Cildimiz iç organlarımızı mikrop ve bakterilere karşı korumak için adeta bir kalkan vazifesi görüyor. İyi bakılmış, sağlıklı bir cilt, bu koruma görevini daha iyi yerine getireceği gibi, çok daha güzel görünmemizi de sağlayacaktır. Sağlıklı ve güzel bir cilt için edineceğiniz 5 alışkanlık oldukça önem taşıyor;

1. SPOR YAPMAK: Sporun yararlarını belki binlerce defa okumuşsunuzdur. Spor yapmak kalp sağlığına, kemik erimesine, strese ve obeziteye karşı iyi geldiği gibi cilt güzelliği ve sağlığı açısından da önemlidir. Yapacağınız herhangi bir spor faaliyeti, kan dolaşımını harekete geçirir. Bunun anlamı, cilt hücrelerinin ihtiyacı olan oksijene kolayca ulaşmasıdır. Bu da cildinize kendini kolayca yenileme imkanı verir ve ışıl ışıl parlayan sağlıklı bir cilde kavuşmanızı sağlar.

2. DOĞRU BESLENME: Junk Food, diye adlandırdığımız, cips, çikolata, fast-food gibi besin değeri düşük hazır gıdalar sağlığımıza büyük zararlar verir. Şunu aklımızdan çıkarmamamız gerekir; vücudun diğer organları gibi, cildimiz de sağlıklı ve besin değeri yüksek gıdalara ihtiyaç duyar. Balıkta bulunun Omega3, kuru yemişler, çilek, ahududu, dut gibi kırmızı renkli meyveler, turunçgiller, sebzeler, süt ürünleri ve yumurta cilt güzelliği için en faydalı gıdalardır.

cilt güzelliği için beslenme

3. YETERLI UYKU: Yetersiz uyku sağlıksız ve daha yaşlı görünümlü bir cilt demektir. Cildimiz için beslenmek kadar yeterli uykuyu alması da önemlidir.

4. SU: Cildimizin nem dengesini koruyan en önemli besin kaynağı sudur. Yeterince su içmezsek, cildimiz de susuz kalır, susuz kalmış cilt ise bir bitki gibi kurur, parlaklığını ve canlılığını yitirir. Su içmek, sadece cilt güzelliği için değil, genel sağlığımız için önemli bir alışkanlıktır.

5. CILT SAĞLIĞINIZ IÇIN YAPACAĞINIZ RUTIN IŞLER: Cilt sağlığı için her gün yapacağınız alışkanlarınız olmalıdır. Örneğin;

  • Günlük makyajınızı ve cildinizi temizlemeden uyumamalısınız. Makyaj yapmış olmasanız bile, çevre kirliliği de cildinizi etkiler. Eğer cilt temizliğini ihmal ederseniz, cildinizdeki ölü hücrelere akne ve siyah nokta oluşumu için öncülük etmiş olursunuz. Yağlı cilde sahipseniz bu daha da kaçınılmaz olur.
  • Ciltteki ölü hücrelerin temizlenmesi önemlidir. Ayda birkaç kez bu temizleme işlemini yapmalısınız. Piyasada bu tür uygulamalar için satılan ürünleri bulabilirsiniz.
  • Güneş Işınlarının da cildinizin en büyük düşmanı olduğunu unutmayın. Özellikle yaz yevsiminde güneşin zararlı ışınlarından cildinizi koruyun.
  • Cildinize ayda bir cilt bakım maskesi uygulayabilirsiniz.
  • Cilt bakımı yaparken, kendinize pahalı ürünleri seçerek çok masraf yapmak zorunda değilsiniz. Doğal malzemeler ile imkanlarınıza uygun ürünleri kendiniz de hazırlayabilirsiniz. Bu tür uygulamaları blogumuzda bulabilirsiniz.