Doğru renk seçimleri güzel bir makyajın temelini oluşturan unsurlardan birisidir. Bu yazıda sizlerle değişik cilt alt tonlarını ve hangi renklerin hangi alt tonlara daha çok yakıştığını paylaşıyor olacağız. Eğer cilt alt tonunuzu bilmiyor veya terredüt ediyorsanız aşağıda bunu öğrenmenin  pratik yolunu da paylaştık.

Cilt alt tonlarını 3 kategoride inceleyebiliriz; 

 • SICAK (WARM): Sıcak alt tonlu ciltler sarı alt tonludur. 
 • SOĞUK (COOL): Soğuk alt tonlu ciltler ise pembe alt tonludur. (Bu noktada MAC markasının fondöten vb ten ürünlerini kullanıyorsanız kafanız karışabilir, zira MAC NW (neutral warm) derken pembe; NC (neutral cool) derken ise sarı alt tonları kast etmektedir. ) 
 • NÖTR: Baskın bir sıcak veya soğuk alt tona sahip olmayan ciltlerdir.  

Cilt Alt Tonu Belirleme:

DAMAR TESTI: Aydınlık bir ortamda damarlarınızın rengini inceleyin, eğer damarlarınız mavi renkli ise soğuk cilt alt tonuna sahipsiniz. Damarlarınızın rengi yeşil gibi görünüyorsa bu sarı alt tonlu cildinizin mavi damarlar ile birleşmesinden ortaya çıkmaktadır, kısacası yeşil damarlarınız varsa sarı alt tona sahipsiniz demektir. 

ALTIN/GÜMÜŞ TESTI: Eğer sarı altın takılar size daha çok yakışıyorsa sıcak, gümüş/beyaz altın daha çok yakışıyorsa soğuk alt tonlara sahipsiniz demektir.

BEYAZ TIŞÖRT MÜ? BEJ TIŞÖRT MÜ?: Genelde bembeyaz tişörtler soğuk alt tonlu kişilere daha çok yakışır, bej veya fildişi renkli bir tişörtler ise sarı alt tonlu ciltlere daha çok yakışır.

Son olarak size yakışan renklerden de yola çıkabilirsiniz; Mor, mavi gibi renklerin size daha çok yakıştığını düşünüyorsanız soğuk alt tonlu bir cilde sahipsiniz demektir; Sarı, bej, turuncu gibi renkler daha çok yakışıyorsa sıcak alt tonlara sahipsiniz demektir. Eğer bütün bu testlerden sonuç alamıyorsanız nötr alt tona sahip olabilirsiniz ve bu durumda bütün renkler size eşit ölçüde yakışacaktır. 

Hangi renkler, hangi cilt alt tonlarına daha çok yakışır?  

cilt alt tonu nasıl belirlenir?

 

Makyaj yaparken hangi renklere ağırlık vermelisiniz?

Soğuk alt tonlar:  Eğer soğuk bir cilt alt tonuna sahipseniz seçeceğiniz makyaj mazlemelerinin alt tonları şu şekilde olmalıdır;

 1.  Fondöten: Pembe alt tonlar
 2. Allık: Plum ve mavi-mor alt tonlu pembe
 3. Far: Mavi, gri, mor, pembe, gümüş, taupe, zümrüt yeşili, mavi-yeşil (teal)
 4. Ruj: Mavi-mor alt tonlu pembeler ve mavi alt tonlu kırmızı

Sıcak alt tonlar: Sıcak bir alt tona sahipseniz makyaj malzemelerinde tercih etmeniz alt tonlar şu şekilde olmalıdır; 

 1. Fondöten: Sarı alt tonlar A
 2. Allık: Şeftali, bronz, kiremit rengi / kırmızı 
 3. Far: Zeytin yeşili, haki, bej, kahverengi, altın 
 4. Ruj: Mercan, şeftali, somon rengi, bej, kahverengi, sarı alt tonlu kırmızı

Soğuk alt tonlu ünlülere örnek olarak Alexis Bledel, Reese Witherspoon ve Amy Adams'ı verebiliriz.  Sıcak alt tonlu ünlülere örnek olarak ise Julia Roberts, Heidi Klum ve Jennifer Lopez'i örnek verebiliriz. (Aşağıdaki galeriden fotoğraflara göz atabilirsiniz.)

Son olarak bunların sadece fikir vermek amaçlı olduğunu unutmayın! Bunları kural gibi görmemelisiniz, sadece size daha çok yakışacak renkleri seçmenizde faydalı bir rehber gibi düşünebilirsiniz.