Eğer son dönemlerde sivilce ve aknelerinizde bir artış söz konusu ise etrafınızda suçlu olabilecek faktörleri aramanın vakti gelmiş demektir. Peki sivilce oluşumunun en yaygın nedenleri nelerdir? Yeni sivilce oluşumuna son vermek mümkün müdür?

  1. ŞEKER TÜKETIMINE DIKKAT: Aşırı miktarda şeker tüketimi, (özellikle rafine şeker denilen yapay şekerli gıdaların tüketimi) vücudumuzda hormanlarda dalgalanmaya ve bu da sivilcelere neden olabilmektedir. Her ne kadar özellikle rafine şeker desek de unutmayın ki meyvelerde de fruktoz diye tabir edilen meyve şekeri bulunmaktadır ve bu da vücudumuzda glisemik indeksin artmasına neden olmaktadır. Kısacası yapay şeker çok tüketmeseniz bile fruktoz da sivilcelerinizin nedeni olabilir. Bir süreliğine şeker alımınızı azaltarak cildiniz üzerindeki etkileri gözlemleyebilirsiniz. Sivilce ve sivilce izleri dışında da şeker tüketiminin cildin kolajen yapısına zarar vererek erken yaşlanmaya neden olduğunu da unutmayın!
  2. STRES: Akne ve sivilcelerin halk arasında bilinen en yaygın nedeni stresli bir yaşamdır. Gerçekten, her zaman olmasa bile canımız sıkıldığında, stres altında olduğumuzda sivilcelerimizde artış, cildimizde daha cansız ve donuk bir görünüm görmek mümkün. Stres vücutta kortizol hormonun salgılanmasına, bu da sivilcelerin artışına neden oluyor. Stressiz yaşam hiç birimiz için mümkün değil ancak hayatta küçük şeyleri dert etmemek sanıyoruz ki çoğumuz için yeterli olacaktır.
  3. YANLIŞ ÜRÜN SEÇIMI: Cildinizin daha sağlıklı görünmesi için kullandığınız bakım ürünleri hiç beklemediğiniz bir şekilde cildinizi bozuyor olabilir. Unutmayın ki burada ürünün çok pahalı veya çok ucuz olmasının önemi yoktur. Cilt tipleri farklı özelliklere sahiptir ve her ürüne farklı tepkiler verir. Eğer kullandığınız tonik, yüz yıkama jeli veya nemlendirici krem ile ilgili şüpheleriniz varsa kullanımını keserek etkilerini gözlemleyin. Eğer cildiniz o ürünü kullanmadığınız dönemlerde düzeliyorsa, ürünü çöpe atmanın vakti gelmiş demektir.
  4. MAKYAJ MALZEMELERI: Tıpkı yanlış ürün seçiminde bahsettiğimiz gibi bazı makyaj malzemeleri de sivilceye neden olabilmektedir. Özellikle fondötenler için geçerli olan bu durumda da şüphelendiğiniz ürünleri kullanmayı hemen kesin. Bunun yanı sıra makyaj fırçalarınızı da sık sık temizlemeyi unutmayın!
  5. BESLENME: Tabii ki beslenmeden bahsetmemek olmaz! Aşırı yağlı gıdalar, fast food, hazır gıdalar...Bütün bunlar hem sağlığınız için hem de cildiniz için kötüdür. Mümkün olduğunca yeşillik tüketmeye, sağlıklı beslenmeye ve bol bol su içmeye dikkat edin. Bu arada tahıllarda ve işlenmiş gıdalarda bulunan bir protein olan gluten de bu ürüne hassasiyeti olan bünyelerde sivilceye neden olabilmektedir
  6. HORMONLAR: Bazen siz ne kadar dikkat etseniz de hormonların etkisi ile sivilceleriniz artabilir. Eğer size günlük hayatınızda rahatsızlık verecek dereceye ulaşmışsa mutlaka bir dermatologa veya endokrinoloji uzmanına danışmalısınız.