Işıldayan bir cilt, sağlıklı görünmenin temel kuralları arasındadır. İstediğiniz kadar makyaj yapın, hiçbir şey yorgun, solgun ve bakımsız bir cildi gizlemeye yetmez. Zaten hepimizin bildiği en temel cilt bakım kuralı makyajımızı silmeden uyumamamız gerektiğidir. Peki cilt bakımının diğer önemli adımları neler? Belki farkında olmadan siz de yaygın olarak yapılan bu hatalardan birini yapıyorsunuzdur? 

  1. Gereğinden Fazla Ürün Kullanımı: Cildime ne kadar çok ürün kullanırsam o kadar iyi mantığı ile banyo raflarınız cilt bakım ürünleri ile dolup taşıyorsa size kötü bir haberimiz var; gereğinden fazla ürün kullanarak cildinizi yoruyor olabilirsiniz. Cilt bakımının temel adımları temizleme/yıkama, tonikleme ve nemlendirmedir. Bunlara ilave olarak yapılan maskeler ve peeling gibi bakımlar her zaman değil, sadece bu 3 temel adımı desteklemek için yapılmalıdır. Kısacası üst üste gereğinden fazla ürün kullanmak cildinizi yormaktan başka bir işe yaramaz.
  2. Güneş Kremi Kullanmayı Unutmak: Özellikle yaz aylarında yüzümüzü (hatta vücüdumuzu) güneşten korumamız çok önemlidir. Aslında bu herkes tarafından bilinse de güneş kremi sürmek genelde atlanan bir adımdır. Eğer çok uzun süre güneşe maruz kalmayacaksanız içinde SPF bulunan bir BB krem'de güneş kremi görevi görebilir, ancak uzun süre güneşe maruz kalmanız söz konusu ise güneş kreminizi asla unutmayın! Güneş kremlerinin cilt tarafından emilebilmesi için yıkanmış bir cilde ilk sürülmesi gereken üründür (öncesinden başka ürün kullanımı emilimi engelleyebilir...)
  3. Ürün Uygulama Sırası: Yüzünüze sürdüğünüz her ürünün bir sırası olmalıdır. Tedavi edici özelliğe sahip ürünleri (örneğin akne lekesine veya gözeneklere karşı) nemlendiricinizden önce sürmelisiniz.
  4. Çok Terleyeceğiniz Zamanlarda Ağır Ten Makyajı Yapmayın: Örneğin spora giderken veya dışarıda tempolu bir yürüyüşe/koşuya çıkarken yapacağınız ağır bir ten makyajı terlemeniz halinde gözeneklerinizi tıkayabilir ve sivilce oluşumuna neden olabilir. Makyajsız çıkmak istemezseniz yağsız bir formüle sahip ve hafif yapılı ürünleri tercih edebilirsiniz.
  5. Mümkün Olduğunca Kokusuz Ürünlere Yönelin: Evet, hepimiz güzel kokulu ürünleri seviyoruz ancak cildimize süreceğimiz nemlendiricinin güzel kokması çok da şart değil, öyle değil mi? Bunun yerine cildinizde hassasiyet yaratmayacak kokusuz ürünlere yönelebilirsiniz.
  6. Almadan Önce Tester'ını Deneyin: Bir ürünü hemen alıp cildimizde herhangi bir ters reaksiyona neden olup olmayacağını bilmedenkullanmaya başlamak aslında ne kadar riskli öyle değil mi? Bu nedenle eğer imkanınız varsa satın almadan önce tester'ını kullanın. Özellikle göz kremi, serum ve nemlendiriciler için oldukça önemli bir adım.
  7. Makyaj Yaptığımız Fırça ve Süngerleri Yıkamamak: Makyaj fırçaları ve süngerleri çoğumuzun günlük olarak kullandığı şeyler, özellikle bakteri artışının önüne geçmek için 2 haftada bir (veya en geç ayda bir) mutlaka yıkamanızı öneriyoruz.
  8. Yeteri Kadar Su İçmemek: En sona herkesin bildiği ama unuttuğu bu temel cilt bakımı adımını koymak istedik. Bol bol su içmek sağlıklı bir cildin olmazsa olmazıdır! Özellikle yaz aylarında 1,5 -2 lt arası su tüketmeye özen gösterin.

cilt bakım hataları

Cilt bakımı için dikkat etmeniz gerekenleri yukarıda sıraladık, sağlıklı bir cilt için sadece serumlar ve kremlerin yeterli olmadığını unutmayın!