Gece uykusu, cildimizin de dinlendiği ve kendini yenilediği zamandır, bu nedenle gece yatmadan önce yaptığımız cilt bakımı rutini oldukça önem taşır ve ihmale gelmez! Bu yazımızda sizinle yatmadan önce cilt bakımı için faydalanabileceğiniz adımları paylaşmak istedik. Zamanla kendi cilt tipinize göre ideal düzeni bulacaksınız!

1) TEMIZLEME: Cilt bakımının kuşkusuz en önemli adımlarından birisi, cildi uygun bir temizleyici ile yıkamaktan geçiyor. Özellikle gün içinde cildimizde biriken kir ve makyaj kalıntılarını gece yatmadan önce tamamen arındırmamız gerekiyor.Temizleyiciler hakkında en önemli ipucumuz cilt tipinize göre bir ürün kullanmaya özen göstermeniz olacaktır; Örneğin kuru ciltli iseniz cildinizin daha fazla kurumaması adına içeriğinde alkol bulunmayan bir temizleyici tercih edebilirsiniz.

2) PEELING: Peeling, yine cilt tipinize göre belirli aralıklarla yapabileceğiniz bir işlem. Evinizde her zaman bulunan malzemeler ile kendi evde doğal peeling maskesi de yapabilirsiniz! Karma veya yağlı bir cilde sahipseniz haftada 2-3 kez peeling yapmanız yeterli olacaktır.Eğer kuru veya hassas bir cilde sahipseniz bu adımı atlayabilirsiniz, veya cilt tipinize uygun bir ürünü haftada 1 defa kullanabilirsiniz. Doğru bir cilt bakımı için dikkat edilmesi gereken nokta; Kullanacağınız peelingin içindeki parçaların cildinizi çizmemesi gerekiyor!

3) TONIK: Temizleme jeli veya peelingden sonra kullanacağınız tonik, gözeneklerinizi sıkılaştırmakla kalmayacak aynı zamanda, cildinizde kalan ekstra kiri de temizleyecektir. Yine cilt tipinize uygun bir ürün seçmeye özen gösterin, özellikle gözenekler ile başınız dertte ise cilt bakımınız için içeriğinde salisilik asit bulunan bir tonik kullanın.

4) NEMLENDIRICI GECE KREMI: Nemlendirici kremlerin genellikle gündüz ve gece için olmak üzere ayrı formülleri bulunur, gece kremleri içeriğinde bulunan vitamin ve antioksidanlarla cildinizi besler ve yeniler. Kendi cilt tipinize uygun bir krem bulduktan sonra cilt bakımına bir müddet onunla devam etmenizi öneririz, böylece cildiniz o üründen maksimum fayda sağlayacaktır.

5) GÖZ ÇEVRESI KREMI: Tabii ki cildimizin en hassas bölgesi olan göz çevresi bakımı unutulmamalı! Göz altı bölgesi yaşımızı ilk ele veren yerlerdendir ve mutlaka göz kremleri ile nem takviyesi gerekmektedir. Gece bakımı için içeriğinde, anti-aging özellikleri ile ön plana çıkan,Retinol-A bulunan bir krem kullanabilirsiniz (ancak bu kremi gündüz kullanmanızı önermeyiz, zira bu madde gün ışığında cilt lekelenmelerine neden olabilmektedir, ayrıca çok kuru ciltlerde hassasiyet yaratabilmektedir. ) Eğer Retinol A'yı tercih etmezseniz içinde peptidler olan bir ürün de seçebilirsiniz.

Hassas göz altı derinize, kremi yüzük parmağınızla ve nazik hareketler ile uygulamaya özen gösterin!

6) DUDAK BAKIMI: Gece yatmadan önce dudaklarınızı unutmayın! Sabaha yumuşacık dudaklarla uyanmak için nemlendirici sürmenizi öneririz. Böylece ertesi gün süreceğiniz ruj daha pürüzsüz duracaktır.Sabah uyandığınızda ışıl ışıl ve dinlemiş bir cilt ile uyanacaksınız!