Kış aylarında soğuk ve kuru havanın etkisi ile cildimizde kurumalar, gerilmeler meydana gelmesi son derece normal. Dudaklarımız ise sürekli soğuk havaya maruz kalabilir ve çatlamalara oldukça müsaittir. Kış aylarında dudak bakımı daha da önem kazanıyorken nelere dikkat etmeliyiz, dudak bakımımızı nasıl yapmalıyız? İşte bizim kış mevsiminde dudak bakımı için önerilerimiz;

Dudaklar İçin Peeling: Dudaklarınıza haftada 1-2 defa zeytinyağı ve şeker karışımı ile yapacağınız peelingin etkisini, düzenli uygulamaların sonucunda görmeniz mümkün. Zeytinyağının doğal nemlendirici etkisi ile toz şekerin iri taneleri birleşince, dudak çatlaklarınızı direkt olarak hedef almış ve daha pürüzsüz dudaklara kavuşmuş olacaksınız.

Acil Durumlarda Dudak Bakım Ürünlerinden Faydalanın: Dudak nemlendiricileri uzun süreli ve sık kullanım ile dudaklarınızın daha da fazla kurumasına neden olabilir. Ancak kabul etmeliyiz ki dışarıda dudaklarımız çatladığında ani bir rahatlama sağlaması için çoğumuz bu ürünlere başvuruyoruz! Tek dikkat etmeniz gereken dudaklarınızı, dudak nemlendiricilerine bağımlı bir hale getirmemek!

Doğal Yağlar Kullanın: Dudak bakımı için evinizde bulunan zeytinyağı veya Hindistan cevizi yağını parmak uçlarınızla dudaklarınıza sürebilirsiniz. Doğal yağların düzenli kullanımı dudaklarınızın kurumasını engelleyecek ve yumuşacık olmalarını sağlayacaktır. Hindistan cevizi yağının faydaları yazımızı okuyabilirsiniz. dudak peelingi

Mat Rujları Çok Tercih Etmeyin: Bilinen bir gerçek var; Mat rujlar, dudakların daha çok kurumasına ve dudaklardaki çatlak, çizgi gibi kusurların daha da ön plana çıkmasına neden oluyor. Önerimiz mat rujlar yerine dudakları nemlendirecek, içeriğinde E vitamini bulunan rujlar tercih etmeniz. Eğer mat rujlarınızdan vazgeçemiyorsanız, dudaklarınızın önceden iyice nemlendirilmiş ve pürüzsüz olmasına dikkat edin, aksi takdirde bütün kusurlar vurgulanmış olacak!

Kafein'e Dikkat, Bol Su Tüketin!: Kafein içeren çay, kahve , kola gibi içeçecekleri bol bol tüketiyorsanız size kötü bir haberimiz var! Kafein dehidrasyona neden olmaktadır, bu nedenle kafeinli içeçekleri tüketiyorsanız mutlaka sonrasında su içmeye özen gösterin. Su takviyesi sadece dudak bakımı için değil, cildin kurumaması için de önemlidir.