İyi ve sağlıklı bir cilt bakımının en temel noktası hangi ürünleri kullanacağımızı bilmekten geçiyor, bunun için ise cilt tipi belirleme büyük önem taşıyor. Eminiz ki çoğunuz cilt tipinizi bildiğinizi düşünüyorsunuzdur ancak bazen bu konuda yanılmalar olabiliyor. Eğer cilt analizi yaptırmadıysanız ve cilt tipiniz hakkında terredütleriniz varsa bu yazımızın size faydalı olacağını umuyoruz:

Cilt Tipleri Nelerdir?

Kendi cilt tipimizi belirlememiz için önce cilt tipleri nelerdir bilmemiz gerekiyor. Bazen cilt tipleri tek bir kategoriye girmiyor, veya yaz aylarında daha yağlı olan bir cilt kış aylarında kuru havanın etkisi ile karma cilt tipine dönüşebiliyor. Ancak genel anlamda cilt tiplerini 5 kategoriye ayırmak mümkün: Yağlı, Karma,Normal,Kuru,Hassas.

Cildinizi Tipinizi Belirlemek için Gözlem Yapın:

Cildinizi sizin kadar kimse iyi tanıyamaz; sivilce ve gözeneklerden mi muzdaripsiniz, gün içinde parlama sıkınıtısı mı yaşıyorsunuz? O zaman muhtemelen yağlı cilde sahipsiniz. Cildinizin gün içinde gerildiğini mi hissediyorsunuz? Pul pul dökülmeler mi oluyor? O zaman büyük olasılıkla kuru cilde sahipsiniz.

Kısacası cildinizin gün içindeki genel halini göz önünde bulundurun ve biraz cildinizi gözlemleyin. Özellikle hassas cilde sahipseniz muhtemelen çoğu ürüne reaksiyon gösteriyor ve kızarıyorsunuzdur, bu nedenle kullanacağınız ürünlerin cildinize uygun olması çok önem taşıyor.

cilt tipi belirleme

Cilt Analizi Nasıl Yapılır?

Cilt tipi belirleme testi için öncelikle temiz bir yüz ile başlamanızı öneriyoruz. Cildinizi yıkayın ve bir havlu ile nazikçe kurulayın. Belli bir süre (30 dakika-1 saat) cildinizin normal haline dönmesini bekleyin.İnce kağıtları ufak dikdörtgenler halinde kesin. Alın, yanak, çene ve burun bölgeleri için ayrı ayrı olmak üzere bu kağıtları sınıflandırın. Daha sonra nazikçe kağıtları cildinize bastırın;

  • Kağıt parçalarının her birinde yağlı bir tabaka görüyorsanız yağlı,
  • Kağıtlar kupkuru ise ve üzerlerinde hafif pullanmalar varsa kuru,
  • Alın, burun ve çene bölgelerinde test ettiğiniz kağıtlar yağlı, yanak bölgesi kuru ise karma cilt tipine sahipsiniz demektir.

Eğer kağıtlar üzerinde herhangi bir yağ tabakası, pullanma vs yoksa -kısacası testi yapmadan önceki hallerinde değişiklik yoksa- normal bir cilde sahipsiniz demektir.Hassas ciltte ise en ufak bir darbede kızarıklık veya hassasiyet görülmektedir. Cilt tipinize uygun olmayan ürünler kullanmanız halinde kızarıklık, kabarıklık gibi istenmeyen etkiler de görülebilir.

Cildinizin gün içindeki halini göz önünde bulundurarak, bu tür basit bir cilt analizi ile cilt tipi belirlemek mümkün. Kullanacağınız yıkama jelini, toniği ve nemlendirici kremi cilt tipinegöre seçebilirsiniz ancak unutulmaması gereken bir şey var; bazı ciltler yaz aylarında daha çabuk yağlanır, ancak kış aylarında karma bir hale dönüşür. Bu tür bir şikayetiniz varsa özellikle kullanacağınız nemlendiriciyi yaz-kış olarak ayırmakta fayda var. (Yazın yağsız daha hafif yapılı, kışın ise biraz daha yüksek nemlendirme özelliği bulunan ürünleri seçebilirsiniz.)