Selülit deride düzensiz bir şekilde tutulan, portakal kabuğu görünümünde yağ tabakalarına denir. Bu yağ tabakaları sağlıksız bir yaşam tarzının göstergesi olduğu gibi aynı zamanda deride şekilsiz ve estetik olmayan bir görüntü oluşturur. Bu sorundan selülit diyeti ile beslenme alışkanlıklarımızı değiştirerek yenebiliriz. Bu yazımızda selülit diyeti için kullanabileceğiniz faydalı 9 gıdayı görebilirsiniz: 

  1. TAM TAHILLI ÜRÜNLER: Tam tahıllardan yapılmış ekmek, makarna, kahvaltılık gevrekler,esmer pirinç gibi ürünler vücuttan toksinlerin atılmasına yardımcı olarak bunların yağ hücrelerinde toplanmasına engel olurlar. Bu yüzden selülit oluşumunu önlemede önemlidirler.  
  2. BROKOLİ: Tüm sebzeler vücuttan toksin atımına yardımcı olacak yüksek lif oranına sahiptir, brokoli bunlar içinde en yüksek lif oranına sahiptir. Brokolinin içeriğindeki alpha lipoik, vücuttaki kolajen oranın korunmasında yardımcı olur. Brokoli selülit giderici önemli bir gıdadır. Selülit diyeti kadar düşük kalorili olduğu için zayıflama rejimlerinin de dostudur. Zengin vitamin ve mineral içeriğine sahip bir gıdadır. 
  3. PORTAKAL: Güçlü bir antioksidan olan portakal tam bir C vitamini deposudur. Sağlığımız için sayısız yararı vardır. Bunun yanı sıra portakal, kan dolaşımını güçlendirerek ve hücrelerin dengesini düzenleyerek, selülitle mücadelede belki de en etkin silahtır. Portakalın içeriğinde, selülitlerin görünümünü azaltacak “Methoxylated Bioflovonids” bulunur.  
  4. YAĞLI BALIKLARDA BULUNAN YAĞ ASİTLERİ: Yağlı balıklarda bulunan , Omega3 ve Omega6, selülitlerin görünümünü azaltmakta etkilidir. Somon, uskumru gibi balıkların yanı sıra,ceviz, soya fasülyesi, ay çiçek yağında da bu yağ asitleri bulunur.
  5. SARIMSAK: Sarımsağın bir çok faydası vardır. Güçlü bir bağışıklık sistemi için gereklidir. Sarımsak, kan dolaşımını düzenleyerek, toksinlerin vücuttan atılımına yardımcı olarak, selülit oluşumunu önler.  
  6. YAĞSIZ PROTEİNLER: Yağsız süt, hindi eti, somon balığı, tavuk eti gibi proteinlerin içeriğindeki yağ oranı ve kalori değeri düşüktür. Tok tutucu özellikleri vardır. Bu nedenle sizi gereksiz abur cubur yemekten alıkoyarlar. Ayrıca kolajen üretimini artırmaları nedeniyle selülit diyeti için önerilmektedirler. 
  7. ISPANAK: Ispanak, brokoli kadar önemli bir sebzedir, benzer şekilde vitamin ve mineral deposudur. Sadece kilo kontrolüne yardımcı olmaz, aynı zamanda cildimiz için de önemlidir. Ispanak, cildin güçlü olmasını sağlayan cilt için gerekli olan protein üretimini uyararak selülitlerle mücadele eder.  
  8. YUMURTA: Yumurta kolesterol açısından yüksek bir gıda olarak bilinse de aslında vitamin ve mineral açısından en zengin gıdalardan biridir. İyi bir protein kaynağıdır. Hücre onarımında önemli rol oynar Selülitlerle mücadelede etkilidir. Ayrıca tok tutucu özelliğinden ötürü zayıflama konusunda da size yardımcıdır. Yumurtayı yağda yemek yerine haşlayarak yemeyi tercih edebilirsiniz. 
  9. SOYA FİLİZİ: Soya filizi, A, D, E, K, B, C, Folik Asit, Çinko, Kalsiyum, Magnezyum, Demir açısından zengin bir gıdadır. Cildiniz için yararlı olduğu kadar kan dolaşımını düzenleyerek, selülit oluşumunu da engeller.