Ciltteki geniş gözenekler hiç kimsenin hoşuna gitmez! Ancak bir gerçek var ki yağlı ve karma cilde sahipseniz (hatta bazen kuru ciltler için bile geçerli bir durum) yaşınız ilerdikçe, çevresel faktörlerin de etkisi ile gözenekleriniz genişleyecek, hatta belki de artacaktır. Gözenekleri her ne kadar tamamen yok edemesek de, bazı temel bakımlar ile küçülterek önemli oranda kapatmamız mümkün. Women's Health dergisi,'7 adımda ciltteki gözenekler nasıl kapanır?' başlığı ile bir yazı yayınladı. Biz de bu yazıyı sizler için özetledik.

  1. Düzenli olarak cildi ölü hücrelerden arındırın (yüz keselemek gibi) ve alkol içermeyen kimyasal peelinglerden faydalanın. Bu işlemler ile ciltteki gözenekler küçük görünecektir.
  2. Cildinizi temiz tutmaya özen gösterin, cildinizi temiz tutarak cilt gözeneklerinin içine kir ve makyaj kalıntılarının birikmesini engelleyebilirsiniz. PH dengeli bir temizleyici ile yüzünüzü günde iki kez yıkayın.
  3. Güneş kremi kullanın! Güneşin zararlı UVA ve UVB ışınları, hücre üretimini yavaşlatır, serbest radikal hasarları oluşturur. Konunun uzmanları,hücre üretiminin yavaşlamasının startum korneum'un (derinin katmanı) kalınlaşmasına neden olarak, cilt gözeneklerinin görünür hale gelmesine yol açacağını belirtiyorlar.
  4. Retinol içerikli ürünler kullanın. Retinol içerikli ürünler, epidermal hücrelerin yapışkanlığını azaltarak, cilt gözenekleri içindeki birikintilerin atılmasını kolaylaştırır.
  5. Buhar banyosundan yararlanın. Buhar banyosu, cilt gözeneklerindeki yağ ve kirlerin çıkmasını kolaylaştırır. Lavanta, taze gül yaprakları, nane, biberiye, fesleğen gibi bitkilerden yararlanarak sıcak su ile bir geniş kap da kendinize bir buhar banyosu hazırlayabilirsiniz, hazırladıktan sonra kabın üstünü havlu ile örtüp 5 dakika bekleyin. Sonra havluyu kaldırıp başınızı örterek yüzünüzü buhara yaklaştırın, yaklaşık 10-15 dakika bekleyin. Yaptığınız bu temizlik işlemi, cildinize oksijen ve nem sağlayacaktır.
  6. Bir spada cilt bakımı yaptırarak, profesyonel yardım da alabilirsiniz. Bu prosedür, peeling ile birlikte, siyah nokta temizliği ve emme yoluyla (vakum ile) gözeneklerdeki sertleşmiş yağları ve kirleri çıkararak gözeneklerin derinlemesine temizleme işlemlerini kapsar. Bu işlemlerden sonra cilt gözenekleri kapanarak eski hallerine dönerler. Prosedürün bir yararı da, kollajen üretimini uyarması ve kapalı gözenekler için gerekli olan elastikiyetin sağlanmasına yardımcı olmasıdır. Lazerle cilt soyma, kimyasal peeling gibi diğer salon uygulamalarından yararlanarak gözenekleri temizletip, sıkılaştırabilirsiniz.
  7. Egzersiz sonrası cildinizi mutlaka temizleyin, böylece terin gözenekleri tıkamasını önlersiniz. Bunun için spor çantanızda kağıt mendil, salisilik asit ve hafif formüllü temizleyiciler bulundurmanızı öneririz.

Cilt gözeneklerini kapatmak için yapabileceğiniz temel bakım adımlarını bu yazımızda özetledik. Cilt gözeneklerini küçültmenizi sağlayacak gözenek sıkılaştırıcı maske tarifleri yazımızı da mutlaka okumalısınız!