Cilt bakımı denilince hepimizi aklına gelen bazı temel adımlar vardır, kullanılan ürünler kuşkusuz cilt tipine göre değişmektedir, ancak uygulanan adımlar temelde hepimiz için aynıdır. Peki sağlıklı bir cilt için uygulanan adımlar nelerdir? Bu adımlarda uygulanması gereken püf noktalar nelerdir?

1. TEMIZLEME: Temiz, kirden ve makyajdan arındırılmış bir cilt kuşkusuz cilt bakımının temel adımıdır. Yüzünüzü günde 2 kez(sabah ve akşam)uygun bir temizleme ürünü ile yıkamanız ideal bir cilt temizliği için gereklidir. Kimi insan makyajını temizledikten sonra da cildini yıkamayı tercih etmektedir, ki eğer yağlı cildiniz varsa 3. yıkamayı rahatlıkla yapabilirsiniz.

Eğer kuru bir cildiniz varsa ve yıkamadan sonra kuruluk hissinin arttığını düşünüyorsanız sabahları sadece ılık su ile yıkayabilirsiniz.Cilt tipinizden bağımsız olarak, kullandığınız ürünün hassas olmasına, cildinizi kurutmamasına (yağlı ciltliyseniz bile) özellikle dikkat edin. Mümkünse kullandığınız üründe SLS, alkol bulunmamasına dikkat edin. Yıkama esansında nazik olmaya dikkat edin, elleriniz dışında herhangi birşey kullanmanıza gerek yok.

cilt toniği

2. TONIKLEME: Aslında buna belki şaşıracaksınız ama çoğu dermatolog tonikleme adımının çok da gerekli olmadığı konusunda hemfikir, özellikle kuru cilde sahipseniz. Ancak yağlı bir cildiniz varsa ve temizleme adımından sonra cildinizin tam arınmadığını hissediyorsanız tonik kullanabilirsiniz.

Kullandığınız toniğin kısa bir sürede gözeneklerinizi kapatacağını düşünüyorsanız, toniklerin böyle mucizevi bir etki yaratmayacaklarını bilmekte fayda var. İçeriğinde alkol bulunan toniklerden özellikle kaçının (yağlı ciltli olsanız bile) zira alkol cildinizi kurutacak, bu da cildinizin daha fazla yağ üretmesine neden olacaktır.

3. NEMLENDIRME: Cildimizi nemlendirme temel bakımın en son adımıdır. Özellikle kuru cildiniz varsa bu adım sizin oldukça önemli. Yağlı cilde sahipseniz 'nasıl olsa cildim yağlı' diye düşünmeyin zira cildinizi nemlendirmeniz oldukça önemlidir, yağsız bir formüle sahip nemlendirici kullanmanızı öneririz.

Nemlendirici kremler gündüz ve gece olarak 2'ye ayrılır ancak aynı işlevi gören bir krem bularak onu hem sabah hem akşam kullanabilirsiniz. Kremlerinizi özellikle yaz ve kış için olmak üzere kategorilendirmenizi öneririz, zira kış aylarında biraz daha kurumaya meyilli olan cildimiz için farklı bir nemlendirici kullanmakta fayda var.

Göz kremini de bu adıma dahil edebiliriz. Yaşınıza uygun bir göz kremi kullanmaya özen gösterin, özellikle 20'li yaşların başında göz kremine çok da ihtiyacınız olmayacaktır. Anti-age özelliğe sahip, kırışıklıklara iyi gelen ürünleri, gerçekten ihtiyacınız olan 30'lu yaşlar ve sonrası için saklayın.

Ekstra Adımlar:

  1. Serum: Kullandığınız nemlendirici krem yeterli gelmiyorsa serum da kullanabilirsiniz, ancak nemlendirici kreminiz ile birlikte kullanılması önerilen bir serum olmasına dikkat edin. Kısacası farklı markalardan, farklı cilt tiplerine göre ürünleri karıştırmayın.
  2. Peeling: Peeling cildi ölü hücrelerden arındırmak için önemli bir adımdır. İçinde cildinizi çizmeyecek tanecikler bulunan bir peeling kullanmanızı öneririz, özellikle hassas bir cilde sahipseniz buna mutlaka dikkat etmelisiniz. Peeling işleminin haftada 1-2 defadan fazla yapılması önerilmiyor. 
  3. Maskeler: Cilt tipinize göre nem maskesi, kil maskesi gibi ürünler tercih edebilirsiniz ancak cildinizi gereğinden fazla ürün ve bakım ile yormamaya dikkat edin. Hazır maskeler yerine ev yapımı doğal maskeler de deneyebilirsiniz.

Bu tür bir maske uygulama gereği hissediyorsanız yine haftalık bir düzene oturtmanız çok önemli.