Yaşlanmak maalesef engellenemez bir süreç. Siz yaşlandıkça vücuttaki östrojen hormonu ve cildin elastikiyeti azalır. Ciltte kırışıklar ve sarkmalar başlar. Çeşitli estetik operasyonlar ile cildinizi gerdirip kırışıklıkları azaltsanız bile cildin doğal görünümünden uzaklaşırsınız. Bu süreci kabullenmek belki de en doğru harekettir. Yaşlanmayı engelleyemeseniz de hayatınızdaki bazı düzenlemeler ile bu süreci yavaşlatabilirsiniz. Bu yazımızda cildinizin erken yaşlanmasına neden olan faktörleri sizin için kısaca derledik;

  1. HAYATA YAKLAŞIM BIÇIMINIZ:Karamsar insanlar, iyimser insanlara göre daha yaşlı görünürler. Eğer devamlı kendinizi mutsuz hissederseniz bu yüz ifadenize de yansır. Zamanla bu ifade yüzünüze yerleşir ve sizi olduğunuzdan daha yaşlı gösterir. Hayata olumlu yönden bakın mutlu olmaya çalışın.

  2. STRES: Uzun süre stresli bir ortamda bulunmak hem kronik hastalıklara yakalanma olasılığınızı artırır hem de sizi erken yaşlandırır. Özellikle çalışma hayatınız böyle ise kendinizi stresten uzaklaştıracak yollara başvurun. Örneğin her türlü spor, stres seviyenizi düşürür. Yoğa gibi meditasyon tekniklerine de başvurabilirsiniz.

  3. OLUMSUZ ÇEVRE KOŞULLARI:Güneş Işınları, cildinizin bir numaralı düşmanıdır. Güneş ışınlarına uzun süre korumasız maruz kalmak, cildinizi kurutur, setleştirir. Bu kuruluk ise cildinizde derin kırışıkların ve güneş lekelerinin oluşmasına neden olur. Ayrıca zararlı UV ışınları, cilt kanserine yakalanma riskinizi artırır.Güneş gibi çok soğuk hava da cildinizi kurutur .Bu nedenle özellikle Kış aylarında cildinizin yoğun nemlendirilmeye ihtiyacı vardır.

  4. SIGARA:Sigara dumanı da cildinizin en büyük düşmanlarından birisidir. İçmeniz veya içilen ortamda bulunmanız bu olumsuzluktan etkilenmeniz için yeterlidir. Yapılan araştırmalarda sigara dumanına maruz kalan kişilerin ciltlerinin daha hızlı kuruduğu ve kırışıkların daha erken yaşta ortaya çıktığı görülmüştür.Nikotin ayrıca cilt sağlığı için hayati önemi olan A ve C vitaminlerinin vücut tarafından emilimini de zorlaştırır.

  5. ALKOL:Aşırı alkol ise küçük kan damarlarının genişlemesine, kan akışının cildinizin yüzeyine yakın bir yerde toplanmasına neden olur. Kıpkırmızı renkte bir cilt ile dolaşmak zorunda kalırsınız. Alkol cildin kolajen dengesini de bozar.

  6. HATALI DIYET UYGULAMALARI:Cildinizin en büyük düşmanın Yo- Yo diyet sendromu olduğunu bilin. Yani hızlı biçimde kilo verip sonra tekrar almak ve bunu sık sık yapmak cildinizde erken yaşta sarkmalara neden olabilir.

  7. YANLIŞ BESINLER:Eğer beslenmenizin önemli bir bölümü fast food türü gıdalar, unlu ve şekerli pastane ürünleri , hamur işleri, cips, kola gibi yiyeceklerden oluşuyorsa yanlış yoldasınız demektir. Yanlış beslenmenin cilt üzerindeki etkisini hemen göremezsiniz, ama ilerleyen yıllarda cildinizin bundan olumsuz olarak etkileneceğini bilmelisiniz.

yaslanma-seker

Özellikle şeker ve şeker içeren gıdalar ın aşırı tüketimi, vücudumuzdaki kolajen ve elastin proteinlerini olumsuz etkiler. Şeker, kolajen yıkımlarına neden olur, cildin elastikiyetini bozarak cilde sarkmış ve cansız bir görünüm verir. British Journal of Dermatology nin bu konudaki çalışması bu etkinin 35 yaşından sonra görülmeye başlandığını ve ilerleyen yıllarda daha da hızlandığını gösteriyor. Aşırı ölçüde şekerli gıda tüketimi vücudun bakteri ve enfeksiyonlara karşı savunmasını da azaltır. Akne oluşumuna zemin hazırlar.