Cildin nemlendirilmesi, cilt bakımının temel kuralıdır, yağlı ciltler dahil tüm cilt türlerinin nemlendirilmeye ihtiyacı vardır. Cildiniz için doğru nemlendirici krem seçimi, en az cildi nemlendirmek kadar önem taşır. Bu yazımızda nemlendirici krem seçerken dikkat etmeniz gerekenlere değineceğiz.

Cildiniz için uygun bir nemlendirici krem seçmeden önce, kozmetik mağazalarından tester istemeyi unutmayın, bu şekilde almayı düşündüğünüz bir kremin cildinizdeki etkilerini görebilir ve gerçekten parasını hak edip etmediğine karar verebilirsiniz. Aşağıdaki krtierler sizin en doğru nemlendirici kremi seçmenize yardımcı olacaktır.

  1. Yeni bir nemlendirici aldığınızda, ürünün cildinizdeki etkilerini gözlemleyin. Eğer ürün sizi memnun etmediyse, doğru nemlendiriciyi bulana kadar arayışınızı sürdürün.
  2. Nemlendiricinin içeriğine göz atın. Bir çok nemlendiricinin aktif içeriği, Gliserin, lanolin, petrolatum, mineral oil, dimethikon, üre ve proteinlerden oluşmaktadır. Gliserin içerikli ürünler, lanolin içerikli ürünlere göre daha az alerjik reaksiyona neden olur.
  3. Bazı nemlendiricilerin içeriğindeki Alpha Hydroxy Acid (AHA), cildin ölü hücrelerden arındırılmasına yardımcı olur.
  4. Cilt türünüze göre nemlendirici seçin; Eğer yağlı bir cildiniz varsa akne oluşumuna müsaittir. Bu nedenle gözenekleri kapatmadan, nefes aldıracak türden bir ürün sizin için uygun olacaktır. Non–comedogenic (Komedojenik olmayan, yani cilt gözeneklerini tıkamayan) ve oil-free (yağsız) olan ürünleri tercih edin. Eğer cildiniz kuruysa, cildinizin diğer cilt türlerine göre daha çok nemlendirilmeye ihtiyacı vardır. Bu nedenle yoğun nemlendirici özelliği olan Hyaluronic Acid ve Dimethicone içeren ürünleri tercih edin.Eğer hassas cilt türüne sahipseniz, kimyasal içeriği az olan doğal ürünleri tercih edin. Seçeceğiniz ürün Hypoallergenic (Hipoalerjenik) ve Non-comedogenic olsun. Gliserin içerikli ürünler de sizin için daha uygundur. Eğer karma cilt türüne sahipseniz, önce cildinize hafif içerikli bir nemlendirici uygulayın. Daha sonra kuru bölgelere daha yoğun olan bir nemlendirici uygulayın.
  5. Eğer gece yatağa girmeden önce bir nemlendirici sürmek istiyorsanız retinol içerikli bir nemlendiriciyi tercih edin. Retinol içerikli ürünler kuru ciltler için uygun değildir.
  6. Koruyucu faktör içeren nemlendiricileri tercih edin. Güneşin cildin bir numaralı düşmanı olduğunu unutmayın. Güneş koruma faktörü en az 15 spf olsun.
  7. Antioksidan özelliği olan nemlendiricileri tercih edin. Örneğin; yeşil çay, üzüm çekirdeği, kayısı çekirdeği, ruşeym yağı (wheat germ oil) içerikli ürünler cilt hücrelerini onarır hem de cildinizi daha canlı ve taze gösterir.
  8. Cildinizde egzema varsa, iyi bir vazelin sizin için doğru seçimdir.

Doğru nemlendiriciyi bulduktan sonra ise cildi nemlendirme işlemini her gün yerine getirmeyi unutmayın. Unutmayın nemli ciltlerde yaşlanma belirtilerine daha geç rastlanır!