Kış aylarında soğuk havanın etkisiyle cildimiz kurumaya daha müsaittir, eğer cilt kuruluğuna önlem alınmazsa cildimizde çatlamalar ve kanamalar meydana gelmesi kaçınılmazdır. Özellikle ellerimiz ve ayaklarımız en çok korunmaya muhtaç bölgelerdir. Bu yazımızda kış mevsiminde el ve ayak bakımı için yapmamız gerekenleri özetliyoruz;

Kış Aylarında El Bakımı İçin Yapılması Gerekenler

 1. Sıcak havalardan soğuk havalara geçiş ciltte kurumalara neden olur. Yapılması gereken en temel el bakımı ellerin çok iyi nemlendirilmesidir. Normal kurulukta cildi korumak için  günde 3 kez nemlendirmek yeterli olabilirken, daha fazla kuruma ve çatlamalarda sık sık nemlendirici kullanmanız gerekmektedir.
 2. Nemlendiriciyi ellerinizin su ile her temasından sonra, yani her yıkamadan sonra, hafif nemliyken kullanmaya özen göstermelisiniz. Gereksiz suyla temastan kaçınmalı ve ellerinizi yıkamak için ılık suyu tercih etmelisiniz. Yıkama işlemi için nemlendiricili sıvı sabunları tercih etmelisiniz. Doğal içerikli, örneğin zeytinyağı içeren likit sabunlar tercih edilebilir.
 3. Vazelinli ürünler hem nem verme hem de nemim kaybını engelleme açısından faydalıdır. Kışın ellerinizi soğuktan korumak için ideal ürünlerdir. Gliserin içeren ürünleri de tercih edebilirsiniz.
 4. El bakımı için doğal ürünlerden de faydalanabilirsiniz. Özellikle gül suyu, zeytinyağı, badem yağı ve limon ile ellerinize bakım kürleri hazırlayabilirsiniz.
 5. Kış mevsiminin en temel koruyucusunu da hatırlatmakta fayda var. Dışarıya çıkmadan önce ellerinizi nemlendirdikten sonra üzerine eldiven giymeyi unutmayın.
 6. Kış aylarında ellerin bakımsız kalması önce kuruluk ve çatlak, daha sora ise egzema gibi çeşitli cilt rahatsızlıklarına neden olabilir. Bu tip rahatsızlıklar kış aylarında artma eğilimindedir, sağlık sorunları yaşamamak için el bakımınızı aksatmamaya özen göstermelisiniz. Soğuk havalarda ellerinizde aşırı morarma ve renk geçişleri oluyorsa bu rahatsızlığı da hafife almamanız, çeşitli sağlık sorunlarının habercisi olabileceğini bilmeniz (Raynaud fenomeni) ve bir doktora başvurmanız tavsiye edilir.

kış aylarında ayak bakımı

Kış Aylarında Ayak Bakımı İçin Yapılması Gerekenler

 1. Kış aylarında ayaklarımızı soğuktan korumak için kullandığımız kapalı ayakkabılar ve çizmeler ayaklarımızı oldukça yıpratmaktadır. Özellikle çoraplarınızı pamuklu seçmeli, ayakkabılarınızı ise hava transferine izin veren doğal deri ile imal edilen ürünlerden yana kullanmalısınız. Ev ortamında ise olabildiğince terlik kullanımına özen gösterilmeli ve çıplak ayak ile soğuk zeminlere basılmamalıdır.
 2. Kış aylarında ayaklarınızdaki çatlakları gidermek için yatmadan önce ayak bakımı için vazelinli nemlendiriciler tercih edebilirsiniz. Ayakların hem üst hem alt bölgesine nemlendirici uygulayabilirsiniz.
 3. Düzenli olarak ayak masajı yapmak da ayaklarınızdaki yıpranmayı azaltacaktır. Ilık su ve ayak bakımı için kullanılabilecek çeşitli aromatik ürünler ile bakım suyu hazırlayabilirsiniz.
 4. Soğuk havalarda özellikle ayak tabanı ve topuklarda çatlaklar artış gösterebilir, her banyoda ponza taşı kullanarak ayak derinizdeki sertleşen bölgeleri tedavisi edebilirsiniz.
 5. Kışın ayakların en büyük düşmanı ayak nasırı ve mantar oluşumlarıdır. Mantarlar çatlakların bir diğer nedeni olabilir. Ayaklar olabildiğince iyi kurulanmalı, nemli kalması engellenmelidir. Bunun dışında mantar oluşumunu engelleyen ürünler kullanılabilir.