Genç ve güzel görünmek için öncelikle sağlıklı bir cilde ihtiyacımız var. Günümüz koşullarında bunu doğal yollarla sağlamak çok kolay değil, bu nedenle hayatımızda bazı değişiklikler yapmamız gerektiği görülüyor. Cilt güzelliği, genetik faktörlerin yanı sıra, yaşam stilinize, beslenmenize ve çevresel faktörlere bağlıdır, hayatımızdaki bazı değişiklikler cilt sağlığımızı korumak için faydalı olacaktır;


güneş ısısından korunma

GÜNEŞ IŞINLARINDAN KORUNMAK: Cildinizin bir numaralı düşmanı güneş ışınlarıdır. Güneş ışınları cildin erken yaşlanmasının en önemli nedenleri arasındadır. Bu ışınlar, cildimize temas ettiği andan itibaren serbest radikalleri açığa çıkartır. Vücudumuzun antioksidan kapasitesi ise bunları etkisiz hale getirmeye çalışır. Cildimizi güneş ışınlarından korumak için hem onun antioksidan kapasitesini artırmalıyız hem de cildimizi güneşten koruyucu bakım ürünleri ile onu güneşin zararlı ışınlarından korumalıyız.

BOL BOL SU İÇMEK: İnsan vücudunun önemli bir bölümü sudan ibarettir. Bu yüzden vücudun kaybettiği suyu mutlaka yerine koymak gerekir. Sağlıklı bir insanın günde en az 8-10 bardak suya ihtiyacı vardır. Bu miktar yaz mevsiminde daha da artırılmalıdır.

DOĞRU BESLENME: Vitaminler, mineraller, proteinler cilt güzelliği için çok önemlidir. Cildin ihtiyaç duyduğu besinleri tükettiğinize emin olun. Ayrıca sağlıklı bir cilt için kafein ve alkol alımınızda aşırıya kaçmayın ve tabii sigaradan uzak durun.

SPOR VE HAREKETLI YAŞAM: Koşmak, bisiklete binmek, tempolu yürümek gibi sizi terletecek her türlü spor, vücudunuzu toksinlerden arındırarak, dolaşım ve kan akışını düzenleyerek sağlıklı bir cilde sahip olmanıza yardımcı olur.

cilt için beslenmenin önemi

Bunların dışında dikkat edilmesi gereken diğer konular ise şu şekilde özetlenebilir;

  • Uzun süre sıcak duşta kalmak cildinizi kurutur, bu özellikle kış aylarında daha da fazla önem arz eder.Duşunuzu çok sıcak suyla yapmamaya ve duşta kaldığınız süreyi 10 dakikadan uzun tutmamaya çalışın.
  • Boynunuz ve göğüs dekoltenizde yüzünüz kadar hassastır. Bu nedenle yüzünüz için kullandığınız nemlendirici, besleyici krem ve maskeleri bu bölgelere de uygulayın.
  • Mevsim değişikliklerinde kullandığınız nemlendirici ve besleyici kremleri değiştirin. Kış mevsiminde cildinizin daha güçlü nemlendirici ve besleyici kremlere ihtiyacı olacaktır, yaz aylarında biraz daha hafif formüllü ürünleri tercih edebilirsiniz.