Cildimizin kendini yenileme süreci 20'li yaşlardan sonra hızlı bir şekilde düştüğünden, 30'lu yaşlarda yavaş yavaş mimik çizgilerimiz daha belirgin bir hale gelerek, canımızı sıkmaya başlayabilir. Üzülmeyin, çünkü belirmeye başlayan ince çizgilerle mücadele edebilirsiniz! Eğer cildinize yeterince özen göstermezseniz bu çizgiler vaktinden önce derinleşebilir ve sizi olduğunuzdan yaşlı gösterebilir. Peki bu durumu engellemek için neler yapabiliriz? Bu yazımızda cildiniz için anti aging bakım önerilerini sıraladık:

Aşağıda bu konuda yapabileceğiniz rutin bakım işlemlerini sıraladık:

  1. CILDIN TEMIZLENMESI: Dermatologların tavsiyelerini dinlemeli ve cildinizi hergün düzenli olarak temizlemelisiniz. Kokusuz (fragrance- free), tüm cilt türleri için uygun, doğal içerikli ve hafif formüllü bir losyon kullanmaya dikkat etmelisiniz. Bizim tavsiyemiz ise hassas cilt ler dahil, tüm cilt türleri için uygun olan gül suyu olacaktır. Gül suyunun faydaları ile ilgili yazımıza göz atmayı unutmayın.
  2. BESLENME: Cildiniz için dengeli bir beslenme diyeti uygulamayı ve bol su içmeyi unutmayın. Cildimizin hem dışarıdan hem de içeriden beslenmeye ihtiyacı vardır. Yağlı, unlu ve şekerli gıdalardan uzak durun. Beslenme rejiminiz vitamin ve mineraller açısından zengin meyve ve sebze ağırlıklı olsun. Cildiniz için önemli görevi olan faydalı yağ asitlerini de almayı ihmal etmeyin.
  3. NEMLENDIRICI KREM SEÇIMI: Günlük nemlendirici kremler özellikle 35 yaşından sonra sizin için yeterli olmayacaktır. Bu yaşlarda cildinizi, Resveratrol, Polyphenol, C, E vitamini içeren ürünlerle korumalısınız. Bu içerikler kolajen yıkımını engeller. Ayrıca, serbest radikallerin cildimizde yapacağı tahribatı ve özellikle kırışıklıkları engeller. Bu içeriğe sahip ürünleri piyasada bulabilirsiniz. Aynı zamanda bu içeriğe sahip gıdaları da tüketmeyi unutmayın. Örneğin, çekirdekli siyah üzüm zengin bir Resveratrol kaynağıdır. Yeşil çay ise Polyphenol açısından zengindir. Yeşil çayla evde yapabileceğiniz maskeleri merak ediyorsanız yeşil çayın güzelliğimize faydaları yazımızı mutlaka okumalısınız.
  4. CILDIN GÜNEŞ IŞINLARINDAN KORUNMASI: Özellikle güneş ışınlarının dik geldiği yaz mevsiminde güneş ışınlarından mutlaka korunmalısınız. Bu nedenle piyasadaki günlük bakım ürünleri UVA / UVB koruma faktörü içermektedir. BB krem kullanıyorsanız, bu özellikte ürünleri tercih edebilirsiniz.
  5. MAKYAJIN TEMIZLENMESI: Gece yatmadan önce mutlaka makyajınızı temizlemelisiniz. Makyaj yapmasanız dahi cildinizin temizlenmeye ihtiyacı olduğunu ve cildinizin ayda bir kaç defa ölü hücrelerden arındırılması gerektiğini unutmayın.
  6. GECE KREMI: Özellikle 35 yaşından sonra mümkünse Retinol içerikli bir gece kremi kullanın. Retinol, cildi nemlendirir, elastikiyetini artırır ve kolajen üretimini teşvik eder. Retinol ün bir A vitamini türü olduğunu ve cilt sağlığımız için vazgeçilmez olduğunu da unutmayın. Retinol içerikli kremler kuru ciltler için uygun olmayabilir.
  7. SERUM VE ANTI- AGING MASKELER: Serum ve anti aging maskelerden de fayda almanızda fayda var. Bu ürünler genellikle pahalı oluyor, almadan önce cildinize uygun olup olmadığını iyice araştırmanızı öneririz.Son zamanlarda yaygın olan peptid hormonu içeren kremlerden ve serumlardan yararlanabilirsiniz. Bu ürünler, cildin besleyici ve destekleyici dokularının gerilmesini ve şişmesini sağlayarak cildi daha esnek hale getirmeye yardımcı olur. Botoks etkili olduğu söylenen kremler ise cilt dolgu enjeksiyonlarında kullanılan Hyalüronik asit içerir. Cildin daha dolgun görünmesine yardımcı olur.

Tüm bu ürünlere rağmen yaşlanma sürecinin kaçınılmaz olduğunu ve bu ürünlerin etkisinin sınırlı olduğunu da unutmamak gerekir.