Son zamanlarda BB krem gibi CC krem de sıkça gündeme gelerek popülerlik kazanmaya başladı. Bu yazımızda BB krem ve CC kremlerin farklarını ve tam olarak ne işe yaradığını inceleyerek en popüler markalara da beraber göz atacağız.

BB Krem Nedir?

BB (Blemish Balm) krem, Kore başta olmak üzere, Asya'da kullanımı yaygın olduğundan ilk olarak Asyalılar tarafından geliştirildiğine dair yanlış bir algı bulunmaktadır,özellikle Asya marketlerinde satılan BB kremlerin içlerinde ten rengini beyazlatmaya yardımcı maddeler bulunmasının da bunda önemli bir katkısı var. Oysa ki BB Krem ilk olarak Almanya'da geliştirilen bir üründür.BB kremlerin özelliklerinden bahsedecek olursak;

  1. Markaya ve hedef kitleye göre değişse de genel anlamda çok amaçlı özellikleri vardır (örneğin SPF koruma faktörü, sivilce tedavi etme, gözenek küçültme, ciltteki renk eşitsizliğini giderme, cildi nemlendirme ve yatıştırma gibi..) Böylelikle fondöten, nemlendirici, makyaj bazı ve güneş koruma ürünlerinin bütün özellikleri tek bir üründe toplanmıştır.
  2. Fondötene alternatif olarak kullanılmakla birlikte fondötende bulunan kapatıcılık özellliği BB kremlerde yoktur, ancak renk tonu eşitsizliğini giderme ve hafif kusurları kapatma özellikleri vardır. Eğer daha yoğun kapatıcılık istenirse fondötenin altına makyaj bazı olarak da kullanılabilirler.
  3. Genelde BB kremlerin fondötenlerde olduğu kadar geniş renk seçeneği yoktur (bu da markaya göre farklılık gösterebilmektedir) ancak kullanıcının ten rengine uyumlu hale gelecek şekilde oksitlenme özellikleri bulunuyor.
  4. BB krem uygularken dilerseniz fırça, sünger veya ellerinizi kullanabilirsiniz. Çoğu kişi ellerin ısısı ile birleşince ürün daha doğal duracağından elleri ile uygulamayı tercih ediyor. Ayrıca az kapatıcılığı olan bir ürün olduğundan fırça ve sünger uygulama esnasında kapatıcılık özelliğini daha da azaltabiliyor.
  5. BB Krem için pek çok marka alternatifiniz bulunmakla birlikte en popüler olanlardan bazıları şöyledir;Maybelline BB krem, Garnier BB krem, Missha, Clinique, La Roche Posay, Nivea, Dior Diorskin, Dr.Jart ve Clarins.

bb krem nedir

CC Krem Nedir?

BB kremlerin popülaritesinden sonra Koreliler tarafından geliştirilen CC krem (Colour Correcting) ise BB kremlerin bütün özelliklerini muhafaza ederek ciltteki kızarıklıklar ve solgun görünüme karşı da etkili olmayı vaat etmektedirler. Bunun yanı sıra BB kremlere ilave olarak anti-age özellikleri de bulunabilmektedir. CC kremlerin özelliklerini şu şekilde sıralayabiliriz:

  1. BB kremlere göre cilt bakım özellikleri ile ön plana çıkmaktadırlar.
  2. Markaya göre değişmekle birlikte genelde BB kremlere göre daha az kapatıcılık özelliğine sahip oldukları söylenmektedir.
  3. Tıpkı BB krem gibi uygulamayı fırça, sünger veya ellerinizle yapabilirsiniz ancak ellerinizle uygulamanız ürünün kapatıcılık özelliğinin azalmasını önleyecektir.
  4. CC krem henüz çok fazla firma tarafından üretilmemiştir ancak bazı markalarda mevcuttur, ülkemizde en yaygın olarak bilinenler Clinique, Flormar ve Deborah CC Krem diyebiliriz.

BB krem ve CC kremin farkı nedir?

Kısaca BB krem için cilt bakımı da yapan bir kozmetik ürünü diyebiliriz. CC krem ise cilt bakım özellikleri ile ön plana çıktığından kozmetik ürünü olarak da kullanılabilen bir cilt bakım ürünü olarak tanımlanabilir.