Çilek maskesi ile cildinizi derinlemesine temizleyip canlandırabilirsiniz! Çilek, içerdiği vitamin, mineral ve yüksek antioksidantlar ile cildimiz için vazgeçilmez bir meyvedir. Çileği hem yiyerek, hem de cildimize dıştan uygulayarak faydalarından yararlanabiliriz (Çilek alerjen bir meyvedir, bu nedenle tüketmeden veya cildinize sürmeden önce ters bir reaksiyona sebebiyet vermemek adına alerjiniz olup olmadığını bilmenizde fayda var.)

Çileğin cildimiz için faydalarını aşağıdaki gibi sıralayabiliriz;

  1. Doğal bir cilt temizleyicisidir
  2. Cildinizi derinlemesine temizleyerek ölü hücrelerden arındırır, gözenekleri temizleyerek sıkılaştırır.
  3. Anti-aging özelliği bulunmaktadır. Çilek, içeriğindeki antioksidanlarla cildinizi zararlı güneş ışınlarına karşı korur,  içeriğindeki yüksek C vitamini ile kolajen üretimini teşvik eder, serbest radikallerin vereceği zararlara karşı hücreleri korur ve onarır. Ayrıca içerdiği Ellagic Acid ile cildi sıkılaştırır, sarkmalarını önler ve güneş ışınlarının neden olduğu lekelerin görünümünü azaltır.
  4. Akne tedavisi içinde yararlanabilirsiniz. Çilek doğal bir alpha hydroxy acid(AHA) ve salisilik asit kaynağıdır bu nedenle akne tedavisinde rahatlıkla kullanabilirsiniz.
  5. Göz altı şişkinliklerine ve halkalara iyi gelir. (Birkaç çileği dilimleyip göz altı çevrenize koyup uzanarak 10-15 dakika bekletmeyi deneyebilirsiniz.)

Çilek ile yapabileceğiniz doğal ev yapımı maskelere de göz atalım;

Gözenekleri temizlemek için çilek maskesi tarifi: 6-7 Olgun çilek, 3-4 Çorba kaşığı yoğurt ve 1 tatlı kaşığı bal. Yoğurt ve çileği blenderdan geçirip içine bir tatlı kaşığı Bal ekleyin. Bu maskeyi cildinizde yaklaşık 20-25 dakika bekletin, sonra cildinizi yıkayın. Maske artarsa kalanını afiyetle yiyin!

Cildi Yenileyen ve Canlandıran Çilek Maskesi: 5-6 Olgun çilek (ezilecek) , 1 tatlı kaşığı Bal, 1 tatlı kaşığı taze krema veya süt kaymağı. Bütün malzmeleri karıştırın, bu maskeyi cildinizde 20-25 dakika bekletip ılık su ile temizleyin.

Akneli Ciltler için Çilek Maskesi: 5-6 Olgun çilek (ezilmiş), 1 tatlı kaşığı saf gül suyu, birkaç damla jojoba yağı.  Bütün mazlemeleri karıştırdıktan sonra maskeyi cildinize uygulayın. Yaklaşık 20-25 dakika bekletip cildinizi ılık su ile yıkayın. Bu işlemi haftada 3-4 kez tekrarlayın. 

Hazır çilek mevsimindeyken, buzdolabınızda bulunan bu meyvenin tüm faydalarından yararlanabilmeniz adına, daha güzel bir cilt için uygulayabileceğiniz çilek maskesi tariflerini paylaştık.