Geniş gözenekler, hiç kimsenin hoşuna gitmez! Ancak bir gerçek var ki yağlı ve karma cilde sahipseniz (hatta bazen kuru ciltler için bile geçerli bir durum) zamanla cildinizde gözenekler oluşacaktır. Bu gözenekleri her ne kadar yok edemesek de, bazı temel bakımlar ile görünümlerini küçültmemiz mümkün. Women's Health dergisi, 'gözenekleri küçültmenin yolları' başlıklı bir yazı yayınladı. Biz de bu yazıyı sizler için özetledik.

  1. Düzenli olarak eksfoliasyon (yüz keselemek gibi) ve alkol içermeyen kimyasal peelinglerden birlikte yararlanın. Bu işlemler cildinizi ölü hücrelerden arındırıp, gözeneklerin daha küçük görünmesine yardımcı olacaktır.
  2. Cildinizi temiz tutmaya özen gösterin, cildinizi temiz tutarak gözeneklerin içine kir ve makyaj kalıntılarının birikmesini engelleyebilirsiniz. PH dengeli bir temizleyici ile yüzünüzü günde iki kez yıkayın.
  3. Güneş kremi kullanın! Güneşin zararlı UVA ve UVB ışınları, hücre üretimini yavaşlatır ve serbest radikal hasarları oluşturur. Konunun  uzmanları, hücre üretiminin yavaşlamasının startum korneum (derinin dışında yer alan çok katlı yassı keratinize epitelden oluşan katman)  kalınlaşmasına neden olarak, gözeneklerin görünür hale gelmesine yol açacağını belirtiyorlar. 
  4. Retinol içerikli ürünler kullanın. Retinol içerikli ürünler,epidermal hücrelerin yapışkanlığını azaltarak, gözeneklerde ki birikintilerin atılmasını kolaylaştırır. 
  5. Buhar banyosundan yararlanın. Buhar banyosu, gözenekleri açarak yağ ve kirlerin çıkmasını kolaylaştırır.Lavanta, taze gül yaprakları, nane, biberiye, fesleğen gibi bitkilerden yararlanarak sıcak su ile bir geniş kapta kendinize bir buhar banyosu hazırlayabilirsiniz. Hazırladıktan sonra  kabın üstünü havlu ile örtüp 5 dakika  bekleyin.Sonra havluyu kaldırıp başınızı örterek yüzünüzü buhara yaklaştırın.10-15 dakika bekleyin. Yaptığınız bu temizlik işlemi, cildinize oksijen ve nem sağlayacaktır. Buhar banyosu gözenekleri küçültmenin en iyi yöntemlerinden birisidir. 
  6. Bir spada cilt bakımı yaptırarak, gözeneklerinizden kurtulmak için profesyonel yardım alabilirsiniz. Bu prosedür, peeling ile birlikte, siyah nokta temizliği ve emme yoluyla (vakum ile) gözeneklerdeki sertleşmiş yağları ve kirleri çıkararak gözeneklerin derinlemesine  temizleme işlemlerini kapsar. Bu işlemlerden sonra gözenekler küçülerek eski hallerine dönerler. Prosedürün bir yararı da, kolajen üretimini uyarması ve sıkı gözenekler için gerekli olan elastikiyetin sağlanmasına yardımcı olmasıdır. Lazerle cilt soyma, kimyasal peeling gibi diğer salon uygulamalarından da yararlanarak gözenekleri temizleti , sıkılaştırabilirsiniz.
  7. Egzersiz sonrası cildinizi temizleyin. Böylece terin gözenekleri tıkamasını önlersiniz, bunun için spor çantanızda kağıt mendil, salisilik asit ve hafif formüllü temizleyiciler bulunsun.

Gözenekleri küçültmenin yollarını bu şekilde özetleyebiliriz, unutmayın düzenli bir bakım ile cildiniz her zamankinden çok daha iyi görünecektir!