Göz çevresi yüzümüzün en hassas bölgesidir, cildimizin diğer bölgelerine göre farklı bir yapısı vardır.Bu bölgede yağ bezleri bulunmaz ve kendini yenilemesi zordur, cildimizin en çabuk kırışmaya başlayan bölgesidirve bu nedenle göz çevresi bakımı daha dikkatli yapılmalıdır.

Göz altı kırışıklıklarının en önemli nedeni mimiklerdir. Genetik miras, çevre koşulları, yanlış alışkanlıklar da bu konuda önemli rol oynar. Göz çevresi sorunları sadece kırışıklar değildir. Göz altı morlukları ve göz altı şişkinleri ve torbalanmaları da bu konuda önemlidir. Özellikle 30’lu yaşlardan sonra göz çevresine özel ilgi göstermeniz gerekir.Peki göz çevresi için nasıl bir bakım uygulamalıyız? İşte bu konuda size yardımcı olacağını düşündüğümüz bazı öneriler:

goz-altı-bakimi-krem

  1. Düzenli uyku: Düzenli uyku tüm sağlığımız ve cilt güzelliğimiz için gerekli olduğu kadar göz çevresi bakımı için de gereklidir. Günde mutlaka 6-8 saat uyumaya çalışın.
  2. Yatış biçimi ve doğru yastık seçimi: Yastığınız ne çok sert ne de çok yumuşak olmalıdır. Başınızı dik tutmak için gerekirse yastığınızın altına bir yastık daha koyabilirsiniz. Sırt üstü yatmak kırışıkların oluşumunu engellemek için doğru yatış biçimidir.
  3. Çevre koşullarına karşı önlem alın: Güneş ışınlarının cildimizin bir numaralı düşmanı olduğunu unutmayın. Cildinizin ve özellikle de göz çevrenizin olumsuz etkilenmemesi için güneşe çıkarken mutlaka güneş gözlüğü kullanın. Soğuk ve kuru havanın aynen güneş gibi göz çevresini daha fazla etkileyeceğini de unutmayın.
  4. Yüzünüz için kullandığınız kremi bu bölge için kullanmayın: Göz çevresi bakımı için geliştirilmiş hassas ürünleri tercih edin. Her geçen gün bu konuda daha etkili olan ürünleri piyasada bulmak mümkün.Cilt temizliği yaparken özellikle salisilik veya glikolik asit içeren ürünlerin bu bölgeyle temasından kaçının. Göz makyajınızı yaparken ve çıkarırken da dikkatli olun. Eğer göz makyajını çıkarmak için geliştirilmiş ürünler kullanıyorsanız, bu ürünleri kullandıktan sonrayüzünüzü mutlaka yıkayıp hafifçe kurulayın ve göz altı kreminizi uygulayın.
  5. Doğru beslenin: Cilt güzelliği için beslenme ne kadar önemli defalarca değiniyoruz. Sağlıklı bir cilt için bol balık tüketin. Beslenme programınızda vitamin ve mineraller açısından zengin olan sebze ve meyveler ağırlıkta olsun. Kafein, potasyum, sodyum içeren gıdaları fazla tüketmemeye özen gösterin. Çünkü bu gıdaların aşırı oranda tüketimi göz altı morluklarına ve şişkinliklerine neden olabilir. Tabi alkol ve sigaradan da uzak durun. Bol bol su tüketin. Suyun vücudun nem dengesini korumadaki hayati rolünü hiçbir zaman unutmayın.
  6. K Vitaminin önemi: Cilt sağlığımız ve güzelliğimiz için A, C, E, B vitaminleri çok önemlidir. Sağlıklı ve genç görünümlü bir göz çevresi için bu vitaminlere ilaveten K vitamini de gereklidir.K vitamini, cildin yüzeyindeki hücreleri ve kılcal damarları güçlendirir. Bu nedenle K Vitamini kozmetik sanayinde göz altı morluklarının giderilmesi için geliştirilmiş ürünlerde tercih edilmektedir. Göz çevresi morluklarınız varsa göz çevresi bakımı kreminizi K vitamini içeren ürünlerden tercih edin.Beslenmenizde de ıspanak, kıvırcık, marul, bezelye, maydanozi, salatalık biber gibi yeşil renkli ve bol K vitamini içeren sebzelere ağırlık verin.
  7. Göz çevrenize salatalık dilimleri ile bakım yapın: Salatalık dilimlerini göz çevrenize yerleştirip uzanın. 15-20 dakika dinlenin. Bu uygulama hem göz çevrenizi rahatlatıp ferahlatacak hem de gençleştirecektir.
  8. Yeşil Çay: İki poşet yeşil çayı ılık suda bekletip, bunları tüm göz çevrenizi koyun ve uzanıp dinlenin. Aynı uygulamayı yeşil çaya batırılmış pamuklarla da yapabilirsiniz. Zengin bir K vitamini deposu olan yeşil çay göz çevrenize komple bakım yapacaktır. Bu uygulama hem göz altı morluklarına hem de göz altı şişkinlerine iyi gelecektir, ayrıca gözlerinizi dinlendirecektir.
  9. Badem Yağı: Badem yağı, göz çevresi bakımı için doğal, ucuz, etkili bir bakım ürünüdür. Badem yağının düzenli kullanımı göz altı kırışıklarının görünümünü yumuşatır. Göz altı morlukları için de faydalıdır.