Cildimiz, çevre koşullarından, iklim değişikliklerinden ve güneşin zararlı ışınlarından etkilenir. Bu etkiler sonucunda cildimizde kuruma ve hassasiyet oluşabilir. Çevre etkisi dışında egzama gibi cilt hastalıkları, stres, genetik faktörler de bu konuda etkili olabilir.  

En basit şekilde uygulayabileceğiniz yöntem günlük kullandığınız bakım ürünlerinden sonra veya bulaşık deterjanı ile bulaşık yıkadıktan sonra cildinizin verdiği tepkiyi incelemek olacaktır. Cildinizde kızarıklık ve kaşıntı oluşuyorsa cildiniz hassas demektir. Buna en doğru kararı verecek olan kişi uzman bir dermatolog olacaktır.

Hassas Cilde Sahip Olduğunuzu Nasıl Anlarsınız?

 1. Tüylerinizi aldıktan sonra veya traş olduktan sonra cildinizde lekeler, kızarıklık ve kaşıntı oluşuyorsa, cildiniz hassas demektir. Hassas ciltler için üretilmiş ürünleri kullanmalısınız.
 2. Parfüm veya After Shave kullandıktan sonra cildinizde yanma hissediyorsanız ve cildiniz kızarıyorsa cildiniz hassas demektir. Bu tür ürünlerin cildinizle doğrudan temas etmemesi gerekir, cildiniz yerine kıyafetlerinize uygulayabilirsiniz.
 3. Banyo jeli, sabun gibi ürünleri kullandıktan sonra cildiniz kaşınıp, kızarıyorsa, cildiniz hassas demektir. Hoş kokulu kimyasal içerikli ürünler yerine daha doğal içerikli ürünlere yönelmelisiniz.
 4. Cildiniz iklim değişikliklerinden kolayca etkileniyorsa, örneğin soğuk kış günlerinde cildiniz kaşınıp kızarıyorsa hassas cilde sahipsiniz demektir.
 5. Hassas ciltler güneşin zararlı ışınlarından diğer cilt türlerine göre daha fazla etkilenecektir. Güneş yanığı oluşma riskiniz oldukça yüksektir. Hassas cilde sahipseniz bronzlaşma sevdasından vazgeçmelisiniz.
 6. Nemlendirici kremler, vücut yağları, yüz maskeleri, losyonlar vb. bakım ürünlerini size verdiği rahatsızlıktan ötürü bırakmak zorunda kaldıysanız cildiniz hassas demektir. Bu ürünleri kullanmak istiyorsanız hassas ciltler için geliştirilmiş bakım ürünlerinden yararlanabilirsiniz.

Hassas cilt belirtileri daha ziyade vücudun; yüz, göğüs dekoltesi, kol, el ve bacak bölgelerinde ortaya çıkar.

Hassas Cilt Bakımı Tavsiyeleri

 1. Çok sık banyo yapmaktan kaçınmalısınız, özellikle sıcak su cildinizi kurutur, kaşıntı ve kızarıklıklara neden olur. Suyun sıcaklık derecesine dikkat ederek gün aşırı banyo yapabilirsiniz. Ayrıca Amerikan Dermatoloji Derneğinin bir önerisi de, eğer hassas cilt tipine sahipseniz, yüzünüzü günde bir kez yıkama yönündedir.
 2. Cildiniz hassas ise, diğer cilt türlerine göre daha çok nemlendirilmeye ihtiyacı olacaktır, cildinizi nemlendirmeyi ihmal etmeyin. Nemlendirici ürünleri seçerken de kokusuz, boya maddeleri içermeyen doğal içerikli ürünleri tercih edin. Aloe Vera içerikli ürünler tam size göre. Banyodan sonra tüm vücudunuza doğal içerikli bir nemlendirici losyon sürebilirsiniz.
 3. Bakım ürünlerinizde PH oranı düşük olan ürünleri tercih etmelisiniz, mesela sabun seçiminiz, doğal içerikli el yapımı sabunlar yönünde olsun. Hassas ciltlilerin özellikle antibakteriyel sabunlardan uzak durmalarını öneriyoruz.
 4. Makyaj yapıyorsanız hipoalerjenik ve komedojenik olmayan ürünleri tecih etmelisiniz.
 5. Kıyafetlerinizi kokusuz deterjanlarla yıkayın. Daha da iyisi bebek giysilerini yıkamak için üretilmiş deterjanları tercih edin ve iyice durulandıklarından emin olmalısınız.
 6. Bazı uçucu yağların (Essential Oil) ve bitkilerin sizde alerji yaratabileceğini unutmayın, alerjik bir belirtide onlardan uzak durmalısınız.
 7. Hassas cilt tipine sahipseniz, güneş ışınlarından en çok sizin korunmanız gerekecektir. Güneşe çıkarken mutlaka koruyucu bir krem kullanın. Koruma faktörünün yüksek oluşu sizin için daha iyi olacaktır. Bebekler için üretilmiş ürünleri de kullanabilirsiniz.
 8. Sebze ve meyve ağırlıklı dengeli bir diyete ve bol su içmeye özen göstermelisiniz.
 9. Tüm cilt türleri içinde ev yapımı doğal ürünler belki de en çok sizin için yararlı olacaktır.

Hassas cilt bakımının adımlarını anlattığımız "3 adımda hassas cilt bakımı" yazımız da ilginizi çekebilir.