Genç görünmenin yolunun sağlıkla parlayan, ışıl ışıl bir ciltten geçtiğini hepimiz biliyoruz, her ne kadar zamanın etkilerini tam anlamıyla engellemek mümkün olmasa da bu süreci elimizden geldiğince yavaşlatmak bizim elimizde! Temel cilt bakım rutinimizin yanı sıra, cildimizi korumak ve erken yaşlanmasını önlemek adına yapmamız gerekenleri sizin için sıraladık:

  1. Sigara İçmek: Sigaranın cildin erken yaşlanmasına neden olan temel dış faktörlerden biri olduğunu eminiz hepiniz biliyorsunuzdur. Sigara içen bir insanın cildi, hiç içmeyen birine oranla 2 hatta 3 kata kadar daha hızlı yaşlanıyor. Bu nedenle sadece sağlığınızı değil, dış görünümünüzü de olumsuz etkileyen sigaradan uzak durmanızı öneririz.
  2. Alkol Tüketimine Dikkat: Alkol kullanımı da aşırıya kaçtığı zaman ciltte kolajen ve elastikiyet kaybına, kızarıklığa ve dehidrasyona neden olarak cildin erken yaşlanmasına neden olabiliyor.
  3. Güneşlenmek / Solaryum: Maalesef bronzlaşmak adına verdiğimiz bunca emek bize kırışıklık ve ciltte sarkmalar olarak geri dönüyor. Ara sıra D vitamini almak için güneş ışınlarına ihtiyaç duyduğumuz bir gerçek, ancak saatlerce güneşin altında yatmak bize faydadan çok zarar verecektir. Güneşe çıkmadan önce güneş koruyucunuzu sürmeyi de kesinlikle ihmal etmeyin!
  4. Güneş Gözlüğü Takın: Hazır bir önceki maddede güneşten bahsetmişken, güneş gözlüğünün de önemine değinmek istedik. Yüzümüzde en çabuk kırışan ve belki de yaşımızı en kolay ele veren nokta göz çevresi kırışıklıkları! İstediğiniz kadar iyi bir güneş kremi kullanın güneş gözlüğü takmadan güneşe çıkıyorsanız erken yaşlanmanın önüne geçemezsiniz!
  5. Şeker Tüketimi: Çikolataya karşı koyamayanlardan mısınız? Veya çayınıza - kahvenize şeker atmadan içmeyenlerden misiniz? Maalesef size kötü bir haberimiz var; Şeker tüketimi yaşlanmayı hızlandıran etkenlerin başında geliyor. Bu nedenle şeker tüketimini azaltmak, genel anlamda meyve sebze ağırlıklı beslenmekte fayda var! Eğer çayı veya kahveyi şekersiz içemeyenlerdenseniz, yavaş yavaş kendinizi alıştırarak şekeri azaltabilirsiniz...Özellikle kahveyi bol sütlü deneyin, şekere ihtiyaç duymayacaksınız bile!
  6. Geceleri Temiz bir Cilt ile Uyumak: Gece eve yorgun bir şekilde döndünüz ve makyajınızı çıkarmadan yatağa atlamanın planlarını mı yapıyorsunuz? Bir kez daha düşünün! Gece uyku sırasında cildimizin nefes alması oldukça önemli, zira bu saatler cildimizin kendini yenilediği saatlerdir. Bu nedenle makyajınız temizlemeyi sakın ihmal etmeyin, ne kadar yorgun olduğunuzun bir önemi yok. Unutmayın cildinize ne kadar iyi bakarsanız o kadar genç görünürsünüz.
  7. Uyku: Ard arda uykusuz bir kaç gecenin bile cildiniz üzerinde olumsuz etkilerini görebiliriz. Özellikle gece saatlerinde (ve karanlıkta) uyumanız melatonin hormonu salgısını arttırıyor ve bu da sağlığınızı olumlu etkilemenin yanı sıra, cildimizin yaşlanmasını da geciktiriyor.
  8. Makyaj: Güzel görünmek adına yaptığımız makyaj maalesef gözeneklerimizi tıkama ve uzun vadede ciltte yaşlanmalara neden olabiliyor, tabii ki hiç makyaj yapmayın demiyoruz ancak mümkün olduğunca (örneğin markete giderken) cildinizi dinlendirmeye dikkat edin. Eve gelir gelmez makyajınızı temizlemeyi unutmayın!