Allık makyajımızın önemli adımlarından birisidir, zaman zaman sadece hafif bir ten makyajı ve allık bile yüzümüze renk vererek bizi daha dinlenmiş göstermeye yeterli olacaktır. Peki allık nasıl sürülür, dikkat etmeniz gereken püf noktalar nelerdir biliyor musunuz? Gelin maddeler halinde inceleyelim;

  1. Allık Sürmeden Önce Ten Makyajınızı Bitirin: Allık sümre işleminden önce baz, fondöten ve pudranızı sürmeyi unutmayın. Sırası ile bu işlemi uygularsanız allık gözeneklerinize dolmayacak ve çok daha doğal duracaktır. Makyajsızken bile pürüzsüz ve gözeneksiz bir cilde sahip şanslı kişilerden biriyseniz o zaman bu adımları es geçebilirsiniz.
  2. Allık Ten Renginizle Uyumlu Olmalı: Aslında allık sürmenin temel amacı, yanaklarımıza kızardığımız zaman oluşan o doğal kırmızılığa benzer bir efekt vermektir, bunu göz önünde bulundurarak ten rengimize uygun seçimler yapmakta fayda vardır. Örneğin açık tenliyseniz koyu mürdüm rengi bir allık size açık pembe veya şeftali tonları kadar yakışmayacaktır. Kısacası, allık seçimi için açık veya koyu tene göre renk seçeneklerini değerlendirmek allık sürmenin en temel adımlarda birisidir.
  3. Cilt Tipinize Göre Allık Seçin: Kuru ve normal ciltler için krem allık daha uygun olacaktır, bu tür allıklar kremsi yapıları ile cilt tarafından biraz daha fazla emildiğinden kuru ciltlerde gayet doğal duracaktır. Karma ciltler için toz allıklar, yağlı ciltler için ise hem toz hem jel yapılı allıklar uygun olacaktır. Allığınızı cilt tipinize göre seçerek hem daha 'doğal' bir görünüm elde edebilir, hem de kalıcılığını arttırabilirsiniz.
  4. Allık 'Bitişi'ni Seçin: Markalar tıpkı göz farlarında olduğun gibi, allıklarda da farklı bitişe sahip ürünler piyasaya sürüyor. Eğer yaz aylarında parlamaya müsait bir cildiniz varsa mat bir allık sürmek sizin için daha uygun olabilir. Ancak allık cildime aydınlatıcı bir etki katsın diyorsanız o zaman ışıltılı bir allık daha uygun olacaktır.
  5. Uygulama Şekli (Fırça vs Eller): Allık nasıl sürülür sorusunun cevabı biraz da uygulayacağınız allığın türüne göre değişecektir. Örneğin krem yapılı allıkları ellerinizle uygulamanız daha kolay olacak ve daha doğal bir görünüm sağlayacaktır. Toz allıkları ise fırça ile uygulayabilirsiniz, özellikle eğimli fırçalar çoğu kişi tarafından daha pratik bulunmaktadır. Bu tür eğimli fırçalaelmacık kemiklerinizin tam üzerine yerleşerek allık sürme işlemini daha kolay hale getirecektir.
  6. Allığı Nereye Uygulayacaksınız: Uygulama teknikleri yüz şekillerine göre değişmekle birlikte genel amaç elmacık kemikleri üzerine allık sürme ve bu bölgeye vurgu yapmaktır. Kısacası biraz deneme yanılma yöntemi ile kendi yüz şeklinize en uygun tekniği bulabilirsiniz.
  7. İyice Yaymayı Unutmayın: "Allık nasıl sürülür?" konulu yazımızın son aşamasında rengin cildinizde doğal durması için yapılması gereken kontroller yer alıyor. Allık sürme işlemi bittikten sonra mutlaka fırçanız (veya elleriniz) ile allığın cildinize iyice bütünleşmesini sağlamalısınız. Renk doğal durana kadar allığı cildinize yaymalısınız, allık asla yanaklarınızın üzerinde iki renkli nokta gibi durmamalıdır. Bu yayma işlemini temiz bir fırça ile yapmanızı öneririz, böylece yanaklarınıza gereksiz yere fazla ürün uygulamamış olursunuz.