Vücut çatlakları bir çok kadının ortak sorunudur. Özellikle hamilelik döneminde görülür, fakat nedeni sadece hamilelik değildir. Hızlı kilo alıp vermek, stres, genetik faktörler de bu çatlakların oluşumuna neden olabilir.

Vücut çatlakları, hamilelerde daha çok karın ve kasık bölgesinde görülür. Kalça, bacakların üst kısmı, kolların alt kısmında da oluşabilir. Bu çatlakların önlenmesi ya da azaltılması için piyasada mevcut bir çok ürün bulunmaktadır. Bu yazımızda sizlere özellikle hamilelik döneminde vücudunuzda oluşan çatlakları gidermeniz için doğal yöntemler önereceğiz. Öncelikle çatlak tedavisinde zeytin yağı, tatlı badem yağı, hint yağı gibi baz yağlardan faydalanabilirsiniz. Doğal yağların karışımı ile hazırlayacağınız bazı cilt bakım yağlarını aşağıda listeliyoruz;

SHEA YAĞI VE HINDISTAN CEVIZI YAĞI:

Shea yağı, doğadaki en güçlü nemlendiricilerden birisidir. A ve E vitaminleri açısından zengindir. Hamilelik döneminde bu yağ ile yapacağınız günlük masajlar, çatlakların oluşumunu önemli ölçüde azaltacaktır. Shea yağını bire bir ölçüde hindistan cevizi yağı ile karıştırıp kullanabilirsiniz. Gerek shea yağının gerekse hindistan cevizi yağının, cildi, nemlendirme, besleme ve cilt elastikiyetini koruma özelliği vardır

KAKAO YAĞI:

Kakao yağı da nemlendirici ve besleyici özelliği olan doğal bir yağdır. 2008 yılında International Journal Obstetrics and Gynecolog blogunda yer alan makalelerde, konunun uzmanları, kakao yağının, vücut çatlakları için doğal ve etkili  bir çözüm olduğunu belirtmişlerdir. Kakao yağı ile yapacağınız günlük masajlar bu konuda size yardımcı olacaktır.

ALOE VERA:

Aloe Vera tüm cilt problemlerinde olduğu gibi vücut çatlakları için de etkilidir. Aloe Vera jeli veya yağı ile karnınıza hergün masaj yapabilirsiniz.

Çok daha etkili bir çözüm için şu formülden yararlanabilirsiniz:

 • ¼ su bardağı Aloe Vera jeli veya yağı
 • 10 adet E vitamini kapsülü
 • 5 adet A vitamini kapsülü

Kapsüllerin içindeki sıvılarla Aloe Vera jelini karıştırıp, bu karışımla masaj yapabilirsiniz. Artan kısmını buzdolabında saklayabilirsiniz. 

hamilelik çatlakları

ZEYTIN YAĞI VE E VITAMINI KAPSÜLÜ:

 • 1 Çorba kaşığı zeytinyağı
 • 2 kapsül E vitamini

Bu karışımla masaj yapabilirsiniz.

ZEYTIN YAĞI, ALOE VERA VE E VITAMINI KAPSÜLÜ:

 • ½ bardak saf zeytin yağı
 • ¼ bardak Aloe Vera jeli veya yağı
 • 6 kapsül E vitamini

Bu karışımı masaj için kullanın. Kalan kısmı ise buzdolabına koymayı unutmayın.

BADEM YAĞI, ŞEKER VE LIMON SUYU:

 • 1 çorba kaşığı badem yağı
 • 1 çorba kaşığı toz şeker
 • Bir kaç damla limon suyu

Tüm malzemeyi karıştırıp, sorunlu bölgeye masaj yapın. 15-20 dakika bekleyip yıkayın. Bu uygulamayı banyoya girmeden önce de yapabilirsiniz.

HINT YAĞI:

Hint yağı da bir çok cilt probleminde kullanılan doğal ürünlerden biridir. Vücut çatlakları için de oldukça faydalıdır. Hint yağı ile masaj yapıp, ıslak ve sıcak bir havluyu üzerinize örterek yaklaşık bir saat bekleyin ve bu işlemi her gün tekrarlayın.

ÇIĞ PATATES:

Patatesi soyup dilimleyin. Bu dilimlerle çatlaklarınıza masaj yapın. Bunu yaparken patatesin suyunun çatlaklara temas ettiğine emin olun. Patatesin suyunun cidinizde kurumasını bekleyin. Yaklaşık 20-25 dakika sonra cildinizi yıkayıp,  Shea yağı, Aloe Vera yağı veya Kako Yağı gibi doğal bir nemlendirici ve besleyici krem sürün.