Gebelik vücuttaki hormonların değişime uğradığı bir süreçtir. Tüm vücudunuz gibi cildiniz de bu süreçten etkilenir. Öyle ki gebelikte cilt bakımı için yaptığınız her zamanki rutin işlemleri değiştirmek zorunda kalabilirsiniz. Bu dönemde bebeğinizin sağlıklı gelişimi için, kullanacağınız ürünlere her zamankinden daha çok dikkat etmek zorundasınız. 

Bu yazımızda gebelik dönemde size yararlı olabileceğini düşündüğümüz cilt bakım önerileri yer alıyor, öncelikle cildinizi iyi gözlemleyin. Böylece oluşabilecek değişiklikleri görüp ona göre önlem alma imkanınız olacak:

hamilelikte kullanılabilecek bakım ürünleri

  1. Gebelik döneminde cildinizde akne gelişimi ve pigment artışı olabilir. Bu pigment artışı, cildinizde koyu renkli lekelerin oluşmasına neden olabilir. Bu lekeler tıp dilinde "melasma", halk arasında ise hamilelik lekeleri denir. Hamilelik lekelerinden korunmanın en etkin yolu ise, cildinizi güneş ışınlarına karşı korumaktır. Özellikle yaz aylarında bu risk çok daha fazladır. Bunun için dışarıya çıkarken mutlaka daha doğal içerikli, yüksek koruma faktörlü bir güneş kremi kullanmayı ihmal etmeyin. Ayrıca şapka, gözlük gibi sizi güneşten koruyacak aksesuarları kullanmayı da unutmayın.
  2. Eğer cildinizde akne oluşuyorsa, her zaman akneleriniz için kullandığınız ürünleri kullanmanız doğru olmayabilir. Gebelik döneminde içeriğinde Retinoid, Salicylic acid, Glycolic acid olan akne ilaçlarını oral yoldan almaktan kaçının. Bu tür ilaçlar bebeğin gelişimini engelleyebilir. Bunun yerine doktorunuza danışarak gebelikte cilt bakımı için harici yoldan kullanabileceğiniz krem, losyon ve serumlardan faydalanabilirsiniz.
  3. Retinoid içeren ilaçların harici olarak kullanılması konusunda da bazı araştırmalar olumsuz yönünde görüş bildirmektedir. En doğrusu hamilelik döneminde Retinoid içeren akne ilaçları gerek oral gerekse harici olarak kullanmamak olacaktır.
  4. Gebelik döneminde, spa ve güzellik salonlarından yararlanabilirsiniz ama bunda da aşırıya kaçmayın. Özellikle peeling işlemleri için doktorunuzun görüşünü alın. Çünkü bu işlemlerin yapıldığı ürünlerin içeriğinde bebeğinizin gelişimini olumsuz yönde etkileyebilecek maddeler bulunabilir.
  5. Gebelik döneminde özellikle karın ve kasık bölgenizde oluşabilecek vücut çatlakları konusuna gelince, bu konuda yapacağınız şey, bu bölgeleri düzenli olarak nemlendirmektir. Bunun için yağlardan ve losyonlardan yararlanabilirsiniz. Tercih etmeniz gereken ürünler ise, shea yağı veya kakao yağı gibi doğal içerikli ürünlerdir. E vitamini ve E vitamini içerikli kremler de bu konuda size faydalı olacaktır. Bu uygulamayı özellikle banyodan sonra olmak üzere her gün yapmalısınız.
  6. Tüy dökücü veya tüy sarartıcı kremler konusuna da dikkat! Yapılan araştırmalarda bu tür ürünlerin içeriğindeki kimyasalların bebeğin gelişimini olumsuz yönde etkiliyeceği yönünde bulgulara rastlanmıştır.
  7. Son olarak gebelikte cilt bakımı ürünleriniz için en doğal içerikli olanları seçmelisiniz. Tıpkı hassas ciltlerde olduğu gibi ev yapımı doğal ürünler sizin için de en faydalı ve zararsız seçimler olacaktır.