Göz altı morlukları bir çok nedenden oluşabilir, çoğunluklagenetik bir problemdir. Kuru ciltlerde de görülebilir. Ayrıca bilgisayar başında uzun saatler geçirenlerde uykusuz kalanlarda, stres içinde ve beslenme bozuklukları olanlarda görülme ihtimali oldukça yüksektir. Tabii yaş faktörünü de unutmamak gerekir. Yaşla birlikte hem kadınlarda hem de erkeklerde görülme olasılığı artar.

Göz altı morlukları yüzümüzde hoş olmayan bir görüntü yaratarak, hem insanı olduğundan yaşlı hem de yorgun gösterir. Kimse yaşlı, yorgun ve bitkin görünmek istemez değil mi? Göz altı morluklarını azaltmak için doğal çözüm yollarına başvurabilirsiniz:

göz altı morluklarının tedavisi

1. SALATALIK:

Salatalığın cildi tazeleyici,rahatlatıcı cilt, rengini açıcı ve cildi sıkılaştırıcı özelliği vardır. Buz dolabında bekletilmiş salatalığı dilimleyip, morlukların üzerinde 15-20 dakika bekletin. Bunu tüm yüzünüze de uygulayabilirsiniz. İkinci bir yol ise, salatalığı blenderdan geçirip iki üç damla limon suyu damlatıp sorunlu bölgeye uygulamaktır. 15-20 dakika bekledikten sonra yüzünüzü ılık suyla yıkayın. Salatalık kürünü hafta da iki, üç kez yapabilirsiniz. Salatalık, göz altı morluklarına iyi geldiği gibi, göz şişkinlerine de iyi gelecektir.

2. ÇİĞ PATATES:

Patatesin içeriğinde doğal cilt açıcı unsurlar vardır. Bu nedenle göz altı morluklarını giderilmesine yardımcı olur. Aynı zamanda göz şişkinliklerine de iyi gelir. Buzdolabında beklettiğiniz patatesi soyup rendeleyin. Çıkan patates suyunu bir pamuk yardımıyla sorunlu bölgeye uygulayın. 15-20 dakika bekletip yüzünüzü soğuk suyla yıkayın. Patates dilimlerini de sorunlu bölgeye koyup, bekletip yüzünüzü yıkayabilirsiniz.

3. DOMATES:

Domates göz altı morluklarının giderilmesine yardımcıdır. Bir çorba kaşığı domates suyu ile bir çorba kaşığı limon suyunu karıştırıp sorunlu bölgeye uygulayın. 15-20 dakika bekleyip yüzünüzü soğuk suyla yıkayın Bu uygulamayı, her gün yapabilirsiniz. Hem göz altı morluklarına hem de göz şişkinliklerine iyi gelecektir.

4. ZERDEÇAL:

Zerdaçal, antioksidan ve iltihap giderici özellikleri olan bir baharattır. Zerdeçalı göz altı morluklarını ve yorgun görünümü gidermede kullanabilirsiniz. Bir parça zerdeçalı ananas suyu ile katı bir macun kıvamına getirip göz altı morluklarına uygulayın. 15-20 dakika bekletip ıslak bir pamukla temizleyip, yüzünüzü yıkayın. Tatmin edici sonucu alıncaya kadar bu uygulamaya devam edebilirsiniz.

5. NANE YAPRAKLARI:

Taze nane yapraklarının ferahlatıcı etkisi vardır. Taze nane yapraklarını ezip sorunlu bölgeye koyup 15-20 dakika bekletin ıslak pamukla temizleyip yüzünüzü yıkayın. İkinci bir yol ise domates ve nane yapraklarını blenderdan geçirip göz altı morlukları için uygulamaktır. 15-20 dakika bekletip yüzünüzü yıkayın.

6. ELMA:

Elma göz altı morluklarıiçiniyi gelen doğal bir ilaçtır. Elmanın içeriğindeki Tannic asitin cilt rengini açma özelliği vardır. Ayrıca elmadaki B,C vitaminleri ve potasyum, hassas göz çevresinin ihtiyacı olan önemli besin öğeleri içermektedir. Olgun bir elmayı dilimleyip bu dilimleri göz altı çevrenizde yarım saat bekletip yüzünüzü yıkayın.

7. LİMON:

Taze limonun cilt rengini açma özelliği vardır ve göz altı morlukları için etkilidir. Taze limon suyu bir pamuk yardımıyla göz altı morluklarına uygulanıp 15-20 dakika bekledikten sonra yüz yıkanmalıdır.

8. BADEM YAĞI:

Badem yağının cildi hem aydınlatıcı hem de besleyici özelliği vardır. E vitamini açısından da zengindir. Badem yağını gece yatmadan önce göz altı morluklarına uygulayıp öyle yatın. Sabah uyanınca yüzünüzü yıkayın.

9. GÜL SUYU:

Gül suyunun sakinleştirici etkisi vardır. Gül suyunu bir pamuk parçasına döküp göz kapakları ve göz altı morlukları kapanacak şekilde koyun. 20-25 dakika bekletin. Bunu her gün yapabilirsiniz. Gül suyu ayrıca cildinizi yenileyecek ve gençleştirecektir.

Göz altı morlukları ve şişkinliklerini gidermede kullanabileceğiniz bir çok doğal ürün bulunmaktadır. Size en uygun yöntemi ve bitkiyi kullanarak bu sorundan kurtulabilirsiniz.