Cilt güzelliği için sadece pahalı serumların ve kremlerin yeterli olmadığını artık hepimiz biliyoruz! En az dışarıdan yapacağımız bakım kadar, alacağımız gıda takviyeleri de çok önemli.Cilt güzelliği için ihtiyaç duyduğumuz vitamin ve minerallerin listesini aşağıda görebilirsiniz, bu maddeleri doğal gıdalar yoluyla alabileceğiniz gibi gerektiğinde bilinçli olacak şekilde gıda takviyeleri de kullanabilirsiniz;

  1. E Vitamini: Güçlü bir antioksidan olan E Vitamini, cildin düşmanı olan UV Işınlarından cildimizi koruyarak cildin erken yaşlanmasına engel olur. E vitamini ayrıca vücudun kolajen üretimini arttırır. Kolajen ise cilt elastikiyeti açısından önemlidir.E Vitamini en çok bitkisel yağlarda, tohumlarda, yumurta ve yeşil lifli gıdalarda bulunur.
  2. A Vitamini: A Vitamini cildimizin kendini onarması için gereklidir. Ayrıca cildin yeni hücre oluşumuna katkıda bulunur. Bir A Vitamini türü olan Retinol, sivilce tedavisinde çok yararlıdır.A Vitamini en çok balık yağı, yumurta, süt ürünleri, yeşil ve sarı renkli sebze ve meyvelerde bulunur.
  3. C Vitamini: C Vitamini bizi serbest radikallerin zararlı etkilerinden koruyan önemli bir antioksidandır. Serbest radikaller hem cildin kolajen dengesini bozarlar hem de cilde elastikiyetini kaybettirerek kırışıklıklara neden olurlar. C vitamini E Vitamini ile birlikte cildi güneşin zararlı etkilerinden korur. C Vitamini ayrıca vücudun kolajen üretimi içinde hayati öneme sahiptir. C Vitamini en çok Kivi, Turunçgiller, Çilek, yeşil biberde bulunur.
  4. B Compleks Vitamin: B vitamini de cilt sağlığı için önemlidir. Özellikle B vitamini familyasında yer alan Biotin, sağlıklı saçlar, güçlü tırnaklar ve cilt için hayati bir öneme sahiptir. Yine aynı familyada yer alan Niasin ise cildimizin nemini koruması için gereklidir.B vitamini en çok, et, kümes hayvanları, süt ürünleri, avokado, yer fıstığı, yumurtada ve mayada bulunur.
  5. Omega 3: Omega 3, cildin kendini yenilemesi ve cilt elastikiyeti için gereklidir. Somon, Uskumru gibi yağlı balıklar, ceviz, badem, fındık gibi kuru yemişler Omega 3 açısından zengindir.
  6. Çinko: Çinko cildin sağlıklı kalmasını sağlayan önemli bir mineraldir. Ciltte akne oluşumunu engeller. Ciltte akne oluşumu, vücutta çinko eksikliğinin önemli bir göstergesidir. Çinko bağışıklık sistemini güçlü kılmak için de gereklidir. Çinko en çok kabak çekirdeği, maya,deniz ürünleri, yumurtada bulunur.
  7. Selenyum: Selenyum güçlü bir antioksidandır. Cildin elastikiyeti ve esnekliği için gereklidir. Cildimizi serbest radikallerin oksidatif zararlarından korur. Yapılan araştırmalar selenyumun cilt kanserini önlemede önemli bir rolü olduğunu ortaya koymuştur. Selenyum en çok selenyumlu topraklarda yetişmiş sebze ve tahıllarda, tohumlarda maya ve ton balığında bulunur.
  8. Silica: Silica, vücudumuzda özellikle saçımız, tırnaklarımız ve cildimizde bulunan bir maddedir. Kolajen üretimini arttırır. Eksikliğinde cilt elastikiyetini kaybeder. Köklü sebzelerde, yulaf ve arpada bulunur.

Not olarak ihtiyacınızı belirlerken uzman kişilere danışmanız daha sağlıklı ve başarılı sonuçlar almanızı sağlayacaktır.