Doğal bal, antibakteriyel ve antioksidan özellikleri ile cildimiz için faydalı bir üründür. Bu yazımızda cilt bakımında balın önemini özetliyor ve evde çok pratik şekilde hazırlayabileceğiniz,cilt sorunlarınızı gidermenize yarayacak bal maskesi tarifleri veriyoruz;

Balın cilt için faydaları:

  1. Balı antibakteriyel özelliklerinden ötürü, hem sivilce oluşumunu önlemek hem de mevcut sivilcelerin tedavisinde kullanabilirsiniz.
  2. Bal, cildiniz için doğal bir temizleyicidir. Doğal balın içine birkaç damla gül suyu ve birkaç damla lavanta yağı koyarak cildiniz için doğal bir temizleyici elde edebilirsiniz. Bal cildinizde ki gözenekleri temizler ve gözeneklerin kir ile dolmasını önler.
  3. Bal, cildinizi derinlemesine temizler ve ölü hücrelerden arındırır
  4. Cildinizi yatıştırır ve nemlendirir. En etkili doğal nemlendiricilerden biridir.
  5. Balın Anti-Aging özelliği vardır, içerdiği antioksidanlar ile yaşlanma karşıtı görev görür. Cildin gelişimi destekler ve yeni hücre oluşumunu teşvik eder.
  6. Cilt lekeleri için doğal bir ilaçtır.

Bal maskesi tarifleri:

Sivilceler için Tarçın, Jojoba Yağı ve Bal Maskesi:

Malzemeler:1 çorba kaşığı bal,1 çay kaşığı tarçın, bir kaç damla jojoba yağı

Bu bal maskesi cildinizde akne oluşumunu önlenmesine yardımcı olur. Eğer cildinizde akne varsa jojoba yağı yerine Tea Tree Oil (Çay ağacı yağı) tercih edin. Bu maskeyi ıslak-nemli cilde uygulayıp, cildinizde 20-25 dakika bekletip, cildinizi ılık su ile temizleyin.

Sivilceler için Aspirin, Yoğurt ve Bal Maskesi:

Malzemeler: 5 adet ezilmiş aspirin,2-3 çorba kaşığı yoğurt,1 tatlı kaşığı bal.

Bu maske sivilce tedavisinde size yardımcı olur. Hafif nemli cilde uygulayıp 15-20 dakika bekletip cildinizi ılık su ile yıkayın.

Cilt temizleyici, arındırıcı Karbonat ve Bal Maskesi:

Malzemeler: 2 tatlı kaşığı bal,1 tatlı kaşığı karbonat

Cildinizi ölü hücrelerden arındırmak için haftada bir kez bu maskeyi uygulayabilirsiniz.Bu karışımla cildinize hafif masaj yapın ve 10-15 dakika sonra cildinizi yıkayın.

balin cilde faydalari 2

Nemlendirici Avokado ve Bal Maskesi:

Malzemeler: Yarım ezilmiş olgun avokado, 1 tatlı kaşığı bal, 1 tatlı kaşığı aloe vera ( jel veya yağı olabilir), 1-2 çorba kaşığı yoğurt

Bu bal maskesini cildinizde yarım saat bekletin sonra ılık su ile durulayın. Bu maske özellikle kuru ciltleri nemlendirir.

Cilt lekeleri için Bal ve Limon Suyu Maskesi:

Malzemeler: 2 tatlı kaşığı bal, tatlı kaşığı limon suyu

Bu bal maskesini cildinizde 15-20 dakika beklettikten sonra cildinizi yıkayın. Bu uygulamayı sık sık yaparak cilt lekelerinin görünümünü hafifletebilirsiniz.Yazımızın sonunda önemli bir hatırlatma yapmak istedik; bal alerjen bir gıda olduğundan yemeden ve cildinizde bal maskesi kullanmadan önce alerjinizin olup olmadığını mutlaka tespit etmelisiniz.