Hayatınızda ve beslenme alışkanlıklarınızda yapacağınız bazı değişiklikler ile selülit tedavisi yapmak mümkün. Selülit sorunu olan okurlarımız için faydalı olacağını düşündüğümüz bazı öneriler: 

 1. Beslenme rejiminizi gözden geçirin. İşlenmiş gıdaları listeden çıkarıp yerine sebze, meyve ve tam tahıl ürünlerini koyun
 2. Nişasta ve karbonhidrat içeren besinleri mümkün olduğu ölçüde azaltın. Protein ve karbonhidratları aynı öğünde birlikte tüketmeyin.
 3. Beyaz ekmek yerine esmer ekmek tüketin.
 4. Süt ürünlerinin az yağlı olanlarını tercih edin.
 5. Maydanoz, dereotu, turp, lahana, domates gibi çiğ sebzelere ve turunçgillere ağırlık verin. Özellikle turunçgillerin içeriğindeki bioflavanoidler sellütleri giderme konusunda çok etkilidir. 
 6. Salata soslarından vazgeçin. Bunun yerine az yağ, çok sirke ve limonla kendi salata sosunuzu hazırlayın.
 7. Gerekli ve faydalı yağ asitleri diyetinizde mutlaka bulunsun. Bitkisel yağlara ağırlık verin, doymuş yağlardan uzak durun.
 8. Bu konuda size yardımcı olacak kırmızı biber, kara biber, zencefil, sarımsak gibi baharatlarla gıdalarınıza tat verin.
 9. Tuz alımınızı sınırlandırın. Fazla miktarda alınan tuz, vücutta gereksiz su tutulmasına neden olarak sellülitlere zemin hazırlar.
 10. Bol su tüketin. Su tüketiminiz 6-8 bardaktan az olmasın. 
 11. Alkol, çay, kahve ve şeker alımınızı sınırlandırın. 
 12. Selülitli bölgeye her gün ve özellikle banyodan önce bir banyo fırçasıyla masaj yapın.
 13. Kahve ile doğal sellülit kreminizi kendiniz hazırlayabilirsiniz. Kahve, hücrelerdeki suyun atılımını kolaylaştırır.Bunun için kahveyi, zeytinyağı, badem yağı, susam yağı gibi herhangi bir bitkisel yağla karıştırıp, sorunlu bölgeye bu yağla masaj yapabilirsiniz.
 14. Düzenli olarak koşmak, yüzmek, yürümek ,yoga, pilates gibi herhangi bir spor da selülit tedavisi için size yardımcı olacaktır. Özellikle yoğa, pilates gibi sorunlu bölgeyi çalıştıran egzersizler daha da yararlı olacaktır.