Ayak nasırı hem estetik bir sorundur hem de kişiye fiziki olarak rahatsızlık verir. Bu yazımızda ayak nasırı oluşumunu önleme,hem de oluşmuş nasırlardan doğal yollardan kurtulma yöntemlerini paylaşıyoruz;

Ayak Nasırı Nedir?

Ayak nasırı cildin kendini koruma amacıyla kalınlaşması nedeniyle oluşur. Nasır sadece ayaklarda oluşmaz, fakat en sık ve yoğun görüldüğü bölge ayaklardır. Ayak nasırı, kötü görüntüleri ve rahatsız edici acıları ile önemli bir sağlık sorunudur.

Nasırın en önemli nedenlerinden birisi sürtünme ve baskıdır. Eğer sık sık dar ve sivri burunlu ayakkabılar giyiyorsanız bu sürtünme ortamına zemin hazırlayabilirsiniz. Ayrıca yapısal olarak fazla kemikli ayak yapısı da bir dezavantajdır.

Ayak Nasırı Oluşumunu Önlemek için Neler Yapmalıyız?

 1. Ayakkabı seçiminizi doğru yapın.Yanlış ayakkabı seçimi ayak nasırı oluşumunun en önemli nedenidir. Ayakkabı seçerken şu hususlara dikkat edin:
  1. Mümkün olduğu ölçüde ayaklarınıza nefes aldıracak doğal ürünlerden yapılmış (tercihen deri) ayakkabıları tercih edin.
  2. Sentetik materyallerden yapılmış ayakkabılardan uzak durun. Özellikle bu tür ayakkabıları uzun süre, örneğin gün boyunca giymeyin.
  3. Sivri burunlu, dar ve ayağınızı sıkan ayakkabıları giymeyin
  4. Çok yüksek topuklu ayakkabılardan uzak durun.
  5. Açık sandalet türü ayakkabılar da ayak nasırı oluşumuna zemin hazırlayabilir.
 2. Dışarıdayken yalın ayak yürümeyin! Bunun tek istinası deniz kıyısında kumlarda yürümektir. Hatta deniz suyu nasırınıza iyi gelecektir.
 3. Asla nasırınızı kesmeyin, buenfeksiyona neden olabilir.
 4. Ayak temizliğine özen gösterin ve ayaklarınızınıslak veya nemli kalmamasını sağlayın.

ayak nasirlarindan kurtulma yollari 3.jpg

Mevcut Ayak Nasırı Nasıl Tedavi Edilir?:

Ayak nasırı tedavisi için 3 aşamalı bir işlem uygulayabilirsiniz;

 1. Nasırlı bölgeyi ıslatıp yumuşamasını sağlayın,
 2. Nasırı ponza taşı ile törpüleyin
 3. Ayaklarınızın kuru kalmasını sağlayın.

Bu 3 aşamayı adım adım inceleyelim;

 1. Ayak nasırı olan bölgeyi ıslatıp yumuşamasını sağlamalısınız. Bunun için şunları yapabilirsiniz:
  1. Papatya çayı: Ayaklarınızı ılık papatya çayında 30 dakika bekletin. Papatya çayı ayağınızı boyayabilir ama endişelenmeyin, daha sonra ayaklarınızı sabunla yıkadığınızda geçecektir. Papatya çayı ayak derinizi yumuşatacaktır.
  2. Karbonat: Bir parça karbonatı biraz suyla ıslatıp, bununla ayak nasırı olan bölgeye masaj yapın, 30 dakika bekleyin. Karbonat, ayak derinizdeki ölü hücreleri temizler, iyileşme sürecini hızlandırır.
  3. Aspirin ve limon suyu: 5 adet aspirini, yarım tatlı kaşığı limon suyu ile ezip ayak nasırı olan bölgeye sürüp daha sonra üzerine naylon bağlayın. Plastik streç de kullanabilirsiniz. Bu karışımı ayaklarınızda mümkün olduğunca uzun süre bekletin. Bu süre bir saatten az olmasın.
  4. Epsom Salt (İngiliz Tuzu): İngiliz tuzunu ılık suda eritip ayaklarınızı bu suda yarım saat bekletin.
 2. Ayak nasırı yumuşadıktan sonra törpüleme işlemini yapın. Bir ponza taşıyla nasırlı bölgeyi törpüleyebilirsiniz. Bu işlemden sonra ayaklarınızı yıkayın.
 3. Ayakların kuru kalmasına dikkat edin.Tüm bu işlemlerden sonra ayaklarınızı kuru bir havlu ile iyice kurulayın. Sonra medikal pudralardan herhangi birini ayaklarınıza sürün, aynı işlemi evinizde ki mısır nişastası ile de yapabilirsiniz. Mısır nişastası hem ayaklarınızın kuru kalmasını sağlayacak hem de enfeksiyon oluşumunu engelleyecektir.

Son olarak ayak bakımınız ve ayak nasırı için doğal yağlardan yararlanabilirsiniz. Örneğin badem yağı, hindistan cevizi yağı, susam yağı ayak bakımında kullanılabilmektedir. Eviniz de hiç biri yoksa naturel sızma zeytinyağı da işinizi görecektir. Daha güzel bir öneri ise bu yağlardan herhangi birini nane yağı veya okalüptüs yağı ile karıştırmanızdır. Nane ve Okalüptüs yağı ayaklarınızı rahatlatacaktır.

Bu yazımızda ayak nasırı tedavisinde kullanabileceğiniz doğal yöntemleri özetlemeye çalıştık. Unutmayın, tüm ömrümüz boyunca vücut yükünü taşıyan ayaklarımızın da iyi bakılmaya hakkı vardır.