Doğru beslenmek, en az dışarıdan yapılan bakımlar kadarcilt güzelliğimiz için önem taşıyor. Eğer cildinizin solgun ve cansız göründüğünü düşünüyorsanız yediğiniz gıdalara dikkat ederek kısa sürede çok daha canlı ve genç görünümlü bir cilde kavuşabilirsiniz. İşte cildinizin güzelliği için tüketmeniz gereken 9 gıda:

  1. SU: Su vücudumuzun nem ihtiyacını karşılayan en önemli maddedir. Günde 6-8 bardak su içmeye özen gösterin. Yaz Mevsiminde vücudunuzun daha çok suya ihtiyacı olacağını unutmayın.
  2. DOMATES: Güçlü bir antioksidan olan domates, yüksek oranda karotenoid içeren bir meyvedir. Evet doğru! Sebze diye tanıdığımız domates, aslında bir meyve türüdür. Domates, serbestradikallerin cilt hücrelerine vereceği zarardan sizi korur.Ayrıca cildin elastikiyetini korumasına da yardımcı olur. Alman araştırmacılar, domatesin içeriğinde yüksek oranda likopen tespit etmişler ve on hafta boyunca her gün domatesin zeytinyağı ile birlikte tüketilmesi halinde, domatesin güneş yanıklarına karşı koruyucu etkisini tespit etmişlerdir.
  3. YEŞİL ÇAY: Yeşil çay da tıpkı su gibi vücudunuzun nem ihtiyacını karşılar. Güçlü bir antioksidan olan yeşil çay, hem sizi serbest radikallerin zararlı etkilerinden korur, hem de cildinizi nemlendirir.
  4. AVOKADO: B Complex, E vitamini ve yağ asitleri açısından zengin olan avokadoyu hem bir besin maddesi olarak kullanabilir,hem de dışarıdan cildinize uygulayabilirsiniz. İyi bir biotin kaynağı olan avokado, saçlarınız, tırnaklarınız ve cildiniz için çok yararlıdır. Avokado cildinizi hem besler hem de nemlendirir.
  5. SOMON BALIĞI: Somon balığının içeriğindeki astaksantin, bir karotenoidtir ve cildinizin elastikiyetini korumasına yardımcı olur. Ayrıca Omega 3, Omega 6 gibi faydalı yağ asitleri içeren somon cildi nemlendirir.
  6. YUMURTA: İyi bir protein kaynağıdır. Serbest radikallerin hücrelere verdiği zararları onarır. Yumurta aynı zamanda zengin bir vitamin ve mineral deposudur. Yumurtanın içeriğindeki biotin, cildin kurumasını önler.
  7. NAR: Güçlü bir antioksidan deposu olan narı tüketmek, cildimizin daha fazla kolajen üretmesini sağlar. Ayrıca cildi onarıcı etkisi de vardır.
  8. CEVİZ: Ceviz iyi bir Omega3 kaynağıdır. Omega3, hem saçlarınızı güçlendirip onlara parlak ve canlı bir görünüm sağlayacak hem de yumuşacık, genç görünümlü bir cilde ulaşmanızı sağlayacaktır.
  9. BAKLİYAT: Bir başka protein kaynağıdır. Bitkisel proteinlerdir. Sindirim sırasında proteinler amino asitlere dönüşür. Amino asitler, cildin hem kendini onarmasına hemde kendini yenilemesine yardım ederler. Aynı zamanda kolajen üretimini de arttırırlar.