Eğer cildiniz, kabuklaşıp, kaşınıyorsa, timsah derisi gibi bir görünümü varsa kuru cilt tipine sahipsiniz demektir, bu problem en çok kollar, bacaklar ve dudaklarda görülür.

Kuru cilt doğuştan gelen bir özellik olabileceği gibi dış etkenlerle de yakından ilgilidir. Örneğin bazı kişilerin cildi doğuştan daha az yağ üretir, bu nedenle kurumaya daha müsaittir. Ya da yeterince sıvı almamak da cildin kurumasına neden olabilir. Soğuk kış günleri pek çok insanın cildinin kurumasına yol açabilir. Eğer cildiniz kuruysa egzema gibi cilt hastalıklarına yakalanma şansınız da yüksektir.

Kuru cilt tipleri için 10 maddeden oluşan önerilerimiz faydalı olacaktır;

1. Yeterli ölçüde su içmek: Eğer kuru cilt tipine sahipseniz günde 8 bardak su içmelisiniz. Diğer cilt türlerine göre en çok sizin suya ihtiyacınız var. İçeceğiniz su ile vücudunuzun nemli kalmasına yardımcı olursunuz.

dengeli beslenme

2. Dengeli beslenmek: Cilde ihtiyacı olan gıdaları vermek de çok önemlidir. Beslenmenizde A, E, C, B vitaminleri, Çinko ve Selenyum içeren gıdalar mutlaka yer almalıdır. Tabi faydalı yağ asitleri (Omega3, Omega6) de mutlaka alınmalıdır. Bu yağ asitleri ve E vitamini diğer cilt tiplerine göre kuru ciltler için çok daha önemlidir. Somon  ve uskumru gibi balıkları tüketmeye özen gösterin, bunlar cildinizin kuruluğuna iyi gelecektir.

3. Evinizin nem oranı: Bulunduğunuz ortamın nem oranı kuru ciltler için özellikle kış aylarında dikkat edilmesi gereken bir konudur. Çünkü kalorifer, nemi azaltır, havayı kurutur. Bunun için eğer imkanınız varsa eve bir nemlendirici cihaz alın. Alternatif olarak kalorifer üzerine bir kap su koymayı ihmal etmeyin.

4. Duş alışkanlıkları: Özellikle kış aylarında çok sık duş almak bu cilt tipi için doğru bir hareket olmayacaktır. Ayrıca banyoda 15 dakikadan fazla kalmamalısınız. Suyun ısısı da çok önemli; asla çok sıcak su ile yıkanmayın. Sıcak suyun cildi kurutucu etkisi olduğunu unutmayın. Kış mevsiminde haftada iki kez banyo yapmak sizin için yeterlidir.

5. Kullandığınız sabunlara dikkat: Eğer güzel kokulu deodorantlı sabunlar kullanıyorsanız ilk işiniz bunları bırakmak olmalı. Bu sabunların cildinizi daha çok kurutacağını bilmelisiniz. Sabun tercihiniz özel el yapımı doğal içerikli sabunlardan yana olsun.

6. Ellerin sık yıkanması: Ellerin sık yıkanması sağlık açısından iyi bir alışkanlıktır. Ama siz bu konuda dikkatli olmalısınız. Özellikle antibakteriyel sabunlar sizin için uygun değildir. Ev işleri yaparken de mesela elde bulaşık yıkarken de dikkatli olmalısınız. Bu konuda en iyisi eldiven kullanmaktır. Çünkü eldiven kullanmak suyla daha az temas etmenizi sağlar. Ayrıca ellerinizi yıkadıktan sonra iyi bir nemlendirici el kremi kullanmayı unutmayın.

7. Uyku yetersizliği: Her gün 6-8 saatlik uykuya önem verin, uykusuzluk herşeyi etkilediği gibi cildimizi de etkilemektedir.

8. Cildin nemlendirilmesi: Piyasada kuru ciltlere özel üretilmiş nemlendiricileri bulabilirsiniz, alternatif olarak kış aylarında gliserin ve vazelin de kuru ciltler için iyi bir tercih olacaktır. Yine bebekler için üretilmiş daha doğal içerikli olan losyon ve yağlardan da yararlanabilirsiniz. Çok daha ucuz olan doğal nemlendiricilere de şans verebilirsiniz. Özellikle zeytinyağı, susam yağı, hindistan cevizi yağı, badem yağı vb gibi bazı yağlar bu konuda sizin için yararlı olacaktır.

  • Örneğin cilt kuruluğunuzu giderecek şu iki farklı uygulamayı yapabilirsiniz;
  • Bir bardak ılık sütün içine 2 tatlı kaşığı badem yağı ilave edip karıştırın, bu losyonu cildinizin kuru bölgelerine sürün.
  • Bal da doğal bir nemlendiricidir! Banyoya girmeden önce bir cezveye biraz bal, biraz da su koyup, ocakta hafifçe ısıtın. Bunu cildinizin kuru bölgelerine uygulayıp 15-20 dakika bekleyin, daha sonra banyoya girebilirsiniz.

cilt kuruluğu için aloe vera

9. Cilt rahatsızlıkları: Kuru ciltlerin bir özelliği de kızarıp, kaşınmalarıdır. Bu kaşıntıyı önlemek için bir süngeri soğuk süte batırıp, kaşınan ve kızaran bölgelere uygulayın. Ayrıca şu formül de faydalı olacaktır; Bir yumurta sarısını, bir tatlı kaşığı portakal suyu, bir tatlı kaşığı zeytinyağı ile çırpıp, içine bir tatlı kaşığı doğal içerikli bir gülsuyu ilave edip karıştırın. Bir kaç damla da limon suyu ilave edip bu karışımı kaşınan bölgelere sürüp 15-20 dakika bekletin ve sonra yıkayın.

10. Aloe Vera: Cilt kızarıklıkları, kabuklanma ve kaşıntılarına karşı doğal bir çözüm de aloe veradır. Ayrıca aloe veranın doğadaki en güçlü nemlendiricilerden birisi olduğunu da unutmayın. Her şekilde aloe veradan yararlanın.