Karma cilt tipine mi sahipsiniz? O halde siz de muhtemelen cilt bakım ürünleri alırken zaman zaman kararsızlık yaşıyor olabilirsiniz, her ne kadar piyasada karma cilt bakımına özel ürünler satılsa da cildin bir kısmının daha kuru, bir kısmının daha yağlı olması bakım rutininizi biraz zorlaştırabiliyor. Bu yazımızda sizinle karma cilt bakımı için ipuçlarını paylaşıyor olacağız.

  1. Cildinize Uygun Ürünler Seçin: T bölgeniz yağlı, yanaklarınız kuru ise kullanacağınız yüz yıkama jelinin cildi kurutmaması oldukça önem taşıyor. Hassas ve tercihen alkol içermeyen bir ürün kullanmanızı öneririz.
  2. Nazik Olun!: Cildinizde yağlı bölgeler olması, cildinizi çizecek peelingler kullanmanızı ve bu bölgeleri sert bir şekilde ovalamanızı gerektirmez. Genelde karma ciltlerde T bölgesinde siyah nokta oluşumu olduğundan, peeling kullanmak size mantıklı gelebilir ancak kullanacağınız peelingin hassas tanecikler içermesine dikkat edin. Aksi takdirde hiç istemeyeceğiniz birşey olur, yağlı bölgelerin yağ üretimini daha da arttırarak iyice yağlanmasına neden olabilirsiniz!
  3. Nemlendiriciye Dikkat Edin: Yanaklarınız yüzünüzün geri kalanına göre daha kuru olduğundan özellikle bu bölgeleri nemlendirmeye özen gösterin, T bölgeniz ise her ne kadar yağlı olsa da unutmayın ki yağlı cildin de nem ihtiyacı vardır! İki ayrı krem almanıza gerek yok ancak bu 2 bölgeye dengeli bir şekilde nem sağlayacak ürünlere yatırım yapmakta fayda var.
  4. Uygun Tonik Seçin: Siyah nokta temizleme için kullanılan maddelerin başında salisilik asit geliyor, bu nedenle özellikle T bölgesi üzerinde içeriğinde salisilik asit bulunan bir toniği tercih edebilirsiniz. Eğer bu tür toniklerin yanak bölgenizi daha da kuruttuğunu düşünüyorsanız o bölgelere daha hassas alkol içermeyen bir tonik kullanabilirsiniz. Eğer 2 ayrı ürün kullanmak size zor geliyorsa biraz daha nazik ve yumuşak bir toniği rahatlıkla tüm yüzünüze kullanabilirsiniz, tek dikkat etmeniz gereken nokta cildinizi gerçekten kirden arındırıp arındırmadığı olmalı.
  5. Makyajınızı Temizlerken Doğru Ürünler Seçin: Makyaj temizliğinde temizleme sütü tarzı ürünler yerine hem yüzünüzü kurutmayacak, hem de kirden arındıracak bir ürün kullanmanızı öneririz, eğer ideal temizleyicinizi henüz bulamadıysanız en sevilen temizleyicilerin başında gelen Bioderma Sensibio H20'yu önerebiliriz.
  6. Maske Kullanın: Maske kullanımı aslında yağlı, kuru, karma olmak üzere her cilt tipi için önemlidir, haftada 1 kere yapacağınız bir maske hem sizi rahatlatacak hem de cildinizin ihtiyacı olan o ekstra bakımı da yapacaktır! Karma ciltler için dengeleyici özelliği olan kil maskesi öneririz.