“Mucizevi Bitki Aloe Vera” yazımızda Aloe Vera ile ilgili genel bilgilere yer vermiştik. Bu yazımızda Aloe Vera’nın saçlarımız ve cildimiz için faydalarını özet olarak görebilirsiniz. Bugün Aloe Vera, kozmetik endüstrisi tarafından önemli ölçüde kullanılan bir bitkidir. Aloe Vera’nın cildimiz, saçlarımız hatta tırnaklarımız üzerinde olumlu etkileri bilinmektedir;

Aloe Vera’nın cilt üzerindeki olumlu etkileri

Nemlendirici etkisi: Aloe Vera’nın içeriğindeki yüksek su miktarı ve  diğer nemlendirici nitelikleri, cilde yeterli  ölçüde nemlendirme sağlar, cildinizi yumuşacık yapar.

Pigmentasyon etkisi: Ciltteki, çil, koyu renk cilt lekeleri gibi pigmentasyon bozukluklarını hafifletir. Cildin doğal rengine kavuşmasına yardım eder.

Akne Tedavisinde etkisi: Aloe Vera’nın içeriğindeki antiinflamatuar (İnflamasyon veya ödemi azaltan herhangi bir ajan, buz, aspirin gibi) nitelikler, akne ve sivilce tedavisinde de yardımcı olmaktadır.

Yağlı ciltler için çözüm: Aloe Vera’nın ekşimtırak özelliği, yağ bezlerinin aşırı üretimini azaltarak yüzdeki aşırı yağlanmayı engeller.

Cilt kırışıklıkları üzerinde etkisi: Aloe Vera cildin kolajen üretimini düzenleyerek ve elastikiyetini arttırarak cilt kırışıklıklarının önlenmesine yardımcı olur. Cildi ölü hücrelerinden arındırıp ona yeniden hayat vererek adeta bir anti-aging görevi görür.

Aloe Vera’nın saç üzerindeki olumlu etkileri

Kellik tedavisinde etkisi: Aloe Vera’nın içeriğindeki antiinflamatuar niteliklerinden ötürü kellik tedavisinde kullanılmaktadır. Ayrıca Aloe Vera’nın saç dökülmesini de azalttığı saptanmıştır.

Sağlıklı saçlara sahip olmak için: Aloe Vera, hem saçlarınızı gürleştirir hem de onların sağlıklı bir şekilde uzamasına yardımcı olur.

Saçlar için nemlendirici etkisi: Aloe Vera saçlarınız için iyi bir nemlendiricidir. Saçlara ihtiyacı olan nemi sağlar.

Saçlar için saç kremi görevi görür: Saçlarınızda iyi bir saç kreminin yarattığı etkiyi yaratır. Onları yumuşatır, parlaklık verir, kolayca şekil  almasını sağlar.

Saç kepeklenmesini önler: Aloe vera, sağlıklı bir saç derisi için de faydalıdır. Saçtaki kepeklenme problemlerini giderir. Bu özelliği ile birçok şampuan ve saç kreminin içeriğinde yer almaktadır.

Tırnaklar üzerinde etkisi: Aloe Vera, tırnakları güçlendirir, solgun renklerini giderir, onlara parlaklık verir.

Bu özellikler Aloe Vera'nın kozmetik endüstrisinde neden bu kadar yoğun kullanıldığı net bir şekilde gösteriyor.