Cilt gözeneklerinin her şeyden önce hoş olmayan görüntüleri vardır ve cildimizi yaşlı gösterir. Ayrıca kiri tutup, siyah nokta oluşumuna da neden olurlar. Maalesef açık gözenekleri temelli olarak küçültecek bir çözüm yoktur ama yapacağınız günlük veya haftalık gözenek sıkılaştırıcı bakımlarla bu sorunuasgariye indirebilirsiniz.

Piyasada satılan kimyasal içerikli gözenek sıkılaştırıcı ürünlerin bu konuda etkili olduğu görülse de, bu ürünlerin sürekli ve uzun süre kullanımı cildinizi yıpratabilir. Bu ürünlere alternatif olarak evde hazırlayabileceğiniz doğal gözenek sıkılaştırıcı maskeler size bu konuda yardımcı olabilir. Yazımızın sonunda doğal ürünler kullanarak evde hazırlayabileceğiniz bazı maske tarifleri bulabilirsiniz.

Gözenekleri Sıkılaştırma Önerileri

  1. Geniş gözenekler genellikle genetiktir, fakatbeslenme tarzınıza dikkat ederek bu sorunu asgariye indirebilirsiniz. Sebze ve meyve ağırlıklı beslenin ve beslenme programınızda C vitamini, A vitamini, B5 (Panthenol) içeren gıdalara yer verin.
  2. Yüzünüzü soğuk su ile yıkayın, soğuk su gözenekleri daraltır.
  3. Peeling ve maske uygulamalarından sonra yüzünüze içeriğinde Alpha Hydroxy Acid (AHA) olan bir nemlendirici uygulayın. Bu tür nemlendiriciler ölü hücrelerin geniş gözenekleri tıkamasını engeller.
  4. Gözenek sıkılaştırıcı maskeler uygulanmadan önce cildin temizlenmesi gerekiyor. Salisilik asit içeren losyonlar bu konuda size yardımcı olabileceği gibi çilek gibi içeriğinde salisilik asit bulunan ürünler ile de kendi temizlik maskenizi yapabilirsiniz (çilek cilt maskesi gibi maskeleri denemenizi öneririz.)

cilt gözenekleri

Evde Yapabileceğiniz Gözenek Sıkılaştırıcı Maskeler ve Peelingler:

Evde hazırlayacağınız sıkılaştırıcı maske ve peelinglerle açık gözenekleri doğal yollarla kapatma imkanı bulacaksınız. Üstelik hiçbir kimyasal içermeyen bu ürünleri sık kullanmanın bir sakıncası da olmayacaktır. Bir uyarı olarak, her şeyden önce bu maske ve peelinglerin içerisinde kullanılan ürünlere karşı alerjik reaksiyonlarınızı bilmeniz gerekir. Bazı kişilerin, bazı gıdalara alerjisi olabilir.

Esmer şeker ve badem yağı (Scrub):

Esmer şeker ve badem yağı karışımı ile yapacağınız gözenek sıkılaştırıcı maske kısa sürede gözeneklerin kapanmasında etkili olur. 2 çorba kaşığı esmer şekeri, 1 çorba kaşığı badem yağı ile karıştırın. Bu karışımla yüzünüze hafifçe masaj yapın. Biraz bekleyip yüzünüzü soğuk su ile yıkayın. Hazırladığınız karışım arttıysa buzdolabında saklayıp ertesi gün de kullanabilirsiniz.

Yumurta akı ve limon suyu:

Bir yumurta akını 4-5 damla limon suyu ile karıştırıp yüzünüze uygulayın ve cildinizde kurumasını bekleyin. Yaklaşık 45-50 dakika sonra yüzünüzü soğuk suyla yıkayın. Gözenek sıkılaştırıcı etkisini hemen hissedeceksiniz! Bu maske bir kullanımlıktır. Artan kısmı kesinlikle kullanmayın.

Domates püresi:

Domatesi kesip çekirdeklerini çıkararak püre haline getirip yüzünüze uygulayın. 15-20 dakika bekleyip yüzünüzü soğuk suyla yıkayın.

Kivi ve limon suyu:

Soyulmuş bir kiviyi. Yarım çorba kaşığı limon suyu ve bir parça su ilavesi ile püre haline getirip yüzünüze uygulayın. 15-20 dakika bekleyip cildinizi soğuk su yıkayın.

Gül suyu, Limon suyu , Salatalık:

Eşit oranda gül suyu, limon suyu, rendelenmiş salatalığı karıştırıp bir pamuk yardımıyla cildinize uygulayın. 20-25 dakika bekletip cildinizi yıkayın.

Elma Sirkesi, Bal:

Bir çorba kaşığı bala 4-5 damla elma sirkesi damlatıp karıştırıp yüzünüze uygulayın. 15-20 dakika bekletip soğuk su ile yıkayın. Elma sirkesi, bakterilerle mücadelede etkilidir. Sebum üretimini de dengeler. Kirleri cilt gözeneklerinden çıkarır. Ayrıca cildimizin PH dengesini ayarlar. Bal ise hem nemlendirici hem de antibakteriyel özelliklere sahiptir. Bu gözenek sıkılaştırıcı maske oldukça faydalıdır; gözenekleri temizler, siyah noktaları giderir, gözenekleri küçültür ve cildi nemlendirir.