Argan Yağı ile ilgili genel bilgilere ve argan yağının faydaları konusuna geçmiş yazılarımızda yer vermiştik. Bu yazımızda günlük hayatımızda bir güzellik ürünü olarak argan yağı kullanımı hakkında ipucu niteliğinde bazı fikirlere yer vereceğiz;

  1. Nemlendirici: Sabah ve akşam yüzünüzü temizledikten sonra birkaç damla argan yağını yüzünüze ve boynunuza sürün, argan yağı cilt tarafından kolayca emilen harika bir nemlendirici krem görevi görecektir. Cillte düzenli olarak argan yağı kullanımı, cilt sorunlarının düzelmesini ve yaşlılık etkilerinin azalmasını sağlar.
  2. Tonik: Gül suyuna birkaç damla argan yağı damlatarak cildinizi ferahlatacak yüzde yüz doğal, nemlendirici bir toniğe sahip olabilirsiniz. 
  3. Yüz Maskesi: Cildinize parlaklık veren ve cildi canlandıran bir yüz maskesini kendiniz evde hazırlayabilirsiniz. Bunun için şu malzemelere ihtiyacınız olacak: 1 çorba kaşığı limon suyu, 3 çorba kaşığı yoğurt, 1 çorba kaşığı bal, 3-4 damla Argan yağı. Tüm malzemeyi karıştırdıktan sonra, cildinizi yıkayıp bu maskeyi uygulayın. Cildinizde 20- 25 dakika beklettikten sonra cildinizi ılık suyla durulayın.
  4. Vücut losyonu: Yıkandıktan sonra argan yağı kullanımı daha etkili olacaktır. Argan yağını duştan sonra tüm vücudunuza uygulayarak harika bir vücut losyonu etkisi elde edebilirsiniz. Bu, özellikle hamilelik çatlaklarının önlenmesinde oldukça etkili bir yöntemdir.  
  5. Tırnak, el ve ayak bakımı: Argan yağı kullanımı için uygulayabileceğiniz bir diğer yöntem de,  yarı yarıya limon suyu ile karıştırarak, manikür ve pedikür için bir yağ hazırlamaktır. Argan yağı, tırnaklarını güçlendirecek, onların uzamasına yardımcı olacaktır. Ayrıca bu karışımı ellerinize ve ayaklarınıza da uygulayabilirsiniz. Özellikle çatlak topuklarınıza çok iyi gelecektir. 
  6. Saç bakım maskesi: Argan yağı ile saç bakımı yapmanız için gereken şey, saçlarınız nemliyken argan yağını dipten başlayarak tüm saçınıza tatbik etmektir. Sonra bir saç bonesi giyip argan yağını mümkün olduğunca uzun süre saçınızda bekletip saçınızı şampuanla yıkayın. Bu süre bir saatten kısa olmasın. Bu işlemden sonra saç kremi kullanmaya bile ihtiyaç duymayacaksınız. 
  7. Saç şekillendirici: Saçlarınıza şekil vermeden önce birkaç damla argan yağını saçlarınıza sürün, sonra fön makinesi, maşa veya saç düzleştirici gibi aletleri kullanın. Argan Yağı hem saçlarınızın zarar görmeden kolayca şekil almasını sağlayacak, hem de onlara pürüzsüz parlak bir görünüm verecektir.

Argan yağı oldukça zor elde edilen, nadir ürünlerden birisidir, bu özelliğinin yanında bir bakım ürünü olarak oldukça geniş seçenekler sunmaktadır. Yazımızda yer alan 7 farklı argan yağı kullanımı ile doğal ve sağlıklı bir şekilde saç, cilt ve tırnak bakımı yapmış olacaksınız.