Balın cilde faydaları

Doğal bal, antibakteriyel ve antioksidan özellikleri ile cildimiz için faydalı bir üründür. Bu yazımızda cilt bakımında balın önemini özetliyor ve evde çok pratik şekilde hazırlayabileceğiniz,cilt sorunlarınızı gidermenize yarayacak bal maskesi tarifleri veriyoruz;

Devamını oku...

Cildi Ölü Hücrelerden Arındırma Maskeleri

Cildimiz sürekli yeni hücre üretir.  Alt katmanlardan (dermis) bunları sürekli olarak üst katmanlara, yani yüzeye (epidermis) yollar ve bu hücreler yüzeyde birikmeye başlar. Yüzeyde biriken hücrelerin sayısının artması bunların ölmesine ve keratin ile dolmasına neden olur. Keratinli bu cilt hücreleri, cildimiz için koruyucu görev görürler ama yeni gelen hücrelere yer açılması için bunların arada bir temizlenmesi gerekir. İşte bu nedenle "Peeling" (exfoliating) yani "cildin ölü hücrelerden arındırılması" cilt sağlığımız ve güzelliğimiz için önem taşır.

Devamını oku...

Gece cilt bakımı

Gece uykusu, cildimizin de dinlendiği ve kendini yenilediği zamandır, bu nedenle gece yatmadan önce yaptığımız cilt bakımı rutini oldukça önem taşır ve ihmale gelmez! Bu yazımızda sizinle yatmadan önce cilt bakımı için faydalanabileceğiniz adımları paylaşmak istedik. Zamanla kendi cilt tipinize göre ideal düzeni bulacaksınız!

Devamını oku...

akne yapan gıdalar

Cildimizdeki akne oluşumu esas olarak cilt tipi, hormonal değişikler, genetik faktörlere bağlı olsa da yaşam biçimimizin, özellikle beslenme alışkanlıklarımızın, cildimizi etkilediği bir gerçektir.Bu yazımızda akne oluşturan veya mevcut aknelerinizi daha da kötü hale getirebilecek olan bazı gıdalara örnekler vereceğiz:

Devamını oku...

Hindistan Cevizi Yağı

Hindistan cevizi yağı cilt bakımında önemli bir yere sahiptir. Bu yağı yüz, el, tırnak veya dudak bakımında kullanabileceğiniz gibi peeling için ya da aromaterapi masajları için de kullanabilirsiniz. Kısacası tüm cildin bakımında kullanılabilmektedir. Bu yağın cildimiz için diğer faydalarına kısaca göz atalım;

Devamını oku...

anti-aging

Cildimizin kendini yenileme süreci 20'li yaşlardan sonra hızlı bir şekilde düştüğünden, 30'lu yaşlarda yavaş yavaş mimik çizgilerimiz daha belirgin bir hale gelerek, canımızı sıkmaya başlayabilir. Üzülmeyin, çünkü belirmeye başlayan ince çizgilerle mücadele edebilirsiniz! Eğer cildinize yeterince özen göstermezseniz bu çizgiler vaktinden önce derinleşebilir ve sizi olduğunuzdan yaşlı gösterebilir. Peki bu durumu engellemek için neler yapabiliriz? Bu yazımızda cildiniz için anti aging bakım önerilerini sıraladık:

Devamını oku...