Hindistan cevizi yağı cilt bakımında önemli bir yere sahiptir. Bu yağı yüz, el, tırnak veya dudak bakımında kullanabileceğiniz gibi peeling için ya da aromaterapi masajları için de kullanabilirsiniz. Kısacası tüm cildin bakımında kullanılabilmektedir. Bu yağın cildimiz için diğer faydalarına kısaca göz atalım;

 1. Hindistan cevizi yağı, cildi serbest radikallerin vereceği zararlara karşı korur, cildin kendini onarmasına yardımcı olur, erken cilt yaşlanmasını önler. Bu nedenle anti-aging özelliğe sahiptir. Hindistan cevizi yağını banyodan sonra cildinizi nemlendirmek için kullanabilirsiniz, vücudunuza kaybettiği nemi geri kazandırabilirsiniz.
 2. Gece kullanımı için iyi bir nemlendiricidir. Gece yatmadan önce Hindistan cevizi yağı ile cildinize masaj yapın. Bunu yaparken miktar konusunda dikkatli olun. Fazla oranda kullanırsanız, cilt tarafından emilimi zor olduğu için gözenekleri tıkama ihtimali vardır. Daha rahat bir kullanım için aloe vera veya kayısı çekirdeği yağı gibi daha hafif içerikli ürünlerle karıştırıp kullanabilirsiniz.
 3. Hindistan cevizi yağı iyi bir göz altı bakım ürünüdür. Göz altı morluklarına da iyi gelir. Bunu yaparken yağı az miktar kullanmanız gerektiğini unutmayın ve gözünüze temas etmemesi için özen gösterin. Kısa bir süre için gözünüzün buğulanmasına neden olabilir.
 4. Hindistan cevizi yağını el ve tırnak bakımında  kullanabilirsiniz. Ellerinizi besler, korur nemlendirir. Ayrıca tırnak diplerine masaj yaparak, tırnaklarınızın daha hızlı uzamasını sağlayabilirsiniz.
 5. Hindistan cevizi yağı ayak bakımında da kullanılabilir. Özellikle çatlamış topuklara iyi gelecektir. Tırnak mantarlarını ve ayak kokusunu da önler.
 6. Dudak çatlaklarına karşı kullanabilirsiniz. Kış mevsiminde dudaklarınızı olumsuz hava koşullarına karşı doğal hindistan cevizi yağı ile koruyabilirsiniz.
 7. Hindistan cevizi yağını dirsek bakımında da kullanabilirsiniz. Özellikle kararmış ve kurumuş dirseklere iyi gelecektir.
 8. Hindistan cevizi yağı içerdiği yüksek oranda E vitamini ile sizi güneşin ve çevre koşullarının zararlı etkilerinden korur, cildin erken yaşlanmasını ve güneş yanıklarını önler.
 9. Hem vücudunuz için iyi bir masaj yağı hem de nemlendiricidir. Ayrıca aromaterapilerde de kullanabilirsiniz.
 10. Hamilelik döneminde karın bölgenize Hindistan cevizi yağı ile masaj yaparak hamilelik çatlaklarını önleyebilirsiniz.
 11. Hindistan cevizi yağını şeker veya tuzla karıştırarak cildinizi ölü hücrelerden arındırabilirsiniz.

hindistan cevizi yağı

Eğer bu uygulamayı tüm vücudunuza yapacaksanız aşağıdaki tariften faydalanabilirsiniz: Bir bardak şeker (esmer veya beyaz toz şeker) ile yarım bardak Hindistan cevizi yağını karıştırıp bununla tüm vücudunuza masaj yapın. Eğer sadece yüzünüz için kullanacaksanız miktarı azaltın. 5-10 dakika bekledikten sonra duş ile cildinizi temizleyin. Yağlı cilde sahipseniz aynı uygulamayı şeker yerine deniz tuzu kullanarak yapabilirsiniz.