Kuru cilt erken yaşlanmaya en müsait cilt türüdür. Kuru ciltlerin hem içten besinlerle hem de dıştan nemlendirilmesi çok önemlidir. Omega 3, Omega 6 ve E vitamini içeren gıdalar cildiniz için çok önemlidir. Örneğin sofralarınızda somon, uskumru gibi yağlı balıklara mutlaka yer verin. Bunların içerdiği yağ asitleri cildinizin nem dengesini korumasına yardımcı olur. Beslenme dışında kuru cilt bakımı için neler yapabiliriz şimdi onlara bir göz atalım;

Cildin nemlendirilmesi, diğer cilt türlerine göre kuru ciltler için çok daha önemlidir. Ayrıca cildin yaşlandıkça daha da kuruyacağını unutmayın. Nemlendirme işlemini cildinizin kurumasını beklemeden sürekli yapmak zorundasınız, bu konuda asla tembellik göstermemelisiniz. Özellikle duştan çıktıktan sonra cildinizin mutlaka nemlendirilmesi gerekir; Cildiniz için shea yağı, kakao yağı, gliserin, aloe vera gibi güçlü ve doğal nemlendiricilerden faydalanabilirsiniz.

  • Eğer piyasada satılan kimyasal içerikli nemlendiricileri kullanacaksanız, içeriğinde üre veya Alpha-hydroxy asit olanları tercih edin.  Cildiniz ıslakken nemlendirici uygulayın. Örneğin yüzünüze nemlendirici krem sürmeden önce suya batırılmış ıslak bir pamukla yüzünüzü silip sonra nemlendirici kremi uygulayın.

 
kuru cildin nemlendirilmesi

  • Cildinizde bir kuruluk hissettiğiniz anda kullandığınız ürünü değiştirin. Özellikle yüz temizleme jelleri kullanıyorsanız bu konuda dikkatli olun, kış aylarında nemlendirici özelliği olan jelleri tercih edin. Örneğin Aloe Vera içerikli doğal ve nemlendirme özelliği olan bir temizleme jelini aşırıya kaçmadan kullanabilirsiniz. Diğer cilt türlerine göre derinlemesine nemlendirme işlemi yapan maskelere en çok sizin ihtiyacınız olacak. Bu tür maskeleri piyasada bulabileceğiniz gibi evde kendiniz de hazırlayabilirsiniz, aşağıda kuru ciltler için güzel bir maske tarfii veriyoruz;

Avokado cilt maskesi; Yarım avokadoyu 2 çorba kaşığı yoğurtla ezip 1 tatlı kaşığı Aloe vera jel veya yağı, 1 tatlı kaşığı zeytinyağı ilave edip karıştırarak  cildinize uygulayın. Asgari yarım saat bekleyip cildinizi yıkayın.  Avokado hem cildiniz hem de saçlarınız için en doğal ve en yararlı nemlendiricilerden birisidir.

  • Cilt kaşıntılarınız için hydrocortisonlu kremler kullanabilirsiniz. Ayrıca doğal bir seçim olarak da soğuk süt pansumanından yararlanabilirsiniz. Soğuk süt pansumanından yararlanabileceğiniz gibi ballı süt karışımı da cildinize iyi gelecektir.

kuru cilt için süt banyosu

  • Cildiniz kuru ise akne ilaçları ve kırışık giderici bazı ürünleri de dikkatli kullanmanız gerekir. Özellikle akne ilaçlarının cildi kurutucu etkisi vardır. Her cilt türünün ölü hücrelerden arındırılmaya ihtiyacı vardır, kuru cilde sahipseniz bu işlemi yaparken çok dikkatli olmalı ve asla aşırıya kaçmamalısınız. Piyasada satılan her maske ve peeling sizin için uygun olmayabilir, mümkün olan en doğal içerikli ürünleri seçmeye çalışın. Bu işlem için doğal bir ürün olan yulaftan da faydalanabilirsiniz. " Hassas ciltler için bakım önerileri " yazımızda yer alan yulaf maskesi tariflerini kullanabilirsiniz.

Cildinizi ölü hücrelerden arındırmak için siz de Mısır’ın ünlü kraliçesi Kleopatra gibi süt banyosu yapabilirsiniz. Sütün içeriğindeki laktik asit, hem cildinizin nem tutma kabiliyetini artırır hem de cildinizi ölü hücrelerden arındırır. Süt, kuru ve hassas ciltlerdeki kaşıntı ve kızarıklıklara da iyi gelir. Bunun yanı sıra kuru ciltler için vazelin de çok yararlıdır. Özellikle kış mevsiminde vazelinin cildinizi koruduğunu göreceksiniz.

Kuru ciltler için bakım önerilierimiz bu şekilde, bu bakımları düzenli uygulamanız halinde cildinizin çok daha güzel göründüğünü siz de fark edeceksiniz.