Cildimiz sürekli yeni hücre üretir.  Alt katmanlardan (dermis) bunları sürekli olarak üst katmanlara, yani yüzeye (epidermis) yollar ve bu hücreler yüzeyde birikmeye başlar. Yüzeyde biriken hücrelerin sayısının artması bunların ölmesine ve keratin ile dolmasına neden olur. Keratinli bu cilt hücreleri, cildimiz için koruyucu görev görürler ama yeni gelen hücrelere yer açılması için bunların arada bir temizlenmesi gerekir. İşte bu nedenle "Peeling" (exfoliating) yani "cildin ölü hücrelerden arındırılması" cilt sağlığımız ve güzelliğimiz için önem taşır.

Peeling Faydaları ve Peeling Yöntemleri

Peeling uygulamanın faydaları şu şekilde sıralanabilir; Peeling tıkalı gözenekleri açar, cildin nefes almasını kolaylaştırır. Peeling ayrıca siyah nokta oluşumunu da önler, kırışıklıkların ve yüz lekelerinin görünümünü azaltarak cilde daha sağlıklı ve daha genç bir görünüm verir.

Peeling işlemini iki şekilde yapabilirsiniz:

Kimyasal Peeling (Chemical Scubs): Bunun için, içeriğinde Alpha Hydroxy Asit ve Salisilik Asit  bulunan piyasada satılan losyonlardan ve jellerden faydalanabilirsiniz. Ama bu ürünleri kullanırken dikkatli olmanız gerekir, zira çok sık kullanırsanız cildinizi tahriş edip kurutabilirsiniz. Özellikle kuru ve hassas ciltliler bu konuda çok dikkatli olmalıdır.

Doğal (Physical Scrubs): Peeling uygulamasını, şeker, tuz, yulaf, kahve gibi doğal malzemeler kullanarak yapabilirsiniz. Bu konuda size yardımcı olmak için birkaç formüle yer vereceğiz. Diğer sayfada yer verdiğimiz evde hazırlayabileceğiniz doğal peeling tariflerinden kendiniz için en uygun olanı haftada bir defa uygulayabilirsiniz. Bu işlemi yapmadan önce cildinizi önce ılık su ile yıkayarak gözeneklerin açılmasını sağlayın, işlemi nazikçe ve hafif dairesel hareketlerle yapın. Yaklaşık 4-5 dakika bekleyip cildinizi yıkayın, sonrasında nemlendirici bir krem uygulayın.

peeling islemi

Doğal Peeling Tarifleri

Aşağıda sizinle paylaşacağımız, ev yapımı doğal peeling tariflerinden de faydalanabilirsiniz. Bu peelinglerden kendinize en uygun olanı blirledikten sonra düzenli olarak her hafta yapmaya özen gösterin, kısa süre içinde sonuç alacaksınız.

1) Zeytinyağı ve Şeker Karışımı ile Cildi Ölü Hücrelerden Arındırma:

Malzemeler: 1 Çorba kaşığı şeker (esmer veya beyaz),1 Çorba kaşığı zeytinyağı.

Bu iki malzemeyi karıştırıp cildinize nazik hareketlerle uygulayın. Yaklaşık 4-5 dakika bekleyip cildinizi yıkayın, sonrasında nemlendirici bir krem uygulayın.

2) Bebek Yağı ve Bal ile Cildi Ölü Hücrelerden Arındırma

Malzemeler: 1 Çorba kaşığı bebe yağı, 1 Çorba kaşığı süzme bal. 

Bu yumuşak formülü özellikle hassas cilde sahip olanlar uygulayabilir. Yaklaşık 4-5 dakika bekleyip cildinizi yıkayın.

3) Kahve Hindistan Cevizi Yağı (veya Zeytinyağı) ile Cildi Ölü Hücrelerden Arındırma

Malzemeler: 1 Çorba kaşığı kahve (çekilmiş filtre kahve veya Türk kahvesi), 1 Çorba kaşığı Hindistan cevizi yağı veya zeytinyağı.

Kahvenin uyarıcı özelliği vardır, kan dolaşımını düzenler ve gözenekleri açar. Parmak uçlarınızla nazikçe masaj yapıp yaklaşık 5 dakika beklettikten sonra cildinizi yıkayın, sonrasında nemlendirici bir krem uygulayın.

4) Tuz, Zeytinyağı, Hindistan Cevizi yağı ve Lavanta Yağı ile Cildi Ölü Hücrelerden Arındırma

Malzemeler: 1 Çorba kaşığı deniz tuzu, 1 tatlı kaşığı zeytinyağı,1 tatlı kaşığı Hindistan cevizi yağı, 2-3 damla lavanta yağı.

İçeriğinde tuz olan peelingler yağlı ciltler için daha uygundur, hassas cilde sahipseniz dikkatli olmanızı öneririz. Nazik bir masaj ile uygulayıp 5 dakika bekletin, sonrasında cildinizin kurumasını önlemek için nemlendirici krem uygulayın.

5) Badem yağı, Şeker ve Lavanta Yağı ile Cildi Ölü Hücrelerden Arındırma

Malzemeler: ½ Kahve fincanı badem yağı, 1 kahve fincanı esmer şeker,  2-3 damla lavanta yağı (veya bir çay kaşığı tarçın)

Tüm malzemeyi  karıştırıp tüm vücudunuza ve yüzünüze uygulayabilirsiniz.