Siyah noktalar, bir cilt sorunu olmanın ötesinde aynı zamanda bir güzellik sorunudur. Daha ziyade yağ bezleri aşırı çalışan yağlı ciltlerde görülmekle birlikte karma ciltlerde de oluşabilir. Siyah nokta, gözeneklerin daha açık olduğu yerlerde içine biriken kir ve ölü hücrelerin bir tıkaç oluşturmasıyla ortaya çıkar. Temizlenmeyen siyah noktaların sivilceye dönüşme şansı da yüksektir, işte bu nedenle siyah nokta temizleme haftalık cilt bakım rutininizin bir parçası haline gelmelidir.

Siyah noktaların oluşmaması için beslenmemiz önem taşır; Vitamin ve mineral oranı yüksek sebze ve meyve ağırlıklı beslenmek ve aşırı yağlı gıdalardan uzak durmak gerekir. Bunun yanı sıra hormonal değişimler, nemsiz kalmış bir cilt, sağlıksız yaşam (stres,sigara,alkol vs), hava kirliliği gibi etkenlerde siyah nokta oluşumunu tetiklemektedir. 

Bu soruna çözüm için cilt temizliği  büyük önem arz eder; Düzenli olarak cildinizi yıkamayı ve haftada 1-2 defa peeling yapmayı unutmayın. Bunun yanı sıra içeriğinde salisilik asit bulunan tonikler gözenekleri sıkılaştırıcı bir etkiye sahip olduğundan her peeling işlemi sonrasında uygulanmalı. Burun bantları ise siyah noktalar ile birlikte sağlıklı cildi de soydukları ve kılcal damar çatlaklarına neden oldukları için tavsiye edilmemektedir. Piyasada satılan çeşitli kil maskeleri gibi ürünleri deneyebileceğiniz gibi oldukça basit ev yapımı tariflerimizi de deneyebilirsiniz.

siyah nokta tedavisi

Sizlerle bu konuda etkili ve doğal 2 maske tarifi paylaşmak istiyoruz, işte siyah noktaları temizlemek için kullanabileceğiniz maskeler:

Karbonatlı Siyah Nokta Maskesi:

Bir parça karbonatı biraz suyla macun haline getirip, cildinizdeki siyah noktalı bölgeye uygulayın. Yaklaşık 15- 20 dakika beklettikten sonra  yüzünüzü yıkayın.

Yulaf, Yumurta Akı, Maydonoz Siyah Nokta Maskesi:

Yarım su bardağından biraz fazla suyu kaynatın. Ilık hale gelince içine yarım demet maydanoz yaprakları atın, Yarım saat beklettikten sonra maydanozları çıkarın. Bu arada 2 çorba kaşığı Yulafı, kahve öğütme makinesi ile un haline getirin (eliniz ile de ufalayabilirsiniz). Hazırladığınız yulaf ununa yaklaşık 2 çorba kaşığı maydanoz suyu ilave ederek macun kıvamına getirin. Sonra yumurta akını da ilave ederek tüm malzemeyi karıştırıp cildinize uygulayın. Yaklaşık 25- 30 dakika bekledikten sonra  yüzünüzü yıkayın.

Bu yazımızda siyah nokta temizleme maskesi tarifleri paylaştık, bu tarifleri düzenli uygulamanız halinde cildinizdeki gözeneklerin zamanla küçüldüğünü görebilirsiniz.