Sağlıklı, ışıl ışıl parlayan bir cildin en önemli anahtarı sudur. Bu nedenle yoğun su içeren meyve ve sebzeleri tüketmek cildinize daha sağlıklı ve ışıltılı bir görünüm kazandıracaktır. Sağlıklı, parlayan bir cilt için özellikle renkli meyve ve sebzeleri mutlaka tüketmelisiniz. Bu yazımızda cilt güzelliği için beslenmenizde yer alması gereken, yoğun su içeren gıdalara yer vereceğiz:

SALATALIK: Salatalık en çok su içeren besinlerden birisidir. Salatalığın %96'sı sudur, bu da cildinizin nemlenmesi için önemli bir orandır. Ek olarak salatalığın içinde sindiriminizi güçlendirecek enzimler bulunmaktadır. Salatalığı suyunu sıkarak tüketebilirsiniz. Bir diğer lezzetli kullanım şekli ise dondurarak, rondodan geçirerek buzlu içecekler hazırlamak olabilir.

PAPAYA: Papaya da sindirim sisteminizi güçlendirecek enzimlere sahiptir. En basit anlatımla vücutta sindirimin kolaylaşması, vücudunuzun sindirim yerine derinizin yenilenmesine daha çok zaman ayırması demektir. Papaya içerdiği betakaroten ile derinize büyük fayda sağlayacaktır. Betakaroten vücudumuza besin olarak girdikten sonra A vitaminine dönüşmekte, A vitamini ise cilt güzelliği için ve kendini yenilemesi için beslenmenizde mutlaka yer almalıdır.Papayayı direkt tüketebileceğiniz gibi kurutulmuş gıda satılan yerlerde kurutulmuş papaya bulmanız da mümkündür. Özellikle şekersiz olanları tercih etmelisiniz.

GREYFURT: Greyfurta rengini veren likopen çok güçlü bir antioksidandır. Antioksidanlar cildi temiz tutar ve akne oluşumunu engeller. Greyfurtu meyve suyu olarak tüketebilirsiniz, ya da tadını acı buluyorsanız farklı meyvelerle kokteyller hazırlayabilirsiniz.

KARPUZ: Yazın favori meyvelerinden birisi tartışmasız karpuzdur. Karpuz bildiğiniz gibi en sulu meyvelerden birisidir. Karpuzda yine cilt güzelliği için faydalı olan C vitamini de mevcuttur. Bu meyveyi başka gıdalar ile birlikte tüketmektense, karnınız açken tüketmeniz daha faydalı olacaktır.

karpuzun cilde faydaları

HINDISTAN CEVIZI SUYU: Hindistan cevizi de bir meyve olarak cildinize çok faydalı olsa da hindistan cevizinin suyunu tüketmek çok daha faydalı olacaktır. Yaşlanma karşıtı bu içecekle farklı kokteyller hazırlayabilirsiniz.

KOYU YAPRAKLI SEBZELER: Bu tip sebzelere verilebilecek en iyi örnekler pazı ve ıspanaktır. A vitamini ve C vitamini açısından zengin bu bitkiler cilt sağlığı için gereken takviyeyi sağlayacaktır. Bu sebzelerin detoks etkisi de unutulmamalıdır, yeterli miktarda tüketildikleri takdirde cilde farkedilir bir parlama kazandırırlar. Bu gıdaları salatalarınızda kullanabileceğiniz gibi suyunu sıkarak içeceklerinize de katabilirsiniz.

BIBER: Özellikle ülkemizde dolmalık biber olarak geçen biber türleri su ve antioksidan açısından çok zengindirler. Bu biberleri küçük dilimlere ayırarak ve soslara batırarak tüketmeyi deneyebilirsiniz. Ya da salatalarınızı renklendirebilirsiniz.

DOMATES: Kırmızı gıdalarda bolca bulunan likopenin cilt güzelliği için faydalarından bahsetmiştik. Domates de bu faydaların hepsini sağlayacaktır. Yaşlanmaya karşı domates tüketebilirsiniz. Domates pişirildiğinde daha etkili olacaktır, çorbalarınızda ve yemeklerinizde llanmayı unutmayın!

YABAN MERSINI: Bu tip ağaç çilekleri (Berry)'nin tamamında antioksidan ve bol miktarda su bulunmaktadır. Bu da vücudunuzun daha parlak görünmesi için yeterlidir. Bu gıdaların koyu renk olanlarında daha fazla antioksidan olduğunu unutmayın! Özellikle yaban mersini doğal haliyle tüketildiğinde çok daha faydalıdır. Yaban mersinini salatalarınızı tatlandırarak kullanabilirsiniz.