Stresin hayatımız üzerindeki olumsuz etkilerini az çok hepimiz biliyoruz, ancak bir gerçek var ki bu ruh halinden ne kadar kaçınsak da hepimizin stresli olduğu dönemler oluyor. Stres sadece psikolojimizi değil saçlarımızı, cildimizi kısacası dış görünümümüzü bile etkiliyor. Peki stresin cildimiz üzerideki etkilerini nasıl silebiliriz?:

1. CILT BAKIM RUTININIZI İHMAL ETMEYIN: Stresli iken cilt bakımına vakit ayırmak aklımıza gelmiyor olabilir, ancak ne olursa olsun cildinizin temizlenmeye ve kirden arınmaya ihtiyacı var. Hatta ayıracağınız ufak bir cilt bakım molası kendinizi daha iyi hissetmenizi sağlayacaktır.

2. CILT MASKESI KULLANIN: Kendinize zaman ayırmak ve kendinizi şımartmak sizi mutlu edecek ve stresin olumsuz etkilerini yok edecektir. Bunun için tek yapmanız gereken vakit ayırıp basit ev yapımı bir maske hazırlamak ve yüzünüze uygulamak. Daha sonra ayaklarınızı uzatıp sevdiğiniz bir müzik eşliğinde kendinize 10 dakika süre tanıyın. Bu basit rutinden sonra hem kendinizi dinlenmiş hissedeceksiniz, hem de cildinize doğal bir bakım yapmış olacaksınız.

3. UYKU DÜZENI: Uykusuzluk size göz altı halkaları ve solgun bir cilt olarak geri dönecektir. Geceleri en az 6 saat uyumaya özen gösterin, bu sadece cilt güzelliğiniz için değil kendinizi genel anlamda daha iyi hissetmeniz için de gerekli.

4. YEME-İÇME DÜZENI: Stresli olduğumuz zamanlarda çikolata, cips, cola gibi zararlı gıdalara saldırmamız çok da şaşırtıcı değil, zira bu tür gıdalar kısa bir süreliğine kendimizi daha iyi hissetmemizi sağlıyor olabilir, ancak cildimizde stresin de neden olduğu sivilcelerin daha da artmasına yol açacaklarını unutmayın. Strese iyi gelen yiyecekler tüketin, örneğin meyve-sebze gibi antioksidan etkisi yüksek gıdalar tüketerek stresin cildiniz üzerinde etkilerini silebilirsiniz. Bunun yanı sıra bol bol su içmeyi de unutmayın!

5. SPORA ZAMAN AYIRIN: Yürüyüş, yüzme veya temiz havada yapmayı sevdiğiniz herhangi bir aktivite toksinlerden arınmanızı sağlayacaktır. Hem kendinizi daha iyi hissedeceksiniz hem de pompalanan ekstra kan sayesinde cildiniz beslenecek ve hücreler yenilenecektir.

6. GÜNEŞ KREMINIZI UNUTMAYIN: Güneş kremi kullanımının önemini hepimiz biliyoruz, ancak güneşin de cilt üzerinde kırışıklık, kuruluk gibi ekstra strese neden olacağı bir gerçek. Bu nedenle günlük hayatınızda en az SPF 15 koruma faktörü bulunan bir krem kullanmalısınız.

7. KAFEIN VE ALKOL TÜKETIMINI AZALTIN: Kahve ve alkol ciltteki suyun çekilmesine neden olup dehidrasyona neden olmaktadır, bu da daha soluk bir cilt demektir. Bu nedenle gün içinde kahve içecekseniz bile yanında bol bol su tüketmeye özen gösterin.