Yaz mevsimi ile birlikte, güneşin zararlı ışınlarına maruz kalan cildimizin melanin üretimi artmaya başlar. Bu gelişme ise cildimizde kahverengi güneş lekelerinin oluşmasına neden olur. Kahverengi lekeler, genelde vücudun güneşle temas ettiği, yüz, boyun, göğüs dekoltesi, omuzlar, sırt ve ellerde belirir. Peki görüntüleriyle rahatsızlık veren bu güneş lekeleri nasıl geçer?

Kahverengi lekelerin ciltte belirmesinin en önemli nedeni güneş ışınlarıdır. Bunun yanı sıra, yaşlanma, menapoz, hamilelik, karaciğer fonksiyonlarında bozukluk, diyabet, kanser, hiperpigmentasyon, vücut da B12 ve C vitamini noksanlıkları da güneş lekelerine neden olabilir. Bu lekeler çoğunlukla zararsızdır, fakat cildimizde hoş olmayan bir görüntü yaratır. Güneş lekelerinden lazer ışınları kullanılarak yüzey soyma işlemi ile kurtulabilirsiniz. Yine piyasada cilt lekelerinden kurtulmak için cildin rengini açıcı bir çok kimyasal kozmetik de mevcuttur. Ama cilt lekeleri ile evde çok az bir masrafla doğal yollarla mücadele etmeniz de mümkün.

güneş lekelerinden kurtulma

PAPATYA: Papatya cildinizi yıpratmadan güneş lekelerinin görünümünü hafifletir. Bunun için bir avuç kurutulmuş papatyayı kaynatıp, koyu bir çay kıvamına getirip soğuttuktan sonra cildinize uygulayın. Bu uygulamayı istediğiniz sıklıkta yapabilirsiniz.

YOĞURT: Yoğurdun içeriğindeki laktik asit, doğal bir Alpha-Hydroxy asittir. Yapılan araştırmalar, laktik asidin melanin üretimini azalttığını göstermiştir. Bunun için yoğurdu cildinize sürüp asgari bir saat bekletin. Daha kısa sürede sonuç almak istiyorsanız bu süre çok daha uzun olmalı. Yoğurdu tek başına kullanabileceğiniz gibi aşağıdaki şu formülden de yararlanabilirsiniz;

  • 1 Çorba kaşığı yoğurt
  • 2 Çorba kaşığı ezilmiş yulaf
  • 1 Tatlı kaşığı limon suyu.

Tüm malzemeyi karıştırıp cildinize uygulayıp yarım saat bekledikten sonra cildinizi yıkayın.

LİMON SUYU: Limon suyunu sıkıp cildinizin hassasiyetine göre güneş lekelerinin üzerine sürüp 10-15 dakika bekleyip cildinizi yıkayın. Eğer limon suyunu kullanıyorsanız, bu cildinizi güneş ışınlarına karşı daha hassas hale getirecektir. Bu nedenle limon suyu içeren uygulamaları gece tatbik edin veya limon sulu uygulamaları yaptıktan sonra güneş ışınlarına maruz kalmamaya dikkat edin. Limon suyu uygulamasından pozitif sonuç almak için günde iki kez, iki ay boyunca uygulamanız gerekir.Eğer cildiniz limon suyuna karşı hassas ise, limon suyunu, gül suyu, papatya çayı veya yoğurtla birlikte de kullanabilirsiniz.

ALOE VERA: Aloe Vera güneş yanıklarına iyi geldiği gibi güneş lekelerini geçirmek için de etkilidir. Aloe Vera jeli lekeler üzerine sürüp yarım saat bekletip cildinizi yıkayın. Bu uygulamayı günde iki kez, bir ay boyunca uygulamalısınız.

HİNT YAĞI: Hint Yağı da cilt lekelerini gidermede etkilidir. Hint yağını tek başına kullanabileceğiniz gibi, Hindistan Cevizi Yağı veya Badem Yağı ile birlikte de kullanabilirsiniz.

SANDAL AĞACI YAĞI: Sandal Ağacı Yağı da bu konuda yararlıdır. Sandal Ağacı Yağı’nı sorunlu bölgeye gece yatarken uygulayıp, tüm gece boyunca cildinizde kalmasını sağlayın.

SOĞAN SUYU: Soğan suyu da güneş lekelerini geçirmek için çok etkilidir. Soğan suyunu sorunlu bölgeye günde iki kez uygulayın.Bir başka seçenek;1 çorba kaşığı soğan suyu ve2 çorba kaşığı bal'ı karıştırarak sürebilirsiniz.

ELMA SİRKESİ: Elma sirkesini cilt lekelerini gidermede tek başına kullanacağınız gibi soğan suyu ile eşit ölçüde karıştırıp birlikte de kullanabilirsiniz. Hem elma sirkesi hem de soğan suyunda bulunan sülfür, hiper- pigmentasyonu azaltma konusunda çok etkilidir.Bu uygulamaları cildinizde 30 dakika bekletip sonra cildinizi yıkayın.

Bu yazımızda güneş lekeleri nasıl geçer özetlemeye çalıştık, cildinizi güneşin zararlı etkilerinden korumak için güneş kremi kullanmayı unutmayın!