Ciltte aşırı yağlanma, hem sağlık hem de güzellik açısından bir problem olarak kabul edilebilir. Cilt yağlanması temel olarak genetik faktörlere bağlıdır. Bazı cilt tipleri yağlanmaya daha müsaitken, kuru ve karma cilt tiplerinde de strese, hormonlara ve çeşitli sağlık sorunlarına bağlı olarak aşırı yağlanma görülebilir. Yağlı cilt sorununu tamamen engelleyemesek de bazı uygulamalar ile cildin yağ üretimini kontrol altında tutmamız mümkündür.

Bu yazımızda cilt yağlanmasını önlemek için yapmanız gereken uygulamaları 5 maddede özetliyoruz;

Yağlı cildin temel özellikleri nelerdir?

Yağsız cilt diye bir kavram yoktur. Her cilt belirli bir ölçüde, az ya da çok yağ üretir. Fakat bazı cilt tiplerinde yağ üretimi kişiyi huzursuz edecek, farklı cilt rahatsızlıklarına yol açacak kadar fazladır ve özel bakım gerektirir.

  • Yağlı cilt üzerindeki tabaka nedeniyle parlak bir görüntüde olsa da, cilt çoğu zaman sağlıksız ve cansız görünür.
  • Cilt kaygandır. Kişi cildinin sürekli kirli olduğu hissine kapılabilir.
  • Yağ üretiminin fazla olması nedeniyle gözenekler sürekli olarak belirgindir.
  • Siyah nokta içerir. Bu nedenle akne oluşumuna en müsait cilt tipidir.
  • Ancak şunu da unutmayın ki yağlı cilt aynı zamanda 'en geç yaşlanan cilt tipi' olduğu için bu cilt tipine sahipseniz çok da şansız sayılmazsınız!

Cilt tipinizi bilmiyorsanız cilt tipi nasıl belirlenir başlıklı yazımıza göz atabilirsiniz.

yağlı ciltler için kil maskesi

1. Yüzünüzü yıkamayı ihmal etmeyin:

Cilt yağlanması problemi yaşıyorsanız öncelikle cilt temizliğine daha çok önem vermelisiniz. Cildinizi düzenli yıkayarak onu ölü hücrelerden ve yağlı tabakadan arındırabilirsiniz. Cildinizin aşırı derecede ve sık sık yıkanmasına da cildiniz ters tepki verebilir ve yağlanma sorununu arttırabilir. Sabah ve akşam olmak üzere günde iki kere yüzünüzü yıkamaya özen gösterin.

Temizleyici olarak yüzünüzü kurutmayacak, yağlı ciltlere uygun, pH değeri düşük, yani asidik sabunları ya da temizleme jellerini kullanın. Özellikle meyve asitleri içeren temizleme ürünleri cildiniz için uygun olacaktır. Temizleme sonrası tonik kullanabilirsiniz.

Durulama işlemini ılık su ile yapmaya dikkat edin. Özellikle akşam yatmadan önce makyajınızı mutlaka temizlemelisiniz. Yağlı cilde sahipseniz, yastık kılıfınızı sık sık yenilemek de cildinizi korumak için önemli bir önlemdir.

2. Kozmetik ürün seçiminize dikkat edin:

Yüzünüzü olduğundan daha fazla yağlandıracak, yağ bazlı ürünlerden uzak durmalısınız. Su bazlı ve daha hafif nemlendiricilere yönelmelisiniz. Peeling uygulanabilir fakat pütürlü ürünleri tercih etmemelisiniz.

Sorununuz sadece parlama ise matlaştırıcı ürünler deneyebilirsiniz. Siyah nokta probleminiz varsa bu sorunu çözebilmek adına cildinize uygun, cildi tahriş etmeyecek oranda salisilik asit içeren ürünler tercih edilebilir. Çoğu kozmetik üründe ürünün hangi cilt tipine uygun olduğu belirtilmektedir. Etiketlere mutlaka bakmalısınız.

3. Beslenmenize dikkat edin:

Cildinizde yağlanmayı arttıracak besinlerden ve hazır gıdalardan olabildiğince uzak durmalısınız. Aşırı tuzlu ve şekerli gıdalar da yağlanmayı arttıracaktır. Yağlı yemekler yerine taze meyve ve sebzeler tüketmeniz daha faydalı olacaktır. Su tüketiminizi arttırmayı unutmayın.

4. Stresi yenmeyi öğrenin:

Stresli dönemler cilt sorunlarının ve ciltte yağ üretiminin arttığı dönemlerdir. Daha az stres daha güzel bir cilt demektir. Stresi yenmek için düzenli egzersize ve çeşitli spor alanlarına yönelebilirsiniz. Stresin cilt üzerindeki etkileri nasıl azaltılır mutlaka öğrenin!

5. Yüz maskesi uygulayın:

Cildi arındırıcı ürünler içeren maskeler kullanabilirsiniz. Özellikle kil maskesi cildinize iyi gelecektir. Bunun yanında karite yağı veya bal gibi yatıştırıcı ürünler içeren maskeler de tercih edebilirsiniz.

Haftada bir ya da iki uygulamayı aşmayacak şekilde bu uygulamaları yapabilirsiniz.

Bal ve kil ile hazırlayabileceğiniz kolay bir maske tarifi ;

  • 1.5 tatlı kaşığı kil,
  • 1 tatlı kaşığı bal,
  • 1 tatlı kaşığı badem yağı,
  • 1 tatlı kaşığı limon suyu

Bir kapta kil ve diğer ürünler karıştırıldıktan sonra yarım saat-1 saat arası dinlendirilir. Daha sonra yüze uygulanır, kuruduktan sonra su ile temizlenir.