Çay ağacı yağı, iyileştirici ve dezenfekte edici özellikleri olan bir yağdır. Ayrıca bakterilere karşı etkisi ile doğadaki en iyi doğal antibiyotiklerden birisidir. Çay ağacı yağı, bu özellikleri ile sivilce tedavisi için ve yağlı ciltlerin bakımında kullanılabilecek doğal bir yağdır.

Çay ağacı yağı sivilce tedavisi amacıyla nasıl kullanılabilir aşağıda maddeler halinde özetlenmiştir;

  1. Bir pamuk parçasını veya kulak çubuğunu suyla iyice ıslatıp, çay ağacı yağına batırdıktan sonra sorunlu bölgeye sürün. Bu uygulama sivilceler iltihaplıyken etkili olacaktır.
  2. Kurumuş sivilceler için ise çay ağacı yağını bire bir ölçüde suyla karıştırıp, sorunlu bölgeye uygulayın. Bu uygulama sivilce lekelerini gidermede etkili olacaktır.
  3. Sivilce tedavisinde şu yöntemden de faydalanabilirsiniz; Bir kaba su koyup kaynamaya bırakın. Kaynama noktasına gelince suya 3 damla çay ağacı yağı ve üç damla limon yağı damlatın. Biraz daha kaynatın. Daha sonra başınıza bir havlu örtüp, oluşan buharda 5-8 dakika bekleyin. Bu uygulama hem sivilceleriniz için hem de soğuk algınlığında sinüsleri açmak için oldukça faydalıdır.
  4. 30 ml jojoba yağına, 5-6 damla çay ağacı yağı damlatın. İyice çalkalayın. Bu karışımı da doğal sivilce tedavisi için kullanabilirsiniz. Çay ağacı yağı gibi jojoba yağı da sivilcelerin tedavisinde çok etkilidir.

çay ağacı yağı ile akne tedavisi

Son olarak da çay ağacı yağını yağlı ciltler için hem temizleyici, hem de besleyici bir maske yapımında kullanabilirsiniz. Bunun için ihtyiaç duyacağınız malzemeler: 3 damla çay ağacı yağı, 2 çorba kaşığı yoğurt, 3 - 4 damla zeytinyağı. Bütün bu malzemeleri karıştırıp cildinize uygulayın. 20-25 dakika bekleyip yüzünüzü yıkayın. Unutmayın; çay ağacı yağı oldukça etkili bir yağdır, cildinizi tahriş edebilir. Bunun için cilde doğrudan ve sürekli temas etmemesine özen gösterilmelidir ve seyreltmeden uygulanmamalıdır!