Güneş ışınları sağlık açısından yararlı olduğu biliniyor, fakat özellikle yaz mevsiminde güneşin zararlı etkilerinden korunmak için daha dikkatli olunması gerekiyor. Güneş ışınları, ter ve toz, yaz mevsiminde cildin, özellikle de yüzümüzün, en büyük düşmanlarıdır. Güneş ışınları, dik açı ile geldiği ve daha etkili olduğu öğle saatlerinde cildimizi olumsuz yönde etkiler.

Yazın Cilt Bakımı Nasıl Yapılmalıdır?

Yaz mevsiminde cilt bakımıiçin şu önerilerimiz faydalı olacaktır;

 1. Mutlaka güneş ışınlarına karşı koruyucu ve cilt tipinize uygun bir krem kullanın. Yüksek koruma faktörlü güneş kremleri kullansanız bile öğle saatlerinde güneş ışınlarından uzak durmalısınız. Güneş ışınlarından korunmak için gözlük, şapka gibi aksesuarlardan yararlanın.
 2. Beslenmenize dikkat edin. Ağır yağlı gıdalardan uzak durun. Yaz mevsimi, meyve ve sebzenin bol olduğu bir dönemdir. Beslenmenizde onlara ağırlık verin.
 3. Günlük su tüketiminizi arttırın. 6-8 bardak olan su tüketiminizi 8-10 bardağa çıkarın. İçtiğiniz su, vücudunuzdaki zararlı toksinlerin atılmasına yardımcı olacaktır. Ayrıca cildin nem dengesinin korunması için de gereklidir.
 4. Duş alırken aşırı sıcak veya aşırı soğuk su kullanmayın. Ilık su ideal seçimdir.
 5. Yaz mevsiminde cilt temizliği çok önemlidir. Cildinizi cilt tipinize uygun losyonlarla temizleyin. Özellikle yoğun cilt yağlanması nedeniyle akne oluşumuna uygun olan yağlı ciltliler bu konuya daha önem vermelidirler. Çünkü yaz mevsiminde vücudumuz daha çok ter ve sebum üretir.
 6. Gece yatağa girmeden önce mutlaka makyajınızı temizleyin ve yaz mevsimine uygun hafif bir bakım ürünü kullanın.
 7. Cildinizi ölü hücrelerden arındırmayı ihmal etmeyin. Bu uygulamayı haftada bir veya iki kez yapın. Piyasada bu tür ürünleri bulabilirsiniz, ya da bir sonraki sayfada yer alan doğal peeling tariflerinden faydalanabilirsiniz.

güneş ışınlarından korunma

Ayrıca kendiniz de hiçbir kimyasal içermeyen evde doğal peeling ürünleri hazırlayabilirsiniz;

Cildinizi ölü hücrelerden arındıran, temizleyici doğal peeling tarifleri

DENİZ TUZU: Bir çorba kaşığı deniz tuzunu, ılık su ile ezin. Cildinize özellikle T bölgesi ve yanaklarınıza hafifçe masaj yapın. Gözlerle temasından kaçının. Sonra yüzünüzü yıkayın.

TARÇIN-YULAF-KARBONAT (Peeling):

 • 1 Çorba kaşığı karbonat
 • 1 Çorba kaşığı yulaf ezmesi
 • 2 Çorba kaşığı su
 • ½ çay kaşığı Tarçın

Tüm malzemeyi karıştırın. Cildinize yumuşak hareketlerle masaj yapın. Sonra yüzünüzü yıkayın.

ŞEKER-BAL-LİMON SUYU (Peeling):

 • 1 Çorba kaşığı şeker ( Esmer şeker veya toz şeker )
 • 1 Çorba kaşığı bal
 • 1 Çorba kaşığı limon suyu

Tüm malzemeyi karıştırıp, cildinize hafifçe masaj yapın. Sonra yüzünüzü yıkayın.

ZEYTİN YAĞI ESMER ŞEKER (Peeling): Eşit oranda zeytinyağı ve esmer şekeri karıştırıp cildinize hafifçe masaj yapın. Zeytin yağlı bu uygulama hem cildinizi temizler hem de nemlendirir.