2. Eğer cildinizde önemli ölçüde sivilce varsa makyajdan . Mutlaka kozmetik ürün kullanmak istiyorsanız, yağsız formülde olanları tercih etmelisiniz. (Non-greasy veya oil-free olanlar)
  3. Saçlarınızı sorunlu bölgeye temas etmemesini sağlamalısınız. Sivilce tedavisi bitinceye kadar saçlarınız için toplanarak yapılan modelleri tercih etmelisiniz.
  4. Sivilce tedavisi sadece dışarıdan, fiziki olarak yapılamaz. Beslenme ve diyet programınız da bu konuda çok önemlidir. Öncelikle baharatlı, yağlı gıdalar ve kızartmalardan uzak durmalısınız. Dengeli bir diyetle tedavisi sürecini hızlandırabilirsiniz. Yazımızın sonunda daha detaylı yer verdiğimiz sivilcelerin tedavisi için gereken vitamin ve minerallere göz atabilirsiniz.
  5. Sivilceleri kesinlikle sıkmamalısınız.
  6. Sivilce tedavisi için kullanılan pratik fakat etkili olan bir uygulamadan da bahsedebiliriz; buz parçalarını bir torbaya doldurup, sorunlu bölgede 20-25 dakika tutabilirsiniz. Bu uygulama cildinizdeki iltihaplanmayı azaltacaktır. Bu yöntemi sık sık uygulayabilirsiniz.

Doğal Ürünlerle Sivilce Nasıl Geçer?

Çay Ağacı Yağı: Avustralya'da yetişen çay ağacı bitkisinden elde edilen bu mucizevi yağ bir çok cilt sorunu için kullanılmaktadır. Antibakteriyel özelliği ile sivilce tedavisinde de yaygın bir şekilde kullanılmaktadır, uygulandığı bölgede iltihabı giderir.  Çay ağacı yağı sivilce izleri için de en etkin doğal ilaçlardan birisidir. 

Çemen Otu: Sivilce tedavisi sürecinde etkili olan bir doğal ilaç da çemen otudur. Çemen otunun yapraklarını suyla ezip, püre haline getirip cildinize tatbik edebilirsiniz veya tohumlarını suda kaynatıp, bu toniği cildinize uygulayabilirsiniz.

Aloe Vera: Aloe Vera sivilce tedavisi ve sivilce izleri için faydalı olan en popüler bitkiler arasındadır. Bu bitki kızarıklık giderici, cildi yenileyici özelliği nedeniyle bir çok kozmetik ürünün içeriğine katılmaktadır. Aloe Vera su ve jel olarak satılmaktadır, her iki formu da tedavide kullanılabilir.

Aloe Vera ile Sivilce Tedavisi için Hazırlanabilecek Karışımlar:

Aloe Vera ve E vitamini: 1 veya 2 çorba kaşığı Aloe Vera jeli, E vitamini ile karıştırıp cildinize uygulayın. Aloe Vera suyunu da kullanabilirsiniz.  E vitamini de sivilce tedavisi sürecini hızlandıracaktır. 

Lavanta Yağı ve Aloe Vera: Aloe Vera jelin içine birkaç damla lavanta yağı damlatın. Bu formül daha ad etkili olacaktır, çünkü Aloe Vera gibi lavanta yağının da iltihap önleyici ve iyileştirici etkileri vardır.

akneleri sıkmamalısınız

Sivilce Tedavisi İçin Önemli Vitamin ve Mineraller:

Sivilce tedavisi sürecinde vitamin ve mineraller de önemli rol oynar.

Beslenmenizde mutlaka A, C, E, B compleks (özellikle Niasin) vitaminleri içeren gıdalar bulundurmalısınız. Minerallerden ise, çinko, krom, selenyum içeren ürünleri tercih etmelisiniz. Özellikle A ve C vitaminlerinin, minerallerden ise çinkonun sivilce tedavisinde hayati görevi vardır.

Çinko noksanlığı, sivilce oluşumunun en önemli nedenidir. Çinko aynı zamanda, iyileşme sürecini de hızlandırır. Çinko, en çok kabak çekirdeği, deniz mahsulleri ve tahıllarda bulunur.

A vitamini ise sivilce tedavisi için size en çok yardımcı olacak vitamindir. Başta havuç olmak üzere tüm sarı, turuncu ve yeşil renkli sebze ve meyvelere diyetinizde mutlaka yer vermelisiniz. Ayrıca antioksidan ve bioflavonidler açısından zengin olan C vitaminin de bu konuda etkili olacağını aklınızdan çıkarmayın.

Bu yazımızda yaygın bir cilt sorunu olan ve estetik olarak rahatsızlık veren sivilce için dikkat edilmesi gerekenleri ve doğal tedavi yöntemlerini özetlemeye çalıştık.